Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Komunikaty Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

W ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku około 160 l wody/m2. Jest to dwumiesięczna norma opadów deszczu w naszym regionie. Miejski Sztab Kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację, służby Policji i Straży Pożarnej udzielają niezbędnej pomocy. Część linii tramwajowych nie kursuje

Komunikaty Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego
A
A
data publikacji: 15 lipca 2016 r.

Poszczególne karteczki oznaczają miejsca utrudnień związanych ze zbiornikami wodnymi, drogami i komunikacją.
Poszczególne karteczki oznaczają miejsca utrudnień związanych ze zbiornikami wodnymi, drogami i komunikacją.
Piotr Kowalczuk

Informacja ze sztabu kryzysowego (podsumowanie), piątek, 15 lipca, godz. 15.10

Sytuacja w Gdańsku po wieczornej ulewie stabilizuje się. Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego oraz wszystkie służby na bieżąco pracują nad przywróceniem w mieście sytuacji sprzed ulewy.

Wszystkie linie tramwajowe zostały już na powrót uruchomione. Niektóre z nich kursują po zmodyfikowanych trasach, ale komunikacja dociera do wszystkich dzielnic Gdańska. Przyczyną modyfikacji tras jest jedyny wyłączony jeszcze z ruchu fragment torowiska - na odcinku między Operą Bałtycką, a ulicą Mickiewicza. W tym rejonie trwa wypompowywanie wody z zalanego węzła Kliniczna-Hallera. Woda wypompowywana jest do podstawionych beczkowozów. 
Udrożnione zostało już jedno z bardziej newralgicznych miejsc na komunikacyjnej mapie Gdańska - ruch samochodowy odbywa się już normalnie po al. Grunwaldzkiej w stronę Gdyni. Odpompowano wodę, posprzątano skrzyżowanie. Pas w stronę Gdańska jest jeszcze wciąż zamknięty dla ruchu. Służby pracują nad udrożnieniem go. 
Z powodu skutków ulewy zamknięty jest też w dniu dzisiejszym Miejski Ogród Zoologiczny. Trwa sprzątanie terenu ZOO, jutro będzie można je już odwiedzać normalnie. Być może z użytku wyłączonych zostanie część tras, jednak ogród będzie pracował jak w każdy weekend. Dziś również nie kursują w stronę ZOO żadne autobusy komunikacji miejskiej.  
Do teraz strażacy przeprowadzili ponad 400 akcji. Z usuwaniem skutków ulewy walczy nadal 147 strażaków. Wielu z nich w trybie pilnym przerwało urlopy. W działaniach bierze też udział 400 funkcjonariuszy policji. Kierują ruchem w wyznaczonych miejscach a także monitorują stan zbiorników retencyjnych. Dzisiejszy koncert Avicii nie jest zagrożony. Służby zapewniają, że w godzinach popołudniowych wszyscy spokojnie i bezpiecznie powinni dotrzeć na stadion.
Przypomnę - w nocy z czwartku na piątek w ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku 160 litrów wody na metr kwadratowy. To o blisko 30 litrów więcej, niż podczas pamiętnej ulewy w 2001 r. Mimo, iż dziś w nocy wody spadło więcej, straty w mieście są o wiele mniejsze, niż przed laty. Zadziałały zabezpieczenia, w które Gdańsk konsekwentnie inwestował w ciągu ostatnich 15 lat. Od 2001 roku miasto wydało na inwestycje związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym i odprowadzaniem wód opadowych ok 374 mln zł. W roku 2016 planuje się wydać 14,6 mln zł zaś w roku przyszłym 20 mln zł. Zrealizowano dwa duże projekty unijne:

- „Ochrona wód Zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdańsku” o wartości 127,3 mln zł

- „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I - Miasto Gdańsk” - Przebudowa Kanału Raduni na terenie Miasta Gdańska o wartości 137,1 mln zł.

Łączna dotacja uzyskana na realizację tych projektów wyniosła 195,7 mln zł.


Na terenie Gdańska znajdują się obecnie 42 zbiorniki retencyjne. W trakcie dzisiejszej ulewy zostało uszkodzonych pięć z nich obecnie trwają prace naprawcze. W nocy wszystkie były wypełnione po brzegi. W zbiorniku "Kiełpinek", w kulminacyjnym momencie, woda przekroczyła o pół metra koronę zbiornika. Zdaniem służb zabezpieczających miasto - to zbiorniki retencyjne pomogły w zatrzymaniu fali powodziowej. Intensywne opady skończyły się ok. godz. 2.00, ale fala powodziowa schodziła do godz. 8.00. W czwartek, w ciągu dnia, kiedy pojawiły się informacje o zbliżających się opadach, zbiorniki zostały opróżnione do minimum. Przy zbiornikach pracuje obecnie 82 pracowników Gdańskich Melioracji. Firma przygotowuje się na ewentualne kolejne opady.


Informacja ze sztabu kryzysowego, piątek, 15 lipca, godz. 10.00

Na Potoku Oliwskim i Potoku Strzyża wystąpiła awaria w czterech zbiornikach retencyjnych. Woda przelewa się m.in. w kierunku ul. Bursztynowej i ul. Reymonta. Woda wypłynęła też na ul. Pomorskiej na wysokości pętli tramwajowej. 

Osuwiska skarp odnotowano na obwodnicy, na wysokości Węzła Kiełpinek oraz przy Drodze Zielonej.
Zamknięto ul. Niepołomicką ze względu na uszkodzony most. Jeżeli służbom uda się go zabezpieczyć ruch zostanie puszczony w tym miejscu. 
Na trasie Siedlce - Morena wprowadzono wahadłowy ruch tramwajowy. 
W ciągu nocy strażacy podjęli ponad 300 interwencji na terenie Gdańska. Przez całą noc pracowało 120 strażaków. Wspomagało ich dziewięć zastępów z sąsiednich gmin.
 

Komunikat nr 5, piątek, 15 lipca, godz. 5.45

Komunikacja tramwajowa na liniach Jelitkowo - Zaspa, Oliwa - Strzyża PKM, Nowy Port - Kliniczna zostaje przywrócona. Prawdopodobne jest jednak nieregularne kursowanie. Trwają prace nad przywróceniem przewozów na linii Morena - Siedlce.
 

Komunikat nr 4, piątek, 15 lipca, godz. 5.15

W związku z ulewnymi deszczami, podtopieniami i trwającą akcją przywracania stabilizacji w Gdańsku dziś, w piątek (15 lipca), nie funkcjonuje komunikacja tramwajowa. W jej miejsce działa autobusowa komunikacja zastępcza.

Zastępcza komunikacja autobusowa kursuje na liniach: Łostowice Świętokrzyska - Dworzec Główny, Stogi Pasanil - Dworzec Główny, Nowy Port - Brzeźno - Wyspiańskiego, Dworzec Główny - Oliwa Pętla Tramwajowa przez Wojska Polskiego. 

Na ten moment policja informuje, że nieprzejezdne są ulice Opacka - Grunwaldzka - Pomorska, Czarny Dwór - Hallera - Uczniowska, okolice Galerii Bałtyckiej (całe skrzyżowanie), Partyzantów, Obywatelska, węzeł Kliniczna, Dmowskiego, Biała, Szopy, Kamienna Grobla.

Ruchem kierują policjanci, a drogi będą otwierane w miarę odpływu wody i przywracania porządku. 

Ulewne deszcze spowodowały wezbranie poziomu wód w zbiornikach wodnych i podtopienia. Oprócz Strzyży z koryta wystąpił również Potok Rynarzewski w rejonie gdańskiego ogrodu zoologicznego w Oliwie. Podniosły się poziomy zbiorników wewnątrz zoo. Dzięki sprawnej reakcji pracowników ogrodu zoologicznego zwierzęta nie ucierpiały, ale ZOO dzisiaj będzie zamknięte.

Nad sytuacją stale czuwa Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego. Działania służb zebranych w sztabie będą dostosowane do sytuacji pogodowej i porządkowania miasta.

Jeśli to tylko możliwe, apelujemy o nieprzemieszczanie się. 

Strażacy wypompowują wodę na skrzyżowaniu ulic Nowe Ogrody i 3 maja
Strażacy wypompowują wodę na skrzyżowaniu ulic Nowe Ogrody i 3 maja
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Komunikat nr 3, piątek, 15 lipca, godz. 2.30

W ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku około 160 l wody/m2. Jest to dwumiesięczna norma opadów deszczu w naszym regionie. Miejski Sztab Kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację, służby Policji i Straży Pożarnej udzielają niezbędnej pomocy.

W tym momencie strażacy działają najaktywniej w Oliwie w rejonie ulic: Stary Rynek Oliwski, Opata Rybińskiego, Kwietna, Opacka. Przy ul. Słowackiego zapory kierują przepływ wody, na Zaspie- ul. Burzyńskiego wypompowywana jest woda z piwnic, przy ul. Budowlanych na Osowej i Jasieniu strażacy udrożniają drogi, policjanci wspomagają akcję.

Służby odebrały setki sygnałów od mieszkańców, przegrupowują siły i środki reagując na sytuację. Opady deszczu ustają. Zbiorniki retencyjne przyjęły maksymalną ilość wody, a w kulminacyjnym momencie wypełnione były do górnych krawędzi. Gdańskie Melioracje ograniczały odpływ wody ze zbiorników na Strzyży w jej górnym biegu, co zmniejszyło spływ wody na dolne dzielnice miasta. Fala wezbraniowa przemieszczająca się Potokiem Strzyża wystąpiła z koryta na odcinku wzdłuż fragmentu ul. Słowackiego oraz na odcinku poniżej Parku Kuźniczki, zalewając niektóre ulice Dolnego Wrzeszcza. 
 
Z koryta wystąpił również Potok Rynarzewski w rejonie gdańskiego ogrodu zoologicznego w Oliwie. Podniosły się poziomy zbiorników wewnątrz ZOO. Na wniosek dyrektora Michała Targowskiego - dla bezpieczeństwa zwierząt i odwiedzających ogród- zastępca prezydenta - Piotr Kowalczuk podjął decyzję o zamknięciu placówki w piątek 15 lipca. Dzięki sprawnej reakcji pracowników ZOO, zwierzęta nie ucierpiały. 

 

W SZTABIE KRYZYSOWYM PO PÓŁNOCY

Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl

Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl

Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska, nadzoruje prace kryzysowe
Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska, nadzoruje prace kryzysowe
Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl

Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl


Komunikat nr 2, piątek, 15 lipca, godz. 00.25

Państwowa Straż Pożarna zadysponowała dodatkowe siły i środki z Tczewa, Nowego Dworu, Kartuz, Starogardu Gdańskiego. Wzmacniane są stany osobowe wszystkich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych przez dodatkowych funkcjonariuszy. Pracuje intensywnie Policja i Straż Miejska. 

Najbardziej dynamiczne działania strażacy prowadzą w Osowej, przy Szpitalu Marynarki Wojennej przy ul. Polanki, przy ul. Marynarki Polskiej. Przepompowywana jest woda ze skrzyżowania ulic Nowe Ogrody i 3 Maja - pompy pracują wymiennie w różnych miejscach miasta.

Niebawem rozstawiane będą zapory przy ul. Słowackiego przy rzece Strzyża.

Zabezpieczany jest obiekt WRD Policji, który nie może przerwać działania. Wszyscy dostępni w regionie policjanci są w akcji - udrożniają i zabezpieczają drogi dla innych służb i mieszkańców.

Nocna komunikacja zbiorowa funkcjonuje ze znacznymi opóźnieniami, są duże utrudnienia.

Niezmiennie prosimy o nie wychodzenie z domów, a w szczególności nie poruszanie się po ulicach miasta samochodami. Prosimy umożliwić służbom prowadzenie akcji.


Komunikat nr 1, czwartek, 14 lipca, godz. 22.10

Ze względu na nasilające się opady deszczu, wichurę i podtopienia w czwartek, 14 lipca, o godzinie 22.00 zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem zastępującego Prezydenta Miasta Gdańska Piotra Kowalczuka.

Trwa obserwacja Miasta i przyjmowane są raporty służb miejskich, Policji, Straży Pożarnej- wszystkich mających wpływ na organizację miasta. Zbierane są informacje o aktualnej sytuacji w Gdańsku ze wszystkich możliwych źródeł. Monitorowane są poziomy wód, sytuacja na drogach, funkcjonowanie komunikacji zbiorowej.

Wnioski z rozmów na ten moment: są podtopienia piwnic, ulic, nie działa schemat komunikacji zbiorowej. Straż Pożarna ściąga posiłki z regiony, Policja zabezpiecza najbardziej zalane ulice i reaguje na zgłoszenia mieszkańców.

Prezydent Kowalczuk apeluje do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów i pozostali w miejscach pobytu i umożliwili służbom sprawne działanie.