• Start
  • Wiadomości
  • Kolejne pół tysiąca budynków podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. GPEC podsumowuje rok 2019

Kolejne pół tysiąca budynków podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. GPEC podsumowuje rok 2019

W minionym roku Grupa GPEC przyłączyła do miejskiej sieci ciepłowniczej zarówno budynki na nowo powstałych osiedlach, jak i już istniejące, które do tej pory korzystały z innych sposobów ogrzewania. Dzięki inwestycjom Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej mieszkańcy znacząco obniżyli emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co przełożyło się m.in. na poprawę jakości powietrza.
25.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W 2019 roku do sieci GPEC podłączono blisko 550 budynków w Gdańsku i Sopocie
W 2019 roku do sieci GPEC podłączono blisko 550 budynków w Gdańsku i Sopocie
Fot. GPEC

 

Projekty ciepłownicze prowadzone były m.in. w Śródmieściu, Wrzeszczu, Osowej oraz w południowych dzielnicach Gdańska: na Chełmie, w Kowalach, Oruni i Łostowicach. Grupa GPEC inwestowała w sieć nie tylko w Gdańsku, ale i w sąsiednim Sopocie. W obu miastach podłączone zostały kolejne osiedla mieszkaniowe, budynki usługowo-handlowe i placówki edukacyjno-sportowe - w sumie blisko 550 obiektów (dominowały budynki mieszkaniowe), o łącznym zapotrzebowaniu 51 MW.

Mieszkańcy Gdańska i Sopotu, którzy w ciepło zasilani są przez GPEC, mogą korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej w większości dzielnic.

- Nasza sieć w samym Trójmieście liczy ponad 700 km długości i ciągle ją rozbudowujemy - podkreśla Anna Jakób, członek zarządu w Grupie GPEC. - W ciągu ostatnich 6 lat wydaliśmy prawie 600 mln zł na inwestycje rozwojowe i modernizacyjne w infrastrukturę. Dzięki temu regularnie rozbudowujemy i unowocześniamy istniejącą infrastrukturę, a także przyłączamy nowe budynki.

Według wstępnych obliczeń, nowi klienci gdańskiego przedsiębiorstwa, "przyłączeni" w 2019 roku, zamawiają moc cieplną na poziomie, na jakim zużywa ją Tczew.

- Największą inwestycją ubiegłego roku była rozbudowa sieci magistralnej wraz z likwidacją lokalnej kotłowni w dzielnicy Gdańsk Osowa.  Ograniczyliśmy emisję dwutlenku węgla o ponad 6 tys. ton rocznie. To tyle, ile zostawia po sobie 50 mln km przejechanych samochodem osobowym - tłumaczy Marcin Lewandowski, prezes zarządu w Grupie GPEC. - Nie byłoby to możliwe, gdyby nie intensywne działania i sprawne  prowadzenie inwestycji przyłączeniowych z jednej strony, z drugiej zaś owocna współpraca między naszą firmą i elektrociepłownią PGE Energia Ciepła, która jak widać przynosi pozytywne rezultaty dla mieszkańców i środowiska - dodaje Lewandowski.

 

Bez nazwy

 

Sieć ciepłownicza w Trójmieście gęsto oplata aglomerację i dociera do prawie wszystkich dzielnic, nawet tych najdalej oddalonych od centrum miast. Obecnie większość mieszkańców Trójmiasta korzysta z ciepła z systemu, które jest bezpieczniejszą, bardziej przyjazną dla środowiska i wygodniejszą z punktu widzenia odbiorcy alternatywą dla indywidualnych źródeł ciepła. Gdańska Grupa GPEC dostarcza mieszkańcom ciepło produkowane przez elektrociepłownie PGE Energia Ciepła w procesie tzw. wysokosprawnej kogeneracji, czyli łącznie z energią elektryczną. Kolejne inwestycje firm ciepłowniczych oznaczają poprawę jakości trójmiejskiego powietrza, ponieważ dzięki temu likwidowane są lokalne kotłownie i indywidualne źródła ciepła.

- Stoimy obecnie przed wielkimi wyzwaniami inwestycyjnymi. W 2020 r. rozpocznie się pierwsze z nich - budowa nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej w Gdańsku o wartości ponad 80 mln zł - informuje Elżbieta Kowalewska, dyrektor oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła.


GRUPA GPEC zarządza siecią ciepłowniczą o długości około 800 km. W latach 2014-2019 Grupa wybudowała ponad 100 km nowej sieci likwidując szkodliwe dla jakości powietrza kotłownie węglowe i przyłączając mieszkańców nowo budowanych osiedli.
PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni. Z roczną produkcją 12100 TJ ciepła i 1380 GWh energii elektrycznej zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumi.

TV

Światowa stolica bursztynu