PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kompromis polityczny? Gdańska Debata Obywatelska, transmisja na żywo na gdansk.pl

Kompromis polityczny? Gdańska Debata Obywatelska, transmisja na żywo na gdansk.pl
We wtorek, 19 marca, o godz. 18.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się kolejna Gdańska Debata Obywatelska. Na temat „Czy kompromis polityczny prowadzi do pojednania. Przypadek Polski (1989-2019) i Hiszpanii (1976-2019)” opowie prof. Aleksander Hall. Transmisja z debaty na portalu Gdańsk.pl.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksander Hall
Aleksander Hall
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Porównanie doświadczeń obu krajów pozwala nie tylko przemyśleć rezultaty transformacji demokratycznej Polski i Hiszpanii, co czyniono wielokrotnie po 1989 roku - mówi Wojciech Duda, koordynator cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich. - Skonfrontowanie dzisiaj tych dwóch przypadków umożliwia również ukazanie konsekwencji politycznych tego procesu, przede wszystkim w perspektywie trwałości kompromisu, który, jak wiemy, jest dzisiaj podważany lub unieważniany w obu krajach.

Profesor Aleksander Hall w swoim wystąpieniu opowie m.in. o zależnościach politycznego kompromisu i polaryzacji społecznej oraz instrumentalizacji historii. Po wykładzie odbędzie się rozmowa z gościem.

Rozmowę poprowadzi Maciej Stasiński, dziennikarz i reporter (autor „Diabeł umiera w Hawanie”), korespondent hiszpańskiej prasy w Polsce – z barcelońskim dziennikiem „La Vanguardia” współpracuje od lat 80. XX wieku.


Aleksander Jan Hall – polityk, historyk, od 2010 roku doktor habilitowany. W czasie PRL działał opozycyjnie. Jest współzałożycielem Ruchu Młodej Polski. Do 1989 roku redagował pisma podziemne. Współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Był ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W latach 2011–2015 członek Kapituły Orderu Orła Białego. Autor kilkunastu publikacji zarówno analizujących polską sytuację historyczną, jak i tekstów komparatystycznych, porównujących przemiany dziejowe krajów europejskich, w tym zwłaszcza Francji.

Gdańskie Debaty Obywatelskie to cykl spotkań z wybitnymi postaciami współczesnej kultury, historii, polityki, zainaugurowany w 2017 roku przez prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza, jako część obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Druga odsłona cyklu przygotowana została z myślą o najważniejszych wydarzeniach roku 1989 i jego dziedzictwie.

 

 

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze