Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kolejne ścieżki rowerowe w Gdańsku. Miasto rozstrzygnęło przetargi

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała właśnie umowę na budowę brakującego odcinka ścieżki rowerowej pomiędzy ul. Piecewską a ul. Rakoczego. W najbliższych dniach zawarta zostanie umowa na budowę ścieżki wzdłuż al. Legionów. Kolejna droga dla rowerzystów powstanie wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie. Gdzie konkretnie?

Kolejne ścieżki rowerowe w Gdańsku. Miasto rozstrzygnęło przetargi
A
A
data publikacji: 28 listopada 2018 r.
140-metrowy odcinek ścieżki rowerowej powstanie w przyszłym roku m.in. przy przychodni 'Morena'
140-metrowy odcinek ścieżki rowerowej powstanie w przyszłym roku m.in. przy przychodni 'Morena'
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


- Staramy się konsekwentnie rozbudowywać drogi rowerowe w Gdańsku, także w tych miejscach, które są zgłaszane przez użytkowników rowerów jako niezbędne łączniki w codziennym korzystaniu z roweru jako środka komunikacji, służącego do dojazdu do pracy bądź do innych, codziennych obowiązków. Cieszymy się, że wpłynęły oferty w tych przetargach i można było, a w jednym z przypadków będzie można, rozstrzygać - zaznacza Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska, ds. polityki gospodarczej.


Droga rowerowa przy przychodni "Morena"

Nowa ścieżka powstanie wzdłuż przychodni, na odcinku od skrzyżowania ul. Jaśkowa Dolina z ul. Piecewską i łączyć się będzie z trasą rowerową na ul. Rakoczego. Obecnie w tym miejscu znajduje się jedynie chodnik, a także przystanek komunikacji miejskiej i zatoczka dla zatrzymujących się autobusów. W związku z tym, że jest to miejsce bardzo popularne zarówno wśród pieszych, jak i rowerzystów, niezbędne jest wytyczenie w tym miejscu ścieżki rowerowej. Na dwóch kółkach można przejechać na tym odcinku po przeciwnej stronie jezdni, wzdłuż m.in. działającej tu prywatnej przychodni.

Wykonawca, firma WPRD Gravel, w ciągu siedmiu miesięcy wybuduje niewielki, bo około 140-metrowy odcinek drogi rowerowej. Nawierzchnia drogi zostanie wykonana z betonu asfaltowego. W ramach inwestycji powstanie również chodnik o tej samej długości.Wybudowane zostanie też przyłącze kanalizacji deszczowej i mur oporowy pomiędzy skarpą a chodnikiem. Koszt inwestycji to ponad 1,1 mln złotych. W związku ze zbliżającą się zimą i coraz niższymi temperaturami (które uniemożliwią wykonanie niektórych prac), roboty rozpoczną się w marcu 2019 r. Inwestycja powstanie w ramach programu „Rozwój komunikacji rowerowej w Gdańsku”.Ścieżka rowerowa na al. Legionów

Kolejną planowaną inwestycją dla miłośników jazdy na dwóch kółkach jest przebudowa al. Legionów poprzez wydzielenie ścieżki rowerowej na odcinku od ul. Kościuszki do Placu ks. Komorowskiego.

I tak: na odcinku od Placu ks. Bronisława do posesji przy al. Legionów 11A - w związku z ograniczeniami terenowymi, koniecznością uwzględnienia ruchu pieszych oraz budowy miejsc postojowych - trasę rowerową zaprojektowano jako ciąg pieszo-rowerowy. Ta część ścieżki wykonana zostanie z płyt betonowych. Wzdłuż niej zaprojektowano trzy zatoki postojowe dla samochodów - miejsca postojowe będą miały układ równoległy.

Na dalszym odcinku, od al. Legionów 11A do skrzyżowania z ul. Kościuszki zostanie wydzielona odrębna trasa rowerowa, a więc oddzielona od ruchu pieszych. Ten fragment wykonany zostanie z nawierzchni bitumicznej. Wkrótce podpisana zostanie umowa na realizację tej inwestycji. Ta rozpocznie się jednak dopiero wczesną wiosną przyszłego roku, także ze względu na coraz niższą temperaturę powietrza. Koniec prac przewidziano na listopad 2019 r. Przetarg na wykonanie tego projektu wygrała również firma WPRD Gravel. Koszt inwestycji to blisko 6 mln złotych. Prace zostaną zrealizowane w ramach projektu „Węzły integracyjne Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów PKM i SKM na terenie Gminy Miasta Gdańska”, który finansowany jest częściowo ze środków Unii Europejskiej.Projekt na drogę rowerową wzdłuż Wałów Jagiellońskich

Jednym z elementów wspomnianego programu, finansowanego m.in. ze środków unijnych, jest też planowana trasa rowerowa wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie.

- W poniedziałek, 26 listopada, poznaliśmy oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej. Miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 260 tys. złotych. W terminie wpłynęły dwie oferty firm: HIGHWAY SP. Z O.O, które zaoferowało wykonanie dokumentacji za 245 385,00 zł oraz Maxprojekt Mateusz Jezierski (168 510,00 zł) - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Po wyłonieniu zwycięzcy, zaprojektowana zostanie droga rowerowa na odcinku od ul. Podwale Grodzkie do ul. Hucisko. Chodzi o fragment brakującego odcinka pomiędzy Huciskiem a nowym centrum handlowo-usługowym Forum Gdańsk. Obecnie znajduje się tam asfaltowy chodnik, z którego korzystają głównie piesi, ale i coraz częściej rowerzyści. Odcinek wybudowanej w ostatnich miesiącach drogi rowerowej znajduje się obecnie na wysokości samego Forum Gdańsk w kierunku al. Armii Krajowej. Dokumentacja powstać ma w ciągu siedmiu miesięcy od daty podpisania umowy. Obecnie trwa analiza złożonych ofert przetargowych.


-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora