• Start
  • Wiadomości
  • Kolonia Artystów. „Wieszajmy artystów każdego dnia”. Na początek Mariusza Warasa

Kolonia Artystów. „Wieszajmy artystów każdego dnia”. Na początek Mariusza Warasa

„Wieszajmy artystów każdego dnia” to autorski projekt wystawienniczy, który rozpoczyna się w środę, 4 kwietnia, w Kolonii Artystów. Weźmie w nim udział czterech malarzy: Mariusz Waras, Ola Kotarska, Michał Linow i Magdalena Król. Wystawy prac są szczególne: w każdym z czterech tygodni trwania wydarzenia zobaczymy tylko jedną pracę artysty. Na koniec odbędzie się otwarta dyskusja artysty z publicznością.
04.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Murale na Zaspie autorstwa Mariusza Warasa

W ramach projektu czworo artystów przedstawi cztery najnowsze, wcześniej nie prezentowane prace. Każda z nich będzie prezentowana przez tydzień, w kolejną środę miesiąca.

Jako pierwsze zobaczymy prace Mariusza Warasa, malarza, grafika i projektanta, autora instalacji, artysty street-artowego znanego jako m-city, który ma na koncie m.in. dwie nagrody Splendor Gedanensis. Wernisaże jego kolejnych prac odbędą się: 4, 11, 18 i 25 kwietnia 2018 r., o godz. 19.00

Mariusz Waras, absolwent ASP w Gdańsku, były asystent prof. zw. Jerzego Ostrogórskiego i prof. Henryka Cześnika, dziś doktor habilitowany sztuk plastycznych i wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie, należy do światowej czołówki street-artu. Ma w dorobku kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i kilkanaście indywidualnych w 40 krajach. Jego murale (w sumie zrealizował ich kilkaset) można odnaleźć na budynkach wielu miast na całym świecie, w Gdańsku - m.in. na Zaspie.

Warasa fascynują miasta i maszyny. Do niedawna komentował też polityczną rzeczywistość w Polsce muralami powstającymi na budynku (nieistniejącego już) Centrum Artystycznego WL4.

Zaangażowane w dialog społeczno-polityczny prace Warasa powstawały na budynku WL4


- Prace, które pokażę w Kolonii Artystów nigdy dotąd nie były wystawiane w Polsce - mówi Mariusz Waras. - Różnią się wielkością. Dwie powstały pod koniec ubiegłego roku, dwie niedawno. 

Waras prac nie tytułuje, różnicuje je numerami. Pierwsza z wystawianych w Kolonii Artystów, najmniejsza, przedstawia katastrofę kolejową.

- Dwie góry, pomiędzy którymi rozpięty jest most, częściowo zarwany - opisuje ją artysta. - Do tej przepaści wpada kilka wagonów razem z lokomotywą.

Materiał, na którym powstał ten i pozostałe obrazy, to zwykły karton. - Pogięty, jak od telewizora, ale oprawiony w kartonową ramkę, która czyści tę sytuację i nadaje pracy walor obrazu. Ramka tworzy sytuację czysto galeryjną. Mamy tu kolor kartonu - pastelowo-brązowy, pokryty czarną farbą.

Kolejne ekspozycje zakończy, moderowana przez Piotra Mańczaka, otwarta dyskusją z publicznością - rodzaj konfrontacji artysty z odbiorcą, próba szukania interpretacyjnych tropów dla jego dzieł.

- Mówienie o swoich pracach jest dość trudne, ale jeżeli pojawia się moderator czy publiczność to znacznie ułatwia proces - tłumaczy Waras. - Odpowiadanie na pytania jest łatwiejsze niż zadawanie ich sobie.

Nie trzeba bać się zadawania pytań. Fałszywe tropy interpretacyjne nie irytują artysty tak bardzo, jak pytania dziennikarzy pojawiające się “przy ścianie” dotyczące liczb: "ile litrów farby poszło" czy "jak duża jest ściana".

- Rzadko wtedy padają pytania o treść - stwierdza Waras.


Mariusz Waras ma na koncie dwie nagrody Splendor Gedanensis. Jedną otrzymał 2014, drugą w tym roku

To już trzecia edycja wydarzenia „Wieszajmy artystów każdego dnia”, które swój pilotażowy projekt miało w 2015 r. Wówczas przez trzy miesiące, codziennie o godz. 18, odbywał się wernisaż jednego obrazu, który wisiał tylko 24 godziny. Wzięło w nim udział siedmiu trójmiejskich malarzy, a których każdy wystawił po 10 obrazów. Rok później zaprezentowano tutaj ponad 60 obrazów absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 - Ideą przewodnią projektu jest spotkanie oraz dialog, ponieważ wspólnotowość i współdziałanie to genius loci Gdańska - przyznają organizatorzy wydarzenia.


Wystawy można oglądać w Kolonii Artystów, Gdańsk-Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 51, od poniedziałku do czwartku w godz. 12.00-20.00 oraz piątek i sobotę w godz. 12.00-23.59.

Organizator: Kolonia Artystów, współpraca Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Koło naukowe wydziału malarstwa „I INNI". Projekt dofinansowano z Miasta Gdańska. Pomysł i koordynacja Sylwester Gałuszka.



TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie