• Start
  • Wiadomości
  • Kolejny bezpieczny sezon na gdańskich kąpieliskach za nami. Czas na podsumowanie!

Kolejny bezpieczny sezon na gdańskich kąpieliskach za nami. Czas na podsumowanie!

128 ratowników, 122 interwencji, 64 odnalezione dzieci, prawie 2 tys. godzin pracy łącznie na kilku kąpieliskach i 266 ton odpadów wywiezionych z plaży. Tak w wielkim skrócie wyglądał sezon na gdańskich kąpieliskach w liczbach. A to nie wszystko!
04.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ponad 100 ratowników wodnych pracowało w tym roku na gdańskich kąpieliskach
Ponad 100 ratowników wodnych pracowało w tym roku na gdańskich kąpieliskach
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

Według szacunków, każdego słonecznego dnia nad morzem było po kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W tym roku do dyspozycji mieszkańców i turystów Gdański Ośrodek Sportu przygotował osiem kąpielisk. Działały one od 19 czerwca do 31 sierpnia. Wyjątkiem było kąpielisko Molo Brzeźno, ratownicy czuwali tutaj już od 1 czerwca.  

 

Ratownik - człowiek, pies i sprzęt

Właśnie zakończył się 30. sezon na gdańskich kąpieliskach, podczas którego pracowało ponad 100 ratowników wodnych, z czego 13 obcokrajowców i dziewięć osób spoza Gdańska. Podjęli oni się łącznie 122 interwencji (31 w wodzie i 91 na plaży), z czego 98 bezpośrednio na kąpieliskach. Z pomocy w punktach medycznych, w sytuacji poparzeń amatorów opalania, zasłabnięć, udarów słonecznych, urazów, użądleń, skorzystało ponad 200 osób.

Oprócz profesjonalnego sprzętu, tj. szybkich łodzi motorowych, skuterów, quadów, kajaków czy defibrylatorów, prace ratowników wspierały także… zwierzęta. A dokładnie trzy psy ratownicze, gdy siedem psów przyuczało się do zawodu psiego ratownika i odbywało staż na kąpielisku Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno.

 

Pomoc, nie tylko w wodzie

Wzorem lat ubiegłych na gdańskich plażach kolportowano bezpłatnie opaski dla dzieci w ramach akcji „Mamo tu jestem”. Dzięki niej z roku na rok mniej dzieci ginie na plażach. Ratownicy podjęli podczas tego sezonu letniego ponad 60 zakończonych sukcesem interwencji, związanych z poszukiwaniami zagubionych dzieci.

 

Wzorem lat ubiegłych na gdańskich plażach kolportowano bezpłatnie opaski dla dzieci w ramach akcji „Mamo tu jestem”.
Wzorem lat ubiegłych na gdańskich plażach kolportowano bezpłatnie opaski dla dzieci w ramach akcji „Mamo tu jestem”.
Gdański Ośrodek Sportu

 

Pomoc świadczono nie tylko najmłodszym, ale także osobom z niepełnosprawnościami. Na kąpieliskach Gdańsk Stogi oraz Molo Gdańsk Brzeźno ponownie zostały udostępnione specjalistyczne wózki - amfibie, które umożliwiały łatwy transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z wodą osobom z niepełnosprawnościami. Specjalnie przygotowani do tego ratownicy czuwali nad bezpieczeństwem korzystających z amfibii. Pomogli ponad 50 osobom. Warto dodać, że pod koniec lipca podpisano list intencyjny, w ramach którego w Brzeźnie powstanie pierwsza w Polsce w pełni dostępna plaża dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Sport i biblioteka na plaży

W wakacje nie zabrakło na kąpieliskach w Gdańsku cyklicznych imprez i wydarzeń. Wymienić trzeba chociażby Triathlon Gdańsk, Polish Skimboarding Open czy Zumba Maraton. Przez cały sezon funkcjonował w Brzeźnie Stadion Letni. Tutaj w każdy weekend lata odbywały się imprezy sportowe. Plażowicze mogli korzystać z licznych aktywności i bezpłatnych zajęć, jak Zumba, czy Run Beach Morning, a nawet z 11 bibliotek plażowych, ustawionych we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.

 

Gdańskie kąpieliska to miejsce cyklicznych imprez o charakterze ogólnopolskim, jak chociażby Triathlon Gdańsk.
Gdańskie kąpieliska to miejsce cyklicznych imprez o charakterze ogólnopolskim, jak chociażby Triathlon Gdańsk.
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

Dla najmłodszych w każdą sobotę odbywała się Letnia Szkoła Ratownictwa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Ponad stu małych ratowników przez całe wakacje asystowało ratownikom i podpatrywało ich w codziennej pracy. Ponadto na kąpieliskach staż odbywało 13 ratowników społecznych.

 

Ekologia na plaży

W trosce o porządek i ekologię ustawiono 1 lipca przy wybranych wejściach na plaże w pasie nadmorskim 40 zestawów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Do odbioru odpadów służył pojazd ładowany elektrycznie. A w ciągu całego sezonu firma sprzątająca wywiozła z gdańskich plaż łącznie blisko 265 ton odpadów stałych, czyli ponad 88 pełnych kontenerów, z czego ponad 118 ton stanowiły szklane opakowania i butelki.

Greenpeace Polska razem z władzami miasta i wolontariuszami zorganizował akcję letnią #Bez Plastiku i sprzątanie plaż oraz morza w okolicy Molo Brzeźno. Tym samym wpisując się w prowadzona przez miasto kampanię „Gdańsk bez plastiku”. Każdy ratownik otrzymał metalowy bidon, a w budynkach służb ratowniczych ustawione zostały dystrybutory z kilkunastowymi wymiennymi baniakami z wodą. W ten sposób znacznie zmniejszono ilość wykorzystywanego plastiku. 

Akcję „Gdańsk bez plastiku” wsparła też promocyjnie telewizja TVN.

ZOBACZ:

Projekt Plaża TVN. W weekend cała Polska poznała plażę na Stogach i akcję “Gdańsk bez plastiku”

 

Gdańskie kąpieliska to miejsca nie tylko bezpieczne ze względu na obecność ratowników, ale także miejsce ciekawych wydarzeń, odpoczynku, gdzie dba się o każdego i nie zapomina o ekologii.

 

GDAŃSKIE KĄPIELISKA Sezon 2019 w liczbach:

  • Kąpieliska czynne łącznie przez:
    – Molo Brzeźno 736 godz.
    – Orle, Sobieszewo, Stogi, Dom Zdrojowy, Jelitkowo 592 godz.
    – Świbno, Klipper 496 godz.
  • 102 ratowników wodnych
  • 13 ratowników medycznych
  • 13 ratowników społecznych
  • 31 interwencji w wodzie
  • 91 interwencji na plaży
  • 64 odnalezione dzieci
  • około 220 osób zaopatrzonych w punkcie medycznym
  • w 10 przypadkach konieczne było wezwanie karetki pogotowia ratunkowego
  • zakaz kąpieli (wysoka fala, silne prądy wsteczne, zanieczyszczenia) – średnio 100godzin
  • najwyższa temperatura wody 21 stopni C
  • najwyższa temperatura powietrza 34 stopnie C
  • najwyższy stan morza: (Wyspa Sobieszewska)
  • 55 osób niepełnosprawnych ruchowo skorzystało z pływających wózków – amfibii
  • Odpady stałe wywiezione z plaży – 264,7 tony:
    – zmieszane komunalne ok. 144 tony
    – opakowania szklane, butelki ok. 119 tony
    – zmieszane opakowania 1,7 tony

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury