• Start
  • Wiadomości
  • Kolejne elewacje kamienic w Głównym Mieście ozdobione. Podsumowanie projektu "Gdańskie Fasady odNowa"

Kolejne elewacje kamienic w Głównym Mieście ozdobione. Podsumowanie projektu "Gdańskie Fasady odNowa"

Akwarelowe obrazy lwów i szachownic, ozdoby ceramiczno-aluminiowe, aluminiowe odlewy meduz, kompozycje ze sztucznego kamienia znalazły się m.in na kilkunastu kamienicach Głównego Miasta, odnowionych w ramach szóstej już edycji projektu „Gdańskie Fasady od Nowa”.
23.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nz. Spacer kuratorski po ulicach Szerokiej i Ogarnej w Gdańsku, przy których w ramach projeku Gdańskie Fasady odNowa ozdobiono elewacje kamienic

- Gdańsk pięknieje - oznajmił podczas spotkania Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - „Gdańskie Fasady od Nowa” to fantastyczna inicjatywa przywracająca urodę tej części miasta, angażująca wspólnoty mieszkaniowe i gdańszczan. Miasto przeznaczyło blisko 2 mln zł na realizację projektu, podczas którego aż 123 elewacje zmieniły swoje oblicze. Zachęcamy wspólnoty mieszkaniowe, żeby dalej zgłaszały się do projektu odnawiania elewacji kamienic.

We wtorek, 23 stycznia 2018 roku, w spacerze kuratorskim szlakiem odnowionych pod koniec 2017 roku kamienic uczestniczyło kilkadziesiąt osób. 

Wspólnoty czyszczą, artyści malują, miasto współfinansuje  

Projekt „Gdańskie Fasady od Nowa” ruszył w 2013 roku. Jak mówił Michał Szymański, z-ca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, jeden z pomysłodawców odnawiania fasad pomysł zrodził się ze znikomej liczby remontów elewacji kamienic w śródmieściu.

- Wspólnoty w naturalny sposób zaczynają od remontów dachów i klatek schodowych, elewacje odkładając na później - mówił Szymański. - Tymczasem, nie odnawiane od powojnia, pozostawały one po prostu brudne i zaniedbane.

Projekt “Gdańskie Fasady OdNowa” polega na współdzieleniu kosztów wykonanych prac między wspólnotami mieszkaniowymi i miastem. Wspólnoty z własnych środków przygotowują powierzchnię pod zdobienia, odpowiadają za oczyszczenie, uzupełnianie ubytków w elewacji itp., a miasto zlecając wykonanie usługi organizacji pozarządowej finansuje działania artystyczne.

W pierwszym roku trwania projektu odnowiono elewacje kamienic przy ulicy Ogarnej. Ta pierwsza edycja wzbudziła najwięcej emocji, jako najbardzie malarska, elewacje większości ozdobionych wtedy kamienic pomalowano w śmiałe kompozycje. Z roku na rok artyści decydowali się na coraz więcej detali architektonicznych i technik zdobniczych, takich jak sgraffito, płaskorzeźba czy metaloplastyka.

Akwarelowy lew, aluminiowe meduzy, okrągłe płaskorzeźby

Spacer kuratorski szlakiem odnowionych w 2017 roku kamienic prowadziła Barbara Brzuskiewicz, koordynator konserwatorski i artystyczny projektu „Gdańskie Fasady od Nowa”. Opowiadała o najnowszych dekoracjach, źródłach ich inspiracji i technikach wykonania.

- To kamienica nietypowa, mało gdańska, ze spadzistym dachem, mocno zaznaczonym wejściem - opowiadała o kamienicy przy ulicy Szerokiej 61/63 Barbara Brzuskiewicz. - Artyści Alicja i Dymitrij Fankidejscy przygotowali tu projekt meduzy. Elementy dekoracji zostały wykonane w skomplikowanej technice odlewów aluminiowych. Zamontowane na elewacji odlewy są uzupełnione elementami malarskimi przez artystę Michała Wirtela. Zdobienie ma odwrócić uwagę od faktu, że kamienica wygląda jak blok mieszkalny. Przy każdej kamienicy robimy kwerendę historyczną, sprawdzamy, na ile budynek odtwarza zabudowę historyczną. Musimy nasze pomysły pogodzić z tym co wolno w tym szczególnym miejscu Gdańska z elewacją zrobić.

Uczestnikom spaceru podobała się elewacja kamienicy przy Ogarnej 22/23, którą ozdobiono płskorzeźbami umieszczonymi między kondygnacjami. Mają pełnić role występujących w gdańskiej architekturze tond. Są na przemian wklęsłe lub wypukłe, co ma wprowadzić na elewację dynamikę i wrażenie przestrzennego „falowania”. Zachwyciła też fasada kamienicy przy Ogarnej 75, na której malarka Wilga Badowska zaprojketowała lekkie obrazy akwarelowe lwów i szachownic.

Będzie więcej nowych elewacji

- Elewację przy ulicy Ogarnej 76 pokryto tynkiem, przez co straciła urok - tłumaczy Barbara Brzuskiewicz. - Wprowadziliśmy więc inny układ, malarskie elementy poziome, które uczyniły ją bardziej przestrzenną. Zdobienia przy Ogarnej 77 to z kolei elementy aluminiowe łączone z ceramiką, jej kolor jest codziennie inny w zależności od światła. Warto podnieść głowę do góry, bo można zobaczyć naprawdę wiele zaskakujących rzeczy.  

Piotr Grzelak zapewnił, że miasto chce kontynuować projekt, który tak bardzo zmienia Gdańsk. 

- Będziemy dalej współfinansować artystyczne odnawianie elewacji na Głównym Mieście - podkreślił Piotr Grzelak. - Ten program to najlepszy dowód na to, że nie tylko wielkie inwestycje wpływają na zmianę wizerunku naszego miasta.

TV

Mevo się kręci!