• Start
  • Wiadomości
  • Koncert na Wstążki i otwarcie Szlaku Wolności - w 35-lecie Nobla dla Lecha Wałęsy

Koncert na Wstążki i otwarcie Szlaku Wolności - w 35-lecie Nobla dla Lecha Wałęsy

Imponującą instalację projektu Jerzego Janiszewskiego dedykowaną Lechowi Wałęsie w 35.lecie przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla oglądać można od 29 września na Targu Węglowym. Tego samego dnia zainaugurowano gdański Szlak Wolności i Lecha Wałęsy, który prowadzić będzie przez miasto śladami bohatera “Solidarności”.
29.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jerzy Janiszewski, a nad nim `Koncert na Wstążki z okazji 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla`
Jerzy Janiszewski, a nad nim `Koncert na Wstążki z okazji 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla`
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

“Koncert na Wstążki z okazji 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla” to pełna nazwa instalacji artystycznej na Targu Węglowym autorstwa Jerzego Janiszewskiego (autora logo “Solidarności”). Od dziś, przez maksymalnie dwa tygodnie będzie można oglądać i słuchać szumiącego na wietrze imponującego dzieła składającego się z 44 km białej i czerwonej wstążki, pociętej na 5200 sztuk (każda o długości 8 metrów) i umocowanej na siatce na wysokości 18 metrów.

Patrząc z Targu odbiorca widzi po prostu barwy narodowe, czy też barwy zawarte w logo “Solidarności”, jednak z perspektywy lotu ptaka wstążki układają się w gigantyczny portret Lecha Wałęsy (rozpiętość instalacji wynosi 32/26 metrów). Wstążkowy wizerunek bohatera “Solidarności” inspirowany jest zdjęciem z 1980 r. wykonanym przez reportera Associated Press: Bjoerna Elgstranda.


W niedzielę, 30 września, przy instalacji pojawią się zdjęcia lotnicze ukazujące portret w całej okazałości.

Twarz Lecha Wałęsy z biało-czerwonych wstążek
Twarz Lecha Wałęsy z biało-czerwonych wstążek
fot. Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

ZOBACZ INSTALACJĘ JERZEGO JANISZEWSKIEGO NA FILMIE

- Cieszę się, że “Koncert na wstążki” z dedykacją oczywiście dla pana Lecha Wałęsy z okazji rocznicy przyznania mu Nagrody Nobla możemy odsłonić akurat dziś, w dniu jego 75. urodzin - powiedział Jerzy Janiszewski stojąc pod swoim dziełem rozpiętym nad Targiem Węglowym. - Kolorystyka oczywiście nieprzypadkowo jest biało - czerwona: Solidarność, barwy narodowe, stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednoznaczne jest, że to barwy powinny być biało - czerwone. Czerwień to wizerunek Lecha Wałęsy, który wygląda tak. Autor zademonstrował:

2018-09-29_janiszewski_inst_004_p
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- To niesamowita, ręczna robota wielu gdańszczan, którym bardzo serdecznie chciałbym za nią podziękować, a także inspiratorowi wydarzenia: miastu Gdańsk. Jestem szczęśliwy, że mogę tu być - dodał mieszkający na co dzień w Hiszpanii artysta. - Wstążka to jeden z moich ulubionych materiałów, choć nie jedyny, bo jestem przede wszystkim projektantem graficznym.


Topografia Lecha Wałęsy

Tego samego dnia, na ścianie plebanii kościoła św. Brygidy przy ul. Profesorskiej odsłonięto pierwszą tablicę Szlaku Wolności Lecha Wałęsy.

- Rok 2018 ma różne znaczenia symboliczne. Oczywiście najważniejsze jest stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, ale nie możemy zapominać, że w tym roku obchodzimy 35.lecie decyzji Komitetu Noblowskiego o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przypominając okoliczności towarzyszące decyzji Komitetu: - Mijał wówczas rok od zawieszenia stanu wojennego, w 1983 r. zdelegalizowana ”Solidarność” działała w podziemiu, a rzesze Polaków pozbawionych było nadziei i pogodzonych z losem. A tutaj z Olso przychodzi taka wiadomość… Życzymy zdrowia i pomyślności Lechowi Wałęsie, który właśnie dziś kończy 75 lat. i jest nie tylko najsłynniejszym żyjącym Polakiem, ale osobą bardzo bliską sercu bardzo wielu gdańszczan i Polaków.

Tablica na fasadzie plebanii kościoła św. Brygidy odsłonięta. Nz. ks. Ludwik Kowalski - proboszcz parafii św. Brygidy, ambasador Danii Ole Eberg Mikkelsen i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Tablica na fasadzie plebanii kościoła św. Brygidy odsłonięta. Nz. ks. Ludwik Kowalski - proboszcz parafii św. Brygidy, ambasador Danii Ole Eberg Mikkelsen i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Ks. Ludwik Kowalski, Ambasador Danii Ole Eberg Mikkelsen i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Na plebanii kościoła św. Brygidy, dzięki pomocy ówczesnego proboszcza ks. prał. Henryka Jankowskiego, Lech Wałęsa przyjmował delegacje zagraniczne (tu rozmawiał m.in. z premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher i amerykańskim senatorem Edwardem Kennedym), spotykał się z działaczami podziemnej “Solidarności”, dziennikarzami zachodnich mediów.

- Podczas strajków maja i sierpnia 1988 roku właśnie tu działał, drugi po Stoczni Gdańskiej im. Lenina, sztab strajkowy - przypominał Paweł Adamowicz. - To był eksterytorialny obszar w ówczesnej PRL. Myślę, że to bardzo ważne, żeby wszyscy gdańszczanie i turyści, którzy chcą zetknąć się z topografią historii, z miejscami takimi jak to, w których przywódca Solidarności działał, mieszkał, ukrywał się, konspirował, mogli taką ścieżką przejść. Dziękuję ks. Ludwikowi Kowalskiemu, kontynuatorowi dzieła śp. ks. prał. Henryka Jankowskiego za zgodę na umieszczenie tablicy.

Inspiracją dla Szlaku jest wydany kilka lat temu przez miasto Gdańsk przewodnik “Gdańsk według Lecha Wałęsy” (autorstwa Piotra Adamowicza, Andrzeja Drzycimskiego i Adama Kinaszewskiego).

Szlak Wolności i Lecha Wałęsy inspirowany jest książką `Gdańsk według Lecha Wałęsy`, swoistym przewodnikiem po mieście śladami pierwszego przywódcy Solidarności
Szlak Wolności i Lecha Wałęsy inspirowany jest książką `Gdańsk według Lecha Wałęsy`, swoistym przewodnikiem po mieście śladami pierwszego przywódcy Solidarności
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kolejne punkty na Szlaku Wolności Lecha Wałęsy będą pojawiać się sukcesywnie do końca 2018 r. (na pewno tablice pojawią się przy ul. Wrzosy na Stogach i przy ul. Pilotów na Zaspie, gdzie Noblista mieszkał, ale nie tylko). Oprócz tablicy przy ul. Profesorskiej, pojawiły się już także te:

  • na budynku przy ul. Dmowskiego 13 (dawnej siedzibie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ)
  • przy al. Grunwaldzkiej 103, gdzie znajdowała się (do ogłoszenia stanu wojennego) główna siedziba Związku,
  • na fasadzie Hali Olivii – miejscu I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w 1981 r.

Napis na tablicy przy ul. Profesorskiej
Dwujęzyczny napis na tablicy przy ul. Profesorskiej
Ks. Ludwik Kowalski, Ambasador Danii Ole Eberg Mikkelsen i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Szlak Wolności Lecha Wałęsy nie wyczerpuje pomysłu na zwiedzanie miasta nietypową, konkretną trasą. W planach są także szlaki literackie - wiodące śladami bohaterów książek Stefana Chwina i Pawła Huelle.


Wykonawcą instalacji Jerzego Janiszewskiego jest Fundacja Urban Forms i kilka innych gdańskich firm. Przy realizacji projektu pracowało ponad 20 osób. 

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!