Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wystawy i koncerty. Sprawdź propozycje kulturalne na ten weekend

W ten weekend nie zabraknie w Gdańsku wydarzeń muzycznych - w Żaku zabrzmi jazz pod znakiem Babskiego Grania, czekają nas też m.in. występy na Scenie Muzycznej GAK. Ponadto Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę obrazów, a gdańskie galerie sztuki na dwie nowe ekspozycje.

Wystawy i koncerty. Sprawdź propozycje kulturalne na ten weekend
A
A
data publikacji: 02 lutego 2018 r.

Radio Noise Duo wystąpi w Łaźni w ramach projektu 'In Progress'
Radio Noise Duo wystąpi w Łaźni w ramach projektu 'In Progress'
mat. prasowe

W piątek, 2 lutego, warto wybrać się do Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 1” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1), gdzie odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „In Progress”, poświęconego eksperymentalnej muzyce współczesnej i sztuce audiowizualnej.

Tym razem przed publicznością zaprezentuje się Radio Noise Duo - duet Tomasz Misiak i Marcin Olejniczak, poszukujący inspiracji w żywiole elektryczności, szumach radiowych i amplifikowanych przedmiotach codziennego użytku. Wcześniej muzycy związani byli z takimi grupami, jak kalEka (Misiak) czy Monopium (Olejniczak), realizowali również projekty solowe. Radio Noise Duo jest odnogą Radio Noise Orchestra - inicjatywy mającej na celu waloryzowanie szumu radiowego w rozmaitych działaniach artystycznych.

Początek koncertu o godz. 18. Wstęp wolny.

'Nic nas tu nie trzyma' to najnowsza premiera Teatru Zielony Wiatrak
'Nic nas tu nie trzyma' to najnowsza premiera Teatru Zielony Wiatrak
mat. prasowe

Miłośników sztuki teatralnej zapraszamy tego dnia natomiast do Plamy - Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Pilotów 11), gdzie Teatr Zielony Wiatrak zaprezentuje premierowo swój najnowszy spektakl dla dorosłych widzów, pod tytułem „Nic nas tu nie trzyma”.

To dramat inspirowany powieścią „Pamiętniki Adama i Ewy”, którą napisał Mark Twain w 1906 roku. W sposób humorystyczny ukazał w niej losy naszych prarodziców od momentu stworzenia aż do momentu wygnania z Raju. Marek Brand w swoim dramacie „Nic nas tu nie zatrzyma” kładzie większy nacisk na relacje, jakie zachodzą pomiędzy naszymi bohaterami. Mówi o rodzącym się jednym z najsilniejszych uczuć w relacji ludzi - miłości. Akcja sztuki dzieje się w ogrodzie, którego właścicielem jest tajemniczy Pan. Czy Pan to Bóg? Czy losy naszych bohaterów są zdeterminowane kaprysami tajemniczego Pana? Brand przedstawia własną, czasami nostalgiczną, ale nie pozbawioną humoru wersję Księgi Rodzaju.

Tekst - Marek Brand, obsada: Ewa Dziedzic (Ewa), Marek Brand (Adam), muzyka - Paweł Zagańczyk.

Początek spektaklu o godz. 19. Bilety: 20 zł.

Również w piątek, w Scenie Muzycznej - Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 25) wystąpi Danny Handley, brytyjski gitarzysta i wokalista bluesrockowy.

Jego styl czerpie z klasyki gatunku. Nagrał kilkanaście płyt, a popularność na całym świecie przyniosła mu praca w zespole the Animals and Friends, któremu szefuje obok założycieli słynnego zespołu: Micka Gallaghera i Johna Steela. Podczas koncertu w Gdańsku, będący elementem trasy koncertowej, wystąpi z zespołem Łukasza Gorczycy w składzie: Łukasz Gorczyca (gitara basowa), Tomek Dominik (perkusja). Wspólnie wykonają m.in. utwory popularnych Animalsów.

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 20 zł.

Tania Candiani - 'Język jako dźwięk'
Tania Candiani - 'Język jako dźwięk'
mat. prasowe

W Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5) trwa wystawa „Tania Candiani - Język jako dźwięk”.

Autorka prac, Tania Candiani, jest laureatką wielu nagród, między innymi Guggenheim Fellowship Award (2011) czy Award of Distinction Prix Ars Electronica (Austria, 2013), a wraz z Luisem Felipem Ortegą reprezentowała Meksyk na 56. Biennale w Wenecji w 2015 roku. W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 prace artystki zostaną zaprezentowana na multimedialnej ekspozycji, łączącej video i sound art z performansem. Wszystko to posłuży postawieniu unikalnej diagnozy współczesnej polszczyzny - w ramach swojego projektu Candiani przygląda się - a może raczej przysłuchuje - brzmieniu i rytmowi języka polskiego.

Wystawa potrwa do 4 marca 2018 r. Można ją zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków - we wtorki, środy, piątki, soboty oraz niedziele w godz. 12-18, i w czwartki w godz. 12-20. Bilety: 5-7 zł, w środy wstęp wolny.

Olga Lewicka, instalacja 'Cloud Studies. Mapping a Prospective All-Embracing Structure #2”, wystawa w Berlinie w 2012 r.
Olga Lewicka, instalacja 'Cloud Studies. Mapping a Prospective All-Embracing Structure #2”, wystawa w Berlinie w 2012 r.
mat. Kunstverein am Rosa–Luxemburg–Platz

A skoro mowa o wystawach - kolejne wydarzenie piątkowe, warte zauważenia (ale kto nie zdąży, będzie mógł nadrobić w następnych dniach) - w piątek, w Gdańskiej Galerii Miejskiej (Gdańsk, ul. Piwna 27/29) odbędzie się wernisaż wystawy Olgi Lewickiej, zatytułowanej „Chmuralność” („Cloudility).

Prezentowane będą wybrane prace Olgi Lewickiej - artystki wizualnej, malarki, performerki, autorki książek artystycznych i tekstów o sztuce, oraz powidoki książki artystki, która stanowi tekstowy i wizualny kontekst jej malarstwa. W prezentowanych realizacjach będzie można dostrzec jej feministyczną postawę przejawiającą się w otwartej stanowczości, ale również wrażliwość na wszystko, co pojawia się w procesie twórczym - nawet chwilowe rozproszenie podobne ruchliwym drobinkom pary wodnej. Lewicka pokazuje, że wizja - malarska, społeczna, a także filozoficzna - może przyjść jako tabun pierzastych chmur albo przybić do brzegu wysoka jak okręt. Do opisu gdańskiej wystawy znakomicie pasuje parafraza zdania z Księgi Wyjścia: „Przyjdę w gęstym obłoku, abyście uwierzyli” („I will come in a thick cloud that you may believe”).

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 2 lutego, o godz. 19. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 4 marca 2018 r. Można ją zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12-19. Wstęp wolny.

Paulina Przybysz w swoim nowym teledysku nakręconym w Gdańsku, na ulicach Wrzeszcza
Paulina Przybysz w swoim nowym teledysku nakręconym w Gdańsku, na ulicach Wrzeszcza
mat. prasowe

W klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) piątkowy wieczór upłynie pod znakiem jazzu i Pauliny Przybysz, która przyjeżdża nad Motławę, by promować swój najnowszy album, zatytułowany „Chodź tu”.

Dlaczego warto? Choćby dlatego, że płyta znalazła się w rocznym podsumowaniu 15. najlepszych płyt soulowych cenionego portalu branżowego JazzSoul.pl - jako jedyny polski album. Po drugie dlatego, że młodsza siostra Przybysz, choć pozostająca przez długi czas w cieniu Natalii, to artystka, która ma i głos, i charyzmę, i coś do powiedzenia. Publiczności w Gdańsku pokaże swoje wczesne inspiracje muzyczne i brzmienia od hip hopu w najlepszym wydaniu, poprzez soul i R&B do balladowych kompozycji.

Koncert odbędzie się w piątek, 2 lutego, o godz. 20. Bilety: 40 zł.

Urszula w Gdańsku wykona m.in. swój legendarny przebój 'Konik na biegunach'
Urszula w Gdańsku wykona m.in. swój legendarny przebój 'Konik na biegunach'
mat. prasowe

Dzień później, w sobotę, 3 lutego, nie lada gratka dla miłośników popu i polskich zespołów z historią. W klubie B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) wystąpi Urszula, która zagra jubileuszowy koncert z okazji 35-lecia na scenie.

Na wszelki wypadek przypomnijmy: to do dziś jedna z najpopularniejszych wokalistek w historii polskiej sceny muzycznej. Na swoim koncie ma niezliczone przeboje, które swojego czasu nuciła niemal cała Polska - „Na Sen”, „Dziś już wiem”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, kultowy „Konik na biegunach”, „Totalna Hipnoza”, „Szał sezonowej mody” i wiele innych.

W Gdańsku artystka wystąpi w ramach pełnego emocji i wspomnień jubileuszowego show „Najlepsze 80-te”, które przeniesie publiczność w czasie i przypomni największe hity Urszuli właśnie z lat 80.

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 60 zł.

Alicja Serowik wystąpiła już na Festiwalu Jazz Jantar w 2012 roku
Alicja Serowik wystąpiła już na Festiwalu Jazz Jantar w 2012 roku
Fot. Paweł Wyszomirski

Tego samego dnia we wspomnianym już klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) rozpoczyna się kolejna, zimowa odsłona Festiwalu Jazz Jantar. 21. edycja wydarzenia w czasie karnawału potrwa od 3 do 5 lutego.

Weekend upłynie pod znakiem Babskiego Grania - w sobotę, 3 lutego, w Sali Suwnicowej na początek, o godz. 20, zaprezentuje się zespół Soundmeck, założony przez Sabinę Meck i jej kolegów z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Następnie scenę przejmie skrzypaczka Dominika Rusinowska i jej Unknown Quintet. Natomiast w niedzielę, 4 lutego, zabrzmią pieśni kurpiowskie, które w swoich autorskich, ciekawych aranżacjach wykona Alicja Serowik z zespołem. Początek koncertu o godz. 20.

Bilety na każdy dzień: 35 zł.

Piękny jest świat - udowadnia wystawa obrazów Tomasza Gromy
Piękny jest świat - udowadnia wystawa obrazów Tomasza Gromy
mat. autora

W położonej niedaleko Bibliotece pod Kotem i Myszą - filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (Gdańsk, ul. Lelewela 21/22) od piątku oglądać można wystawę obrazów Tomasza Gromy, zatytułowaną „Piękny jest świat”.

Tomasz Groma (ur. 15.08.1979 r. w Łodzi) jest absolwentem wydziału Biotechnologii Politechniki Łódzkiej, ukończył również studia podyplomowe Bezpieczeństwo i Higiena Pracy i tym się dziś zajmuje zawodowo. Chociaż sztukami plastycznymi interesował się od dzieciństwa, nie ukończył żadnej formalnej szkoły w tym kierunku. Pasję i zamiłowanie do sztuki odziedziczył po ojcu (absolwent ASP) oraz babci, która również zajmowała się malarstwem. Jego ulubione techniki to olej i akryl na płótnie, a tematyka obrazów, którą porusza, dotyczy głównie pejzaży leśnych, górskich i marynistycznych. Wśród wpływów na swój styl wymienia impresjonizm, naturalizm i abstrakcję.

Wystawa potrwa do 9 lutego. Wstęp wolny.

Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora