PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Koncert Weterana w Operze Bałtyckiej. Wzruszający i podniosły

Koncert Weterana w Operze Bałtyckiej. Wzruszający i podniosły
W sobotę, 15 września 2018 r., w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbył się po raz 15. koncert z okazji Dnia Weterana. Na uroczystość, oprócz seniorów, przybyli uczniowie gdańskich szkół.
Dominik Paszliński/gdansk.plwet_koncert-034_798x533
Koncert Weterana odbył się w Gdańsku po raz 15.
Dominik Paszlinski/gdansk.plPierwszy Koncert Weterana został zorganizowany w 2004 roku z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W sobotę 15 września 2018 r., odbyła się już 15. edycja tego wydarzenia.

- Mamy świadomość, że nasza wdzięczność nigdy nie odda tego, co zrobiliście poprzez swoje życie zawodowe i prywatne dla naszej małej i dużej ojczyzny - powiedział, witając gości, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Koncert Weterana to święto, które łączy przeszłość z przyszłością, doświadczenie z młodością, bowiem na sali Opery Bałtyckiej zasiedli nie tylko najstarsi gdańszczanie - w tym roku było ich 300 - ale też młodzież gdańskich szkół.


wet_koncert-006_755x503
Opera Bałtycka gościła tego dnia ok. 470 gości, a wśród nich 300 weteranów 
Dominik Paszliński/gdansk.plTegoroczny koncert wpisywał się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, co miało wpływ na kształt programu - znalazły się w nim utwory od czasów Kadrówki i Legionów Piłsudskiego aż do czasów obecnych. Na scenie wystąpili: orkiestra symfoniczna, połączone chóry I i II stopnia, zespoły kameralne, tancerze i soliści Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.

- Dla mnie to wydarzenie jest dowodem uznania przez społeczeństwo. Koncert był piękny i skoncentrowany na całym stuleciu. Jestem wdzięczny, że pamięć o nas została przedstawiona w ten sposób - mówił kpt. Henryk Bajduszewski, przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego.

Uroczystość Dnia Weterana ustanowił w 1997 roku sejm. W obchodach ogólnopolskich biorą udział przedstawiciele władzy państwowej oraz kombatanci różnych formacji walczących o wolną Polskę. W Gdańsku uroczystość odbywa się co roku nie 1., ale 15 września.
oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl