PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Koncert dla Basi. Gdańska pisarka zmaga się z chorobą - jak można jej pomóc?
Koncert dla Basi. Gdańska pisarka zmaga się z chorobą - jak można jej pomóc?
Barbara Piórkowska jest autorką prozy, poetką, blogerką, nauczycielką pisania, aktywistką społeczną, uczestniczką i inicjatorką licznych gdańskich inicjatyw artystyczno-społecznych. Z powodu choroby nowotworowej od listopada przebywa na zwolnieniu lekarskim. Przyjaciele chcą dać jej wsparcie nie tylko finansowe, ale też psychiczne - dlatego organizują koncert charytatywny.

Barbara Piórkowska
Barbara Piórkowska
Przemysław Kozłowski

"Co jakiś czas ktoś z nas ma różne problemy i smutne okoliczności. 9 maja zrobimy w Instytucie Kultury Miejskiej coś dla bardzo pięknej i ważnej dla nas wszystkich osoby, która od listopada ma ciężko" - zachęca w internecie Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej.

Akcję zainicjowała Aleksandra Trzaska, żona znanego gdańskiego muzyka Mikołaja Trzaski. Koncert odbędzie się we wtorek, 9 maja, w Instytucie Kultury Miejskiej. Dochód w całości przeznaczony jest na pomoc chorej na nowotwór pisarce. Cena biletu - 50 zł. Na scenie pojawi się czołówka gdańskiej sceny muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Wystąpią m.in: Olo Walicki, Mikołaj Trzaska i Michał Jacaszek. Artyści przygotują na tę okazję specjalny repertuar. Zapowiada się ważne wydarzenie muzyczne.

- W takim składzie jeszcze nigdy nie graliśmy, to będzie nasze premierowe spotkanie na scenie - mówi Mikołaj Trzaska.

Dodatkową atrakcją będzie aukcja po koncercie, którą poprowadzi znana reportażystka, Magdalena Grzebałkowska. Do wylicytowania będzie kilkanaście przedmiotów: fotografii, książek, witraży, ceramiki itp. ofiarowanych przez artystów - przyjaciół i znajomych Barbary Piórkowskiej, m. in. obaz Agaty Nowosielskiej, gdyńskiej malarki, kuratorki i autorki tekstów o sztuce.  

- Przedmiotów zgłoszonych na aukcję mamy dużo więcej, więc pozostałe zostaną po prostu wystawione na sprzedaż - tłumaczy Cyrzan. - Będzie można je kupić po koncercie. 

Pisarka walczy z chorobą już od wielu miesięcy. W listopadzie rozpoczęła kluczową fazę leczenia i od tego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Piórkowska studiowała na Uniwersytecie Gdańskim, przez jakiś czas jako dziennikarka i publicystka związana była z trójmiejską redakcją „Gazety Wyborczej". Na jej dorobek literacki składają się m.in. dwie powieści i cztery tomiki wierszy. Jej najbardziej znanym i cenionym dokonaniem jest powieść „Szklanka na pająki"- autorka otrzymała za nią szereg wyróżnień, w tym nagrodę gdańskich bibliotekarzy „Pro Libro Legendo". Ostatni tomik wierszy "Syberia" miał premierę na Oliwskim Święcie Książki 22 kwietnia 2017 r. Piórkowska ma też na swoim koncie m.in. prowadzenie licznych warsztatów twórczego pisania, a w gdańskim Pałacu Młodzieży zorganizowała Pracownię Kreacji Literackich i Blogów.

Czytaj też: Różne oblicza Syberii - rozmowa z poetką Barbarą Piórkowską

Koncert charytatywny dla Barbary Piórkowskiej, wtorek, 9 maja, godz. 19.30, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Długi Targ 39/40, wstęp: 50 zł.


oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl