PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kompleks budynków przy ul. Sierocej do renowacji. Ogłoszenie przetargu już za moment

Kompleks budynków przy ul. Sierocej do renowacji. Ogłoszenie przetargu już za moment
W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg dotyczący renowacji kompleksu budynków dawnego Zespołu Sierocińca przy ul. Sierocej 6 i 8, który stanie się w przyszłości ważnym ośrodkiem kulturalnym. Prace mają potrwać rok od podpisania umowy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynki przy odchodzącej od placu Obrońców Poczty Polskiej ulicy Sierocej czeka gruntowna rewitalizacja
Budynki przy odchodzącej od placu Obrońców Poczty Polskiej ulicy Sierocej czeka gruntowna rewitalizacja
mat. DRMG

 

Budżet Obywatelski w Gdańsku po raz dziewiąty. Od poniedziałku głosujemy na konkretne projekty

 

Na terenie dawnego Zespołu Sierocińca powstanie w przyszłości oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym odbywać się będą m.in. działania przybliżające twórczości wywodzących się z Gdańska artystów. Program nowego oddziału GGM obejmie również działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie sztuk plastycznych i literatury.

Inwestycja, zapisana w Wieloletnim Funduszu Inwestycyjnym będzie podzielona na dwa etapy. Przetarg, który zostanie ogłoszony wkrótce, dotyczy pierwszego etapu prac. Koncentrować się one będą na wzmocnieniu konstrukcji i posadowienia budynku głównego oraz budynku bocznego wraz z pracami archeologicznymi i konserwatorskimi. Ponadto przewidziano remont połaci dachu, montaż okien i drzwi, wyburzenia tkanki architektonicznej niemającej charakteru zabytkowego wewnątrz budynków oraz wykonanie nowych tynków i izolacji, a także niezbędne przyłącza instalacji podziemnych.

Prace mają potrwać 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert przewidziano w połowie października.

Metamorfoza Zespołu Sierocińca

W przyszłości w budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne prezentujące wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną sławnych gdańszczan. W rozwiązaniu funkcjonalnym budynku głównego, zgodnie z historyczną funkcją kuchni przy sierocińcu i w tym samym miejscu - wstępnie zaprojektowano kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym z widokiem na wewnętrzny dziedziniec oraz budynek Poczty Polskiej. Zrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy, oprócz funkcji wystawienniczych będzie mogła działać jako sala wykładowa lub sceniczna.

W drugim etapie znajdzie się również realizacja budynku bocznego, gdzie przewidziano sale warsztatowe do prowadzenia zajęć związanych m.in. z projektowaniem graficznym oraz pomieszczenia dla rezydentów literackich i artystycznych, przyjeżdżających do Gdańska, by tworzyć.

Oprac. AO

Aneta NiezgodaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Aneta Niezgoda - najnowsze
Aneta NiezgodaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Aneta Niezgoda - najnowsze