PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Koncertowy weekend - muzyka poważna, klimatyczna aura Dwudziestolecia Międzywojennego...

Koncertowy weekend - muzyka poważna, klimatyczna aura Dwudziestolecia Międzywojennego...
W ten weekend miłośnicy muzycznych atrakcji nie będą narzekać. W Filharmonii Bałtyckiej dobiega końca Gdańska Jesień Pianistyczna, a w Ratuszu Staromiejskim rozpoczyna się IX Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu. Wydarzenia dla melomanów przygotowały też placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Alessio Bax wystąpi na zakończenie 16. Gdańskiej Jesieni Pianistycznej
Alessio Bax wystąpi na zakończenie 16. Gdańskiej Jesieni Pianistycznej
mat. prasowe
 
Koncerty, spektakle i czytanki na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Zobacz program kulturalnych atrakcji
 

Dobiega końca najważniejsze muzyczne wydarzenie nie tylko jesieni, ale też całego sezonu: 16. Gdańska Jesień Pianistyczna - trzytygodniowe święto muzyki z udziałem wybitnych pianistów z całego świata. W piątek, 26 listopada, w Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1) czeka nas wyjątkowe wydarzenie.

Z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi włoski pianista Alessio Baxa, który w wieku 19 lat wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Hamamatsu w Japonii, a cztery lata później - Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Leeds. W jego wykonaniu usłyszymy Koncert fortepianowy C-dur KV 467 Wolfganga Amadeusza Mozarta i IX Symfonię C-dur D. 944 Franza Schuberta.

Muzyków poprowadzi maestro Jacek Kaspszyk. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Bilety: 16-80 zł.

 

Utwory Anny German, Zbigniewa Wodeckiego, Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Krawczyka zabrzmią w sobotę w Wyspie Skarbów
Utwory Anny German, Zbigniewa Wodeckiego, Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Krawczyka zabrzmią w sobotę w Wyspie Skarbów
mat. organizatora

 

Wyspa Skarbów (Gdańsk, ul. Turystyczna 3) w sobotę, 27 listopada, zaprasza na koncert zatytułowany „Jesienne Wspomnienia” w wykonaniu Jesiennych Róż - zespołu wokalnego już od ponad trzydziestu lat działającego przy Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- Jesienne Róże wprowadzą nas w nostalgiczny nastrój. Wysłuchamy piosenek i poezji patriotycznej w poczuciu narodowej dumy - zaprasza Wyspa Skarbów. - Pochylimy się też nad artystami, których przyszło już nam pożegnać, a za których talentem niezmiennie tęsknimy. Będą to m.in. utwory Anny German, Zbigniewa Wodeckiego, Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Krawczyka.

Zespół, złożony z nauczycieli emerytów (na przestrzeni lat zmieniali się członkowie i prowadzący) przygotowuje programy tematycznie związane z Dniem Kobiet, Konstytucją 3 Maja, Dniem Nauczyciela, rocznicą odzyskania Niepodległości. Występuje także na spotkaniu wigilijnym i śniadaniu wielkanocnym dla samotnych nauczycieli emerytów, oraz na Zlotach Gwiaździstych.

- Wielką radość sprawia nam to, że możemy dostarczyć widzom trochę radości i wzruszeń, że jesteśmy potrzebni emerytom, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez naszego udziału - zapraszają artyści.

Początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

 

Anna Gospodarek współpracowała z licznymi orkiestrami koncertując w kraju i za granicą. Obecnie pracuje jako skrzypaczka Orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku
Anna Gospodarek współpracowała z licznymi orkiestrami koncertując w kraju i za granicą. Obecnie pracuje jako skrzypaczka Orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku
mat. artystki

 

GAK Winda w sobotę, 27 listopada, zaprasza natomiast na koncert utrzymany w klimatycznej aurze ubiegłego wieku: „100 lat Dwudziestolecia międzywojennego”. Anna Gospodarek (skrzypce), absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, związana zawodowo z Operą Bałtycką, w ramach projektu „Kultura w Koronie II”, zaprezentuje autorskie aranżacje utworów z tego wyjątkowego okresu.

Towarzyszyć jej będą Radosław Blonka - śpiewak operowy, który w swoim repertuarze z powodzeniem łączy dzieła operowe, oratoryjno-kantatowe, operetkowe musicalowe a także piosenkę, i Patryk Matusiak - pianista, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Słupsku oraz wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu.

Początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc, o uczestnictwie zadecyduje kolejność pojawienia się na wydarzeniu.

Jan Olesz i Anna Szałucka zainaugurują IX Festiwal „Gdańscy Pianiści Miastu” w niedzielę
Jan Olesz i Anna Szałucka zainaugurują IX Festiwal „Gdańscy Pianiści Miastu” w niedzielę
mat. artystów

 

W niedzielę, 28 listopada, rozpoczyna się IX Festiwal „Gdańscy Pianiści Miastu” w Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35), który potrwa do środy, 1 grudnia. Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych

Wydarzenie przybliża szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pedagodzy gdańskiej uczelni, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.

- W ramach tegorocznego festiwalu zapraszamy na cztery widowiskowe koncerty pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Przed publicznością wystąpią wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także artyści pochodzący z Gdańska, którzy kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w Polsce i poza jej granicami - mówi pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu Adrianna Wolf. - Na festiwalowej scenie zaprezentują się także tegoroczni absolwenci i dyplomanci lokalnych szkół muzycznych. Zwieńczeniem festiwalu będzie recital utytułowanego pianisty i pedagoga, wykładowcy gdańskiej uczelni - Pawła Rydla.

Podczas inauguracji festiwalu, która odbędzie się w niedzielę, 28 listopada, o godzinie 18:00, pod hasłem „Muzyczne obrazy”, zabrzmi twórczość powstała z rozmaitych inspiracji. Usłyszymy cykl barwnych miniatur „Obrazki z wystawy” Musorgskiego, wybrane utwory pochodzące z tryptyku „Metopy” Szymanowskiego, cyklu „Zwierciadła” Ravela, oraz kompozycje brytyjskiego twórcy - Franka Bridge'a.

Przed publicznością wystąpią Jan Olesz, uzdolniony student Akademii Muzycznej w Krakowie i Musikhochschule w Lubece, oraz Anna Szałucka, związana zawodowo z prestiżową Royal Academy of Music w Londynie.

Wstęp wolny.

W ten weekend w Gdańsku targi kawy i czekolady, kosmetyków naturalnych i kuchni roślinnej

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze