Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kombi, piosenki Anny German i mistrz Penderecki

Ten weekend będzie klasyczny i egzotyczny. W Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera spektaklu opartego na najsłynniejszej celtyckiej legendzie, w CSW Łaźnia trwa wystawa koreańskiej fotografii, a Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na Ramadan - muzułmańskie święto. No i podpowiadamy też, jak spędzić piątkowy świętojański wieczór.

Kombi, piosenki Anny German i mistrz Penderecki
A
A
data publikacji: 23 czerwca 2016 r.

Kombi ze Sławomirem Łosowskim (drugi z prawej)
Kombi ze Sławomirem Łosowskim (drugi z prawej)
Materiały prasowe

PIĄTEK

Na Placu Zebrań Ludowych z okazji Nocy Świętojańskiej wystąpią gwiazdy polskiej muzyki. Na scenie zobaczymy Kombi ze Sławomirem Łosowskim na czele, Marka Piekarczyka oraz zespoły Milczenie Owiec i Rezerwat. Zwieńczeniem wieczoru będzie pokaz laserowy i pirotechniczny. Wieczór rozpocznie się o godz. 18. Bilety: 5 zł.

Czytaj więcej: Noc Świętojańska w Gdańsku. Będą tanie bilety


Paulina Martini
Paulina Martini
Materiały prasowe

Na Świętojańskie Świętowanie zaprasza także Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50), które przygotowało koncert poświęcony Annie German.

- W roku jubileuszu jej 80. urodzin przygotowałam koncert, który jest swoistym melanżem jej międzynarodowego dorobku - mówi śpiewaczka Paulina Martini. - Repertuar śpiewany będzie w trzech językach: po polsku, rosyjsku oraz włosku.

Wśród utworów w nowej aranżacji Jana Freichera usłyszymy: „Człowieczy los”, „Tańczące Eurydyki”, „Zakwitnę różą”, „Jesteś moją miłością”, „Gi”, „Portofino” i „Wróć do Sorrento”. Zaśpiewam również „Echo lubvi”, „Nadiezhda”, „Gori gori moya zvezda”, „Zhdala devchenko moryaka” i wiele innych pięknych i znanych przebojów artystki.

Na scenie Martini towarzyszyć będą: Jan Freicher (klawisze), Marcin Grabowski (kontrabas/gitara basowa), Piotr Dudek (perkusja), Szymon Łukowski (saksofon), Piotr Aleksandrowicz (gitara) oraz kwartet smyczkowy „Sempre Sonore” w składzie: Przemysław Mazur, Artur Swat, Michał Szczypiorski i Marcin Szczypiorski.

„Koncert piosenek Anny German” odbędzie się w piątek, 24 czerwca o godz. 19. Bilety: 30-50 zł.


Kameralna Noc Świętojańska to muzyczna propozycja Nadbałtyckiego Centrum Kultury, na spędzenie tej wyjątkowej nocy całą rodziną. O godz. 20 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) odbędzie się „Dobranocka Świętojańska” dla dzieci, w wykonaniu harfisty z Kostaryki, Carlosa Roberto Peña Montoya.

Następnie organizatorzy zapraszają na koncert „Andante mio”. Duet z Francji Arnaud Kaminski (skrzypce) i Mathis Zielinski (fortepian) zagrają utwory Haendla, Magina, de Falli, oraz specjalnie skomponowaną na pięciolecie festiwalu Sonatę na skrzypce i fortepian Zielińskiego.

Wieczór zakończy występ duetu fortepianowego - Thomasa Corneliusa z Niemiec oraz Magdaleny Blum. Zagrają m.in. utwory klasyków wiedeńskich, a także - podobnie, jak w przypadku pierwszego duetu - utwór „Noc Świętojańska”, napisany specjalnie na festiwal przez pianistę Corneliusa.

Koncert odbywa się w ramach piątej edycji Euro Chamber Music Festival, festiwalu muzyki kameralnej, organizowanego od 2012 roku przez Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wstęp wolny.
 

Tristan i Izolda w reżyserii Izadory Weiss, do muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Tristan i Izolda w reżyserii Izadory Weiss, do muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Materiały prasowe

Opera Bałtycka zaprasza tego dnia na najnowszą premierę Bałtyckiego Teatru Tańca: „Tristan i Izolda”. To opera oparta na celtyckiej legendzie „Dzieje Tristana i Izoldy” Josepha Bedier’a, która przeniesie widzów w mityczny świat niespełnionej miłości i śmierci.

- Niewyrażalne piękno ukryte w literackim tekście jednego języka trzeba przetłumaczyć na niewyrażalne piękno drugiego języka. W tym wypadku tłumaczymy literaturę na język tańca. Oczywiście, że pewne treści zostają uproszczone, a inne wzbogacone - mówi reżyserka opery Izadora Weiss, na co dzień znakomity choreograf, dyrektorka artystyczna Bałtyckiego Teatru Tańca, która przy okazji odbierze Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. - Historia Tristana i Izoldy jest wielką opowieścią o miłości niemożliwej, zakazanej, więc tragicznej mimo wielkiego szczęścia, jakie na chwilę przynosi kochankom.

Słynnej opowieści towarzyszyć będzie muzyka wielkiego mistrza Krzysztofa Pendereckiego, który pojawi się podczas pokazu.

Premiera odbędzie się w piątek, 24 czerwca, o godz. 19, kolejne spektakle 25 czerwca (gościem pokazu będzie Krzysztof Penderecki) oraz 26 i 28 czerwca. Bilety: 25-100 zł.


W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 (Gdańsk, ul Strajku Dokerów 5) można oglądać wystawę współczesnej fotografii koreańskiej: „New Generation - SIZAK”. Swoje prace prezentuje ośmiu najbardziej utalentowanych młodych fotografów koreańskich: Ari Kim, Bora Sung, Chankyu Kim, Hyungsik Kim, Jaeyeon Kim, Taejoong Kim, Jungjin Ahn, Taejun Yoon i Youngdon Jung.

Zgromadzone prace dają wyraz rozterkom dwudziestokilkuletnich ludzi żyjących we współczesnej Korei zgodnie z ich indywidualnymi zainteresowaniami oraz osobowością. Zobaczymy zarówno prace wykorzystujące najnowsze techniki eksperymentalne, jak i prace stworzone w oparciu o techniki klasyczne i inspirowane fotografią historyczną.

- „Sizak” będący tytułem niniejszej wystawy nawiązuje również do wspólnoty doświadczeń ośmiorga młodych artystów, którzy szukają swoich korzeni w początkach koreańskiej fotografii, by wykorzystać ją do własnej pracy twórczej. Ślady miejsc, ludzi oraz wspomnień, których młodzi fotografowie doświadczają w społeczeństwie południowokoreańskim są naznaczone sprzecznymi emocjami, rozterkami, pracą nad poznaniem siebie, ale przede wszystkim odzwierciedlają realia codziennego życia oraz problemy młodych ludzi w dzisiejszej Korei Południowej - mówi kurator wystawy, Kyungwoo Chun.

Prace można oglądać od piątku do niedzieli w godz. 12-18. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł.
 

Khalif „Wailin” Walter - gitarzysta, wokalista i kompozytor
Khalif „Wailin” Walter - gitarzysta, wokalista i kompozytor
Materiały prasowe

SOBOTA

Blues - to pomysł Teatru Leśnego (Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 45) na spędzenie soboty. 25 czerwca o godz. 19 rozpocznie się tam Świętojańskie Blusowanie, którego główną gwiazdą będzie amerykański muzyk Khalif „Wailin” Walter. Gitarzysta, wokalista i kompozytor wraz z Łukaszem Gorczycą (bas) i Tomaszem Dominikiem (perkusja) zabierze słuchaczy do świata „boogie bluesa”. Zagra między innymi utwory z najnowszej, wydanej w 2007 roku płyty „Let Me Say That Again”.

Zanim jednak Amerykanin pojawi się na scenie, słuchaczy rozrusza bydgoski zespół Pokój Numer 3 (Kuba Andrzejewski - śpiew, gitara, Łukasz Głos - instrumenty klawiszowe, Hammond, Patryk Krajnik - saksofon, Krzysiek Ratke - gitara basowa, Bartek Andrzejewski - perkusja, oraz Michał Kielak - harmonijka) oraz zespół trójmiejskiego gitarzysty, Marcina Wądołowskiego, który wystąpi w trio w składzie: Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Adam Czerwiński (perkusja).

Bilety: 5 zł.


Ciekawą propozycję dla miłośników odległych kultur przygotował Pomorski Oddział Ligi Muzułmańskiej wraz z Fundacją Wspólnota Gdańska. W sobotę 25 czerwca w Świetlicy w Rybnym (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) odbędzie się „Wieczór Ramadanowy z muzułmanami w Oliwie”. Spotkanie będzie okazją do poznania innej kultury, nauki kaligrafii, dowiedzenia się, czym jest ramadan dla muzułmanów, i spróbowania orientalnych potraw. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Program:

  • godz. 18 - powitanie gości orientalną herbatą;
  • godz. 18-20 - pokaz i warsztaty kaligrafii otomańskiej oraz malowanie tatuaży henną;
  • godz. 20-20.45 - krótka prezentacja z dyskusją pt. „Czym jest ramadan - muzułmański post?”;
  • godz. 20.45-21.20 - przerwa i możliwość rozmowy z muzułmanami w kuluarach;
  • godz. 21.30 - Kolacja orientalna w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów.


Krystyna Stańko
Krystyna Stańko
Materiały prasowe

NIEDZIELA

Teatr Leśny (Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 45) nie zwalnia tempa i znów zaprasza w swoje gościnne progi - tym razem z okazji Święta Jaśkowej Doliny.

W pierwszej części programu usłyszymy piosenki z polskich filmów i seriali w wykonaniu dzieci z Windy - Gdańskiego Archipelagu Kultury, z towarzyszeniem zespołu. W repertuarze znajdą się piosenki z filmów starych i zupełnie nowych, zarówno te napisane specjalnie do filmów jak i te, które wykorzystano w filmach, choć ich przeznaczenie było inne.

Druga część wieczoru należeć będzie do Krystyny Stańko z zespołem: Dominik Bukowski (wibrafon), Piotr Lemańczyk (kontrabas) oraz Marcin Wądołowski (gitara). Wspólnie zaprezentują projekt „Krystyna Stańko i jej Jobim”, na który składają się m.in. przepiękne bossanovy Antonio Carlosa Jobima Projekt można było usłyszeć podczas Ladies Jazz Festival w 2014 roku.

Ostatnia część wieczoru, zatytułowana „Wrzeszcz tańczy: Capella Varsoviensis - Piosenki Henryka Warsa” będzie poświęcona repertuarowi swingująco-tanecznemu. Oprócz muzyki Warsa usłyszmy utworu z płyt „Moi Mistrzowie” - Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i „Tribute to Henryk Majewski”, Roberta Majewskiego. Wystąpi Sekstet Ptaszyna Wróblewskiego w składzie: Ptaszyn Wróblewski (saksofon tenorowy), Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy), Robert Majewski (trąbka), Wojciech Niedziela (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja).

Początek o godz. 18. Bilety: 5 zł.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora