Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kończy się Jarmark św. Dominika. Dziś - ostatni dzień, pod znakiem wyprzedaży i wieczornych koncertów!

Wszystko co dobre szybko się kończy. I tak jest z 756. Jarmarkiem św. Dominika. Przed nami ostatni dzień największej handlowej imprezy w tej części Europy. Warto odwiedzić stoiska handlowe - wiele z nich zdecydowało się na obniżenie cen. Wieczorem na Targu Węglowym odbędą się koncerty, a jako gwiazda wystąpi legendarny zespół Voo Voo.

Kończy się Jarmark św. Dominika. Dziś - ostatni dzień, pod znakiem wyprzedaży i wieczornych koncertów!
A
A
data publikacji: 19 sierpnia 2016 r.
756. Jarmark św. Dominika dobiega końca. To była naprawdę udana edycja!
756. Jarmark św. Dominika dobiega końca. To była naprawdę udana edycja!
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Ostatniego dnia towary można kupić taniej, choć nie zawsze odbywa się to w formie ogłoszonej wyprzedaży typu "Dziś wszystko -30 proc". 

- Jak na każdym porządnym targowisku - mówi Jacek Piotrowicz, który handluje produktami spożywczymi. - Trzeba podejść, zagadać. Ostatniego dnia zawsze łatwiej uzyskać rabat, ponieważ właściciel stoiska zwykle nie chce zostać z towarem. Ja zawsze wolę mieć trochę więcej pieniędzy, a mniej rzeczy do pakowania. Ale trzeba pytać właścicieli stoisk, a nie najemnych sprzedawców, bo oni zwykle nie mają prawa decydować o rabacie.

Tegoroczna edycja jarmarku zadowoliła chyba najbardziej wybredne gusta. Wśród tysiąca kramów można było odnaleźć rzemieślnicze i artystyczne cuda, niespotykane na co dzień w centrach handlowych. Było sporo nowości i oryginalnych stoisk, które przyciągały tłumy kupujących.

Według organizatorów imprezy, czyli Międzynarodowych Targów Gdańskich, w tym roku odwiedzono go sześć milionów razy. Joanna Czauderna – Szreter z MTG podkreśla, że to bardzo udana edycja jarmarku.

- Jest on marką Gdańska, która ma jakość nie tylko handlową, ale i kulturalną – zaznacza Joanna Czauderna – Szreter. - Bardzo wiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, ale nie stoimy w miejscu. Cały czas będziemy wyznaczać sobie nowe cele – dodaje.

A takim ma być w kolejnych latach m.in. rozszeszenie strefy relaksu na Placu Kobzdeja, która świetnia przyjęła się w tym roku.

W niedzielę – koncert z okazji zakończenia Jarmarku św. Dominika. O godz. 20 wystąpią Paula i Karol. Występy tego duetu to solidna dawka niezależnego popu w ciekawych aranżacjach z pogranicza alt country i miejskiego folku. Bawiąc się muzyką swoim entuzjazmem zarażają publiczność. Dotąd można było ich usłyszeć m.in. na Open'er Festival, OFF Festival i Jarocin Festival.

Godzinę później na scenie pojawi się gwiazda wieczoru, czyli zespół Voo Voo. Grupa od 30 lat nie schodzi ze sceny. W tym czasie wydała 35 albumów. Muzyka zespołu, założonego przez Wojciecha Waglewskiego, to połączenie, najogólniej ujmując, rocka, jazzu i folku. Nagrywali m.in. z kaliningradzkim chórem Matica, senegalsko-polskim wokalistą Mamadou Dioufem, azerbejdżańskim artystą Alimem Gasimowem, Tomaszem Stańką czy Małgorzatą Walewską. Siłę napędową grupy stanowi gitara Waglewskiego oraz multiinstrumentalne i wokalne talenty Mateusza Pospieszalskiego, który potrafi rozruszać publiczność wokalizami w tylko sobie znanym języku.

To nie koniec atrakcji. W niedzielę warto pojawić się na Długim Targu o godz. 16. Odbędzie się tam ceremonia zakończenia Jarmarku św. Dominika. W jej trakcie wręczone zostaną nagrody Grand Prix za najciekawsze stoiska i po raz ostatni odegrany zostanie przez trębacza hejnał jarmarku. Kiedy klucz do bram miasta powróci do rąk prawowitych włodarzy, Prezydent Gdańska wypowie tradycyjną formułę: "Jarmark Św. Dominika Anno Domini 2016 uważam za zamknięty!".

Które stoiska w tym roku zwróciły uwagę organizatorów?

W kategorii Produkt Rzemieślniczy Grand Prix przyznano stoisku: Linoryt Jan Szopa, Pracownia ADKA „Ale worek” z Poznania - za kolekcję worków i toreb lnianych zdobionych nadrukiem w technice linorytu.

Torby i worki lniane z nadrukiem w technice linorytu urzekły w tym roku turystów i konkursowe jury.
Torby i worki lniane z nadrukiem w technice linorytu urzekły w tym roku turystów i konkursowe jury.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Wyróżnienia trafiły do stoiska Marii Lisiewicz z Rzeszowa - za kolekcję oryginalnych tablic kredowych i magnetycznych oraz do Many Mornings z Aleksandrowa Łódzkiego - za kolekcję kolorowych, szalonych skarpetek

W kategorii Produkt Spożywczy Grand Prix trafiło do Piaggio Mobile Concept z Gdańska za Choco Kebab, a wyróżnienie do Balsen Sp. z o.o. z Gdańska za ofertę świeżych, konserwowanych i wędzonych jaj przepiórczych, przepiórek wędzonych oraz makaronów z jaj przepiórczych.

Czekoladowy kebab zaskoczył i zachwycił pewnie niejedną dziecięcą i dorosłą buzię.
Czekoladowy kebab zaskoczył i zachwycił pewnie niejedną dziecięcą i dorosłą buzię.
Dominik Paszliński/www.gdansk.plPrzeczytaj także:

Wśród tysiąca kramów na Jarmarku św. Dominika można znaleźć cuda dla dzieci. Jakie?

Jarmark św. Dominika. Co oferują w tym roku rzemieślnicy, artyści i pasjonaci?

Co zjeść na Jarmarku św. Dominika? Przewodnik po stoiskach gastronomicznych

Niezwykłe starocie na Jarmarku, nie tylko dla  kolekcjonerów

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora