PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kolejne pół tysiąca budynków podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. GPEC podsumowuje rok 2019

Kolejne pół tysiąca budynków podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. GPEC podsumowuje rok 2019
W minionym roku Grupa GPEC przyłączyła do miejskiej sieci ciepłowniczej zarówno budynki na nowo powstałych osiedlach, jak i już istniejące, które do tej pory korzystały z innych sposobów ogrzewania. Dzięki inwestycjom Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej mieszkańcy znacząco obniżyli emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co przełożyło się m.in. na poprawę jakości powietrza.
W 2019 roku do sieci GPEC podłączono blisko 550 budynków w Gdańsku i Sopocie
W 2019 roku do sieci GPEC podłączono blisko 550 budynków w Gdańsku i Sopocie
Fot. GPEC

 

Projekty ciepłownicze prowadzone były m.in. w Śródmieściu, Wrzeszczu, Osowej oraz w południowych dzielnicach Gdańska: na Chełmie, w Kowalach, Oruni i Łostowicach. Grupa GPEC inwestowała w sieć nie tylko w Gdańsku, ale i w sąsiednim Sopocie. W obu miastach podłączone zostały kolejne osiedla mieszkaniowe, budynki usługowo-handlowe i placówki edukacyjno-sportowe - w sumie blisko 550 obiektów (dominowały budynki mieszkaniowe), o łącznym zapotrzebowaniu 51 MW.

Mieszkańcy Gdańska i Sopotu, którzy w ciepło zasilani są przez GPEC, mogą korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej w większości dzielnic.

- Nasza sieć w samym Trójmieście liczy ponad 700 km długości i ciągle ją rozbudowujemy - podkreśla Anna Jakób, członek zarządu w Grupie GPEC. - W ciągu ostatnich 6 lat wydaliśmy prawie 600 mln zł na inwestycje rozwojowe i modernizacyjne w infrastrukturę. Dzięki temu regularnie rozbudowujemy i unowocześniamy istniejącą infrastrukturę, a także przyłączamy nowe budynki.

Według wstępnych obliczeń, nowi klienci gdańskiego przedsiębiorstwa, "przyłączeni" w 2019 roku, zamawiają moc cieplną na poziomie, na jakim zużywa ją Tczew.

- Największą inwestycją ubiegłego roku była rozbudowa sieci magistralnej wraz z likwidacją lokalnej kotłowni w dzielnicy Gdańsk Osowa.  Ograniczyliśmy emisję dwutlenku węgla o ponad 6 tys. ton rocznie. To tyle, ile zostawia po sobie 50 mln km przejechanych samochodem osobowym - tłumaczy Marcin Lewandowski, prezes zarządu w Grupie GPEC. - Nie byłoby to możliwe, gdyby nie intensywne działania i sprawne  prowadzenie inwestycji przyłączeniowych z jednej strony, z drugiej zaś owocna współpraca między naszą firmą i elektrociepłownią PGE Energia Ciepła, która jak widać przynosi pozytywne rezultaty dla mieszkańców i środowiska - dodaje Lewandowski.

 

Bez nazwy

 

Sieć ciepłownicza w Trójmieście gęsto oplata aglomerację i dociera do prawie wszystkich dzielnic, nawet tych najdalej oddalonych od centrum miast. Obecnie większość mieszkańców Trójmiasta korzysta z ciepła z systemu, które jest bezpieczniejszą, bardziej przyjazną dla środowiska i wygodniejszą z punktu widzenia odbiorcy alternatywą dla indywidualnych źródeł ciepła. Gdańska Grupa GPEC dostarcza mieszkańcom ciepło produkowane przez elektrociepłownie PGE Energia Ciepła w procesie tzw. wysokosprawnej kogeneracji, czyli łącznie z energią elektryczną. Kolejne inwestycje firm ciepłowniczych oznaczają poprawę jakości trójmiejskiego powietrza, ponieważ dzięki temu likwidowane są lokalne kotłownie i indywidualne źródła ciepła.

- Stoimy obecnie przed wielkimi wyzwaniami inwestycyjnymi. W 2020 r. rozpocznie się pierwsze z nich - budowa nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej w Gdańsku o wartości ponad 80 mln zł - informuje Elżbieta Kowalewska, dyrektor oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła.


GRUPA GPEC zarządza siecią ciepłowniczą o długości około 800 km. W latach 2014-2019 Grupa wybudowała ponad 100 km nowej sieci likwidując szkodliwe dla jakości powietrza kotłownie węglowe i przyłączając mieszkańców nowo budowanych osiedli.
PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni. Z roczną produkcją 12100 TJ ciepła i 1380 GWh energii elektrycznej zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumi.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl