PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Koncerty carillonowe w trzy majowe dni: piątek, sobotę i niedzielę. Transmisje na gdansk.pl

Koncerty carillonowe w trzy majowe dni: piątek, sobotę i niedzielę. Transmisje na gdansk.pl
Z okazji nadchodzących na początku maja świąt i rocznic we wspólne świętowanie włączy się carillon wieży Ratusza Głównego Miasta oraz trąbki. Koncerty carillonowe to wspólna inicjatywa Miasta Gdańska, Muzeum Gdańska oraz muzyków z Tubicinatores Gedanenses. W dniach 1-3 maja wysłuchać ich będzie można na żywo oraz online na portalu gdańsk.pl oraz na Facebooku „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska”.
Monika Kaźmierczak, gdańska carillionistka, zagra w piątek, sobotę i niedzielę. Towarzyszyć jej będą na trąbkach Paweł Hulisz i Emil Miszk
Monika Kaźmierczak, gdańska carillionistka, zagra w piątek, sobotę i niedzielę. Towarzyszyć jej będą na trąbkach Paweł Hulisz i Emil Miszk
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

- Na początek maja zawsze przypadają najważniejsze święta i rocznice. Pierwszego maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej (na ten dzień przypada również obchodzone od 1890 roku Święto Pracy), drugiego maja po raz pierwszy świętowaliśmy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zaś dzień później Święto Narodowe Trzeciego Maja, które przywrócono w 1990 roku. Ale w tym roku obchodzimy jeszcze 250. rocznicę urodzin autora "Ody do radości": Ludwiga van Beethovena, a drugiego maja nie zapominamy również o Polonii i Polakach za granicą. Wymienione święta i rocznice uczcimy zgodnie ze starą, gdańską tradycją koncertami carillonowymi z udziałem trębaczy. Zapraszamy wszystkich do ich wysłuchania na żywo bądź online - mówi Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska.

Idea wspólnych koncertów, w których biorą udział wygrywające różne dźwięki dzwony i trębacze nie jest nowa. Koncerty instrumentów dętych nawiązują do gdańskiej tradycji muzyki wieżowej, tzw. „Turmmusik”, praktykowanej od XV aż do początku XX w. Muzyka carillonowa towarzyszy najważniejszym uroczystościom miejskim od 1561 r., gdy zamontowano pierwszy carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. Obie grupy zaczęły wspólnie koncertować dopiero w XIX w. Dziś tradycję wspólnego koncertowania kontynuują muzycy z zespołu Tubicinatores Gedanenses (Gdańscy trębacze) oraz carillonistka miejska Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska.

Organizatorem koncertów jest Muzeum Gdańska, Tubicinatores Gendaneses oraz Gmina Miasta Gdańska. Podczas koncertów zostaną zagrane utwory beethovenowskie, w tym "Oda do radości", polskie utwory o charakterze patriotycznym, w tym uznany od 1927 r. za hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego i Mazurek 3 Maja, czyli „Witaj, majowa jutrzenko” autorstwa Rajnolda Suchodolskiego.

 

Gdańskie carillony na wieży Ratusza Głównego Miasta
Gdańskie carillony na wieży Ratusza Głównego Miasta
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Harmonogram koncertów


Koncert w rocznicę wstąpienia Polski do UE oraz roku beethovenowskiego

Kiedy: 1 maja (piątek), godz. 17.00
Repertuar: barokowo-beethovenowski połączony z Odą do radości;
Carillon: Monika Kaźmierczak
Trąbka: Paweł Hulisz
Transmisja na żywo: www.gdansk.pl // Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska
Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

Koncert na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Kiedy: 2 maja (sobota), godz. 12.05
Repertuar: Mazurek Dąbrowskiego, muzyka polska o charakterze patriotycznym
Carillon: Monika Kaźmierczak
Trąbki: Paweł Hulisz i Emil Miszk
Transmisja na żywo: Facebook – Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska
Retransmisja: www.gdansk.pl o godz. 13:00
Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

Koncert na Święto Narodowe 3 Maja

Kiedy: 3 maja (sobota), godz. 13.00
Repertuar: muzyka polska o charakterze patriotycznym, w tym także „Witaj, majowa jutrzenko”
Carillon: Monika Kaźmierczak
Trąbki: Emil Miszk
Transmisja na żywo: Facebook – Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska
Retransmisja: www.gdansk.pl o godz. 15:00
Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk


Monika Kaźmierczak – gdańska carillonistka od 2001 roku, również od 2018 r. carillonistka miejska. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort. W 2005 roku uzyskała tam stopień magisterski. Jako stypendystka kulturalna Miasta Gdańska kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. W międzyczasie uzyskała także licencjat z Muzyki Kościelnej (2010) oraz magisterium z Dyrygentury Chóralnej (2013) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz doktorat w zakresie gry na carillonie (2012). Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Elblągu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii.

Emil Miszk – zdobywca nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Debiut Roku za album „Don’t Hesitate!” oktetu Emil Miszk & The Sonic Syndicate. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w specjalności trąbka i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w specjalności trąbka naturalna. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii - z jednej strony przynależność do tradycji, z drugiej totalna wolność. Jest to efekt współpracy z takimi artystami jak: Markus Stockhausen, Sławek Jaskułke, Marcin Masecki czy Mitch & Mitch. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Algorhythm, Sławek Jaskułke Sextet, Dominik Bukowski Quartet, Kamil Piotrowicz Sextet, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Czterokrotnie nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk.

Paweł Hulisz – absolwent dziennych i podyplomowych studiów na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, specjalizacja - trąbka naturalna. W czasie studiów rozpoczął praktykę wykonawczą, podejmując pracę w zespole Cappella Gedanensis, z którym koncertuje do dziś, jako kameralista, a także, jako solista. Współpracuje też z Teatrem Muzycznym w Gdyni, a także z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na terenie całej Polski. Na stałe współtworzy zespół Keepin` Tradition Jazz Quartet, Jacek Siciarek Quartet, Krystyna Durys Band, a jako muzyk sesyjny z m.in.: Sylwią Grzeszczak, Eweliną Lisowską, Kamilem Bednarkiem, zespołem Behemoth, Deer Project, NPWM, Sound’n’Grace. Jako muzyk sesyjny nagrał już ponad 50 płyt. W 2012 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska, które przyczyniło się do nagrania pierwszej solowej płyty pt: SANACJA – ,,Już taki ze mnie zimny drań’’, z przebojami polskiej muzyki z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Wykonuje muzykę barokową i klasyczną na instrumencie historycznym. Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Tubicinatores Gedanenses, z którym koncertuje na wieżach kościołów i ratuszy, kontynuując starą gdańską praktykę Turmmusik. Jest kompozytorem Hejnału wykonywanego od 2017 roku na rozpoczęcie i zakończenie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku.

 

Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze