PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Koncert grupy Sabaton w Ergo Arenie. Szwedzi, którzy wychwalają polskie bohaterstwo

Koncert grupy Sabaton w Ergo Arenie. Szwedzi, którzy wychwalają polskie bohaterstwo
Szwedzka grupa metalowa Sabaton od kilku lat jest w Polsce niezwykle popularna dzięki piosence “40:1” o bohaterskiej obronie Wizny pod wodzą kapitana Władysława Raginisa we wrześniu 1939 r. W lutym przyszłego roku zespół zagra w naszym kraju cztery koncerty - pierwszy z nich w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie.

Szwedzcy muzycy podczas wizyty na Westerplatte w 2008 r.
Szwedzcy muzycy podczas wizyty na Westerplatte w 2008 r.
ECS

Muzycy zespołu regularnie odwiedzają nasz kraj i na kolejnych płytach chwalą męstwo Polaków. Sabaton ogłosił, że koncert w Ergo Arenie odbędzie się 27 lutego 2017 r.

Tym razem Szwedzi przyjadą w ramach europejskiej części trasy koncertowej “The Last Tour” promującej wydany w sierpniu tego roku album “The Last Stand”. Na płycie nie zabrakło polskiego akcentu. W piosence “Winged Hussars” Sabaton opisuje przebieg Bitwy pod Wiedniem i wychwala potęgę husarii.

Nie będzie to pierwsza wizyta zespołu w Gdańsku. 11 listopada 2008 muzycy byli u nas na zaproszenie Stowarzyszenia SUM i ECS. Uświetnili wtedy obchody Dnia Niepodległości występując w Centrum Stoczni Gdańskiej. Wcześniej muzycy złożyli kwiaty pod pomnikiem na Westerplatte, a w trakcie koncertu otrzymali pamiątkowego medale od Europejskiego Centrum Solidarności oraz pamiątkową szablę od Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Ich występ był wyjątkowy też z tego powodu, że w jego trakcie Sabaton nagrywał ujęcia do oficjalnego teledysku “40:1” w reżyserii wnuka kapitana Raginisa - Jacka Raginisa.  Blisko trzy lata później, w 2011 roku Szwedzi ponownie zagrali w tym samym miejscu. Data również tym razem nie była przypadkowa - koncert odbył się w dniu 1 września.

Grupa Sabaton powstała w 1999 roku w niewielkim mieście Falun w centralnej części Szwecji. Od tego czasu zespół nagrał osiem płyt studyjnych i zagrał setki koncertów na całym świecie. Tematyka ich tekstów w głównej mierze opiera się na opisywaniu historycznych i wojennych wydarzeń, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Do ich najważniejszych piosenek mówiących o polskiej historii, oprócz “40:1” należą także takie utwory jak “Uprising” opowiadający o Powstaniu Warszawskim oraz “Inmate 4859” przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego.

Przed Sabatonem w Ergo Arenie wystąpią: niemiecka legenda heavy metalu - zespół Accept oraz szwedzka grupa Twilight Force pochodząca z tej samej miejscowości co ich słynni koledzy. Bilety w cenie 130 zł (przedsprzedaż) / 150 zł (w dniu koncertu) trafią do sprzedaży w piątek, 2 września 2016 r. o godzinie 10:00.

Materiały prasowe