PORTAL MIASTA GDAŃSKA

WYBORY. Komitet Wszystko Dla Gdańska buduje prosamorządowy front przed drugą turą głosowania

WYBORY. Komitet Wszystko Dla Gdańska buduje prosamorządowy front przed drugą turą głosowania
Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz podczas wtorkowej konferencji podziękował członkom komisji wyborczych za ich pracę, a szefowa jego sztabu, Aleksandra Dulkiewicz, przyznała że komitet Wszystko dla Gdańska zabiega o szerokie poparcie dla starającego się o reelekcję prezydenta. - Tworzymy szeroki proeuropejski, prodemokratyczny i prosamorządowy front w Gdańsku - powiedział prezydent.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oficjalnych wyników wyborów jeszcze nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że komitet Pawła Adamowicza wprowadzi do Rady Miasta sześć osób
Oficjalnych wyników wyborów jeszcze nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że komitet Pawła Adamowicza wprowadzi do Rady Miasta sześć osób
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

 

Choć mija drugi dzień od wyborów, wciąż nie ma ich oficjalnych wyników. Członkowie komisji wyborczych winią nowe przepisy Kodeksu Wyborczego, które spowodowały, że liczenie głosów, a następnie zdanie protokołu zajęło większości komisji kilkadziesiąt godzin.

We wtorek, prezydent Gdańska pogratulował kandydatom z komitetu Wszystko Dla Gdańska Pawła Adamowicza, którzy walczyli o mandat radnego.

- Prawdopodobnie zdobyliśmy sześć mandatów. Bardzo się z tego cieszę. Oczywiście apetyty mieliśmy nieco większe – nie ukrywał prezydent Adamowicz. - Chcę wyrazić nadzieję, że wszyscy kandydaci, którym się nie powiodło i nie zdobyli mandatu, będą nadal aktywnymi członkami wspólnot dzielnicowych, rad dzielnicowych, ale i stowarzyszenia "Wszystko Dla Gdańska". A to dlatego, że na 21 października nasza wspólna praca się nie kończy. Ona się dopiero zaczyna - dodał.

Zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak, który zdobył mandat radnego Gdańska na kolejną kadencję podkreślał, że w naszym mieście szykuje się druga, "bardzo ciężka tura wyborów samorządowych". Te odbędą się 4 listopada.

- Dzisiaj powinniśmy mobilizować wszystkie siły w tym kierunku, aby Gdańsk pozostał sobą: aby był miastem wolności i otwartości na drugiego człowieka. Dlatego w najbliższych dniach będziemy skupiać się na tym, by doprowadzić do zwycięstwa Pawła Adamowicza – zaznaczał Piotr Grzelak.

Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska i szefowa sztabu wyborczego komitetu Pawła Adamowicza przyznała z kolei, że komitet zabiega o szerokie poparcie dla starającego się o reelekcję prezydenta Gdańska.

- Odbywamy spotkania z różnymi aktywistami i działaczami politycznymi. We wtorek odbyło się już spotkanie z prof. Andrzejem Ceynową, po południu mamy spotkanie z Elżbietą Jachlewską. W poniedziałek spotkaliśmy się w tej sprawie z Jackiem Hołubowskim – przyznała wiceprezydent Dulkiewicz.


Prezydent Paweł Adamowicz podziękował we wtorek za pracę członkom komisji wyborczych, i jednocześnie zaapelował o zmiany w Kodeksie Wyborczym
Prezydent Paweł Adamowicz podziękował we wtorek za pracę członkom komisji wyborczych i apelował o zmiany w Kodeksie Wyborczym
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Prezydent Adamowicz zdradził z kolei, że w tej sprawie rozmawiał też z szefową pomorskich struktur PO, posłanką Agnieszką Pomaską oraz wicemarszałkiem Senatu, członkiem PO.

- Tworzymy szeroki proeuropejski, prodemokratyczny i prosamorządowy front w Gdańsku. Te wybory będą miały charakter plebiscytu: kto jest za Gdańskiem samorządnym, otwartym, a kto jest za samorządem kierowanym z pozycji rządu centralnego – ocenił prezydent Adamowicz. - To będzie jasny wybór. Otrzymałem pełne, bezwarunkowe poparcie prof. Ceynowy, natomiast pan Hołubowski nie ma takich pełnomocnictw swojego środowiska. On, jako obywatel, zamierza głosować na mnie.

 

O tym, kto najprawdopodobniej zostanie radnym Gdańska z ramienia komitetu Wszystko Dla Gdańska, napisaliśmy TUTAJ

 

Podczas briefingu prezydent podziękował "za bardzo ciężką pracę członkiniom i członkom obwodowych komisji wyborczych".

- Ta praca, jak i przebieg obliczania głosów pokazuje, niestety, że Sejm uchwalił... knot. Apeluję więc do jednego ze współautorów, posła PiS Marcina Horały: panie pośle, apeluję, aby wsłuchać się w opinie wszystkich członków komisji, nie tylko z Gdańska, ale też z innych polskich miast, aby dokonać przemyślenia, co trzeba poprawić w Kodeksie Wyborczym, który kompletnie nie odpowiada potrzebom XXI wieku. Akt wyborczy, jak i później czekanie na wyniki, nie powinien trwać tak długo jak za króla Ćwieczka" W ten sposób osłabiamy wymiar święta demokracji, jakim są wybory – stwierdził prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Przypomniał on też, że sposób liczenia oraz organizacji, nie należy do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. To rozwiązania przyjęte w Kodeksie Wyborczym.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze