PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Komitet Wszystko dla Gdańska stawia na seniorów

Komitet Wszystko dla Gdańska stawia na seniorów
Centrum Seniorek i Seniorów dla aktywnych mieszkańców 60+, mobilny urzędnik dla tych, którzy nie mogą samodzielnie wyjść z domu i jeszcze więcej korzyści z Karty Mieszkańca, dedykowanych seniorom. W czwartkowe popołudnie, przed Domem Pomocy Społecznej "Ostoja" na Stogach, odbyła się konferencja prasowa poświęcona propozycjom komitetu "Wszystko Dla Gdańska" Pawła Adamowicza dla srebrnych gdańszczan.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pomysły na politykę dedykowaną srebrnym gdańszczanom przedstawiono w trakcie czwartkowej konferencji
Pomysły na politykę dedykowaną srebrnym gdańszczanom przedstawiono w trakcie czwartkowej konferencji
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Każdy z nas będzie seniorem. To pewne. Wielu z nas już jest seniorem – zaznaczył na wstępie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Moja mama ma 84 lata, a tata - 90 lat, dlatego doskonale wiem, jakie wyzwania, problemy stoją przed nimi, jakie mają potrzeby.

Zdaniem radnej Gdańska, Beaty Dunajewskiej, która będzie kandydowała do Rady Miasta Gdańska z Okręgu nr 1, z Komitetu Pawła Adamowicza, dla seniorów najważniejsza jest praca.

- Oni chcą być dzisiaj aktywni. Nie chcą odchodzić na emeryturę w wieku 60, czy nawet 65 lat. W Gdańsku zamierzamy stworzyć Centrum Aktywizacji Zawodowej Seniorek i Seniorów. To bardzo istotny element naszego programu wyborczego - podkreślała radna Dunajewska.

Centrum będzie aktywizować osoby, które przede wszystkim będą chciały dorobić do emerytury.

- Ale jest też inny aspekt. Senior nie chce być zapomniany. I tu też o to chodzi - żeby seniorzy wyszli z domu i przyszli do takiego centrum, gdzie będziemy ich doszkalać i pomagać w znalezieniu pracy. Tam będą dla nich oferty, ale też zniżki dla osób, które zdecydują się pracować. To bardzo istotne - zaznaczała Dunajewska.

Z komitetu "Wszystko dla Gdańska" o mandat radnej miasta z Okręgu nr 1 ubiegać się będzie także obecna radna Rady Dzielnicy Przeróbka, Elżbieta Żmijewska.

- Jak wynika z wyliczeń statystycznych, w okręgu nr 1 osoby 60 + stanowią prawie jedną trzecią tutejszych gdańszczan. Myślę, że warto zająć się taką grupą mieszkańców. W ramach naszego programu chcemy rozszerzyć usługi w Karcie Mieszkańca o Kartę Mieszkańca Senior, dzięki której mieszkańcy 60 plus będą mogli korzystać np. z bezpłatnych usług dotyczących aktywizacji bądź kultury, a także za symboliczną złotówkę, czy dwa złote, kupią kawę bądź herbatę w wybranych klubach. Chodzi o to, by seniorzy wyszli z domu - wyjaśniała Żmijewska.

Komitet Pawła Adamowicza stawia na aktywizację seniorów
Komitet Pawła Adamowicza stawia na aktywizację seniorów
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W działania na rzecz aktywizacji seniorów chce się zaangażować także Łukasz Prażnowski, radny Dzielnicy Stogi, który również będzie ubiegał się o mandat radnego miasta z komitetu Pawła Adamowicza.

- Potrzeba nam też pomocy urzędowej. Osoby, które nie mogą samodzielnie wyjść z domu, osoby starsze, bądź młode, które tymczasowo nie mogą wyjść z domu i samemu załatwić spraw urzędowych, powinny taką pomoc otrzymać. Dlatego naszym wspólnym celem jest stworzenie stanowiska mobilnego urzędnika - tłumaczył Łukasz Prażnowski.

W czwartkowej konferencji kandydatom towarzyszyły seniorki z Klubu Seniora "Motława", które kilkukrotnie potwierdzały potrzebę takich rozwiązań.

Helena Turk, jedna z aktywniejszych gdańskich seniorek, nie ukrywała, że osoby po 60-tce chcą nie tylko być nadal aktywne i pracować, ale też... chcą się od czasu do czasu zabawić. Dla nich "jesień życia" nie oznacza bowiem smutnego okresu.

- Seniorzy lubią się bawić, dlatego potrzebujemy też centrum, gdzie senior będzie mógł się pobawić, naprawdę poszaleć. Dobrze byłoby, gdyby np. raz w tygodniu można było zorganizować zabawę dla nich – proponowała Helena Turk.

Komitet prezydenta Gdańska chce również kontynuować i rozwijać system teleopieki, który już działa w naszym mieście, a także programy prozdrowotne i sportowe dedykowane "srebrnym" gdańszczanom.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze