• Start
  • Wiadomości
  • Koncerty muzyki poważnej i dawnej z okazji rocznic podpisania porozumień sierpniowych i wybuchu II WŚ

Koncerty muzyki poważnej i dawnej z okazji rocznic podpisania porozumień sierpniowych i wybuchu II WŚ

Wybitni artyści - Szymon Morus i Jordi Savall - objęli kierownictwo muzyczne dwóch ważnych wydarzeń - koncertów “Solidarność i pokój” (31 sierpnia 2019 w ECS) oraz “Wojna i Pokój” (1 września 2019 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej), które odbędą się w Gdańsku z okazji 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Co usłyszymy w repertuarze? 
28.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szymon Morus będzie dyrygował 31 sierpnia 2019 r. koncertem w ECS uświetniającym 39. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych
Szymon Morus będzie dyrygował 31 sierpnia 2019 r. koncertem w ECS uświetniającym 39. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Koncert “Solidarność i pokój” odbędzie w sobotę, 31 sierpnia 2019, o godz. 18 w ECS. 

W ogrodzie zimowym ECS wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina pod kierownictwem Szymona Morusa.

Tego wieczoru usłyszymy utwory wybitnych współczesnych polskich kompozytorów muzyki poważnej: Henryka Mikołaja Góreckiego, Adama Wesołowskiego, Romualda Twardowskiego i Witolda Lutosławskiego. 

Na puzonie zagra Jarosław Meisner - doktorant Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureat głównych nagród kilkunastu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od kwietnia 2018 roku - pierwszy puzonista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.   

Szymon Morus ukończył wydział instrumentalny Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec i dyrygenturę symfoniczną i operową. Jest szefem Orkiestry Kameralnej “Progress”, z którą w 2916 r. nagrał autorski album Leszka Kołakowskiego “Love Songs”. W sezonie artystycznym 2014/2015 był dyrygentem-rezydentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jego znakomita dyrygentura operą “Czarna maska” Krzysztofa Pendereckiego w Operze Bałtyckiej została wyróżniona nagrodą Pomorska Nadzieja Artystyczna roku 2017 w ramach Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

Wstęp na koncert jest wolny. Rezerwacja wejściówek tutaj.

 

REPERTUAR KONCERTU

Henryk Mikołaj Górecki / Trzy utwory w dawnym stylu

Adam Wesołowski / Gliss Concerto na puzon i orkiestrę

Romuald Twardowski / Koncert staropolski

Witold Lutosławski / Mała suita na orkiestrę kameralną

 

Jordi Savall, wybitny gambista i dyrygent opracował program koncertu Wojna i pokój , który usłyszymy w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 1 września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Jordi Savall, wybitny gambista i dyrygent opracował program koncertu "Wojna i pokój", który usłyszymy w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 1 września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
fot. David Ignaszewski

Koncert “Wojna i pokój”

Dzień później, 1 września 2019 roku - w dniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - o godz. 18, usłyszymy w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina koncert “Wojna i pokój”. Jest to w istocie muzyczny spektakl, który poprzez muzyczne i literackie odwołania do historii Europy, pozwoli nam zetknąć się z burzliwymi czasami, kiedy to spory kulturowe, religijne oraz terytorialne rozwiązywano przemocą a nie dialogiem. 

Program dwuczęściowego koncertu opracował Jordi Savall - dyrygent, legenda muzyki dawnej i wirtuoz gry na viola da gamba - instrumencie strunowym przypominającym dzisiejszą wiolonczelę, który popularny był w renesansie i baroku. Gamba była ulubionym instrumentem króla Ludwika XIV

Jordi Savall przygotowując autorski program dokonał wyboru spośród utworów osadzonych w latach „stulecia wojny” (1614–1714), które wypełnione były konfliktami zbrojnymi, bitwami, z trudem osiąganymi rozejmami i traktatami pokojowymi. 

Repertuar „Wojny i Pokoju” złożony jest więc z najbardziej reprezentatywnych utworów czasów baroku. Autorami ich są zarówno kompozytorzy znani, jak i anonimowi: Samuel Scheidt, Ambrosio Cotes, Johann Hermann Schein, Guillaume Dumanoir, Philidor, Johann Rosenmüller, John Jenkins, Jean-Baptiste Lully, Francesco Cavalli, Joan Cererols, John Blow, Juan Cabanilles, Marc-Antoine Charpentier, Antonio Caldara, Vasily Titov, Heinrich Ignaz Franz Biber, George Frideric Handel, a także inni kompozytorzy pochodzenia żydowskiego, otomańskiego, katalońskiego, hiszpańskiego i francuskiego. 

Ten ambitny muzyczny projekt otrzymał też wyjątkową oprawę. Jordi Savall będzie dyrygował zespołem składającym się z połączonych sił czterech grup wykonawstwa historycznego o międzynarodowej renomie: Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations. 

Bilety w przedsprzedaży i w dniu koncertu w cenie: 39 zł i 69 zł są dostępne w punktach sprzedaży Ticketmaster na terenie całego kraju oraz w sklepie internetowym ticketmaster.pl.

Organizatorami koncertu są Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i Polską Filharmonią Bałtycką.

WIĘCEJ:
ECS. Gdańsk jako wspólnota - debata w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w piątek

Kwiaty pod pomnikiem "kindertransportów" w 80 lat po ewakuacji żydowskich dzieci z opanowanego przez nazistów Gdańska


TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór