PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kolejna przestrzeń dla muralu - tym razem na Chełmie. Artyści poszukiwani!

Kolejna przestrzeń dla muralu - tym razem na Chełmie. Artyści poszukiwani!
Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku ogłosił otwarty konkurs na realizację muralu na Chełmie. Dzieło o dowolnej tematyce powstać ma przy al. Witosa w przejściu pod torowiskiem tramwajowym. Projekty zgłaszać można do 25 października. Wykonanie zwycięskiej pracy - jeszcze w tym roku.

Tunel pod torowiskiem przy al. Wincentego Witosa aż się prosi o interwencję artystyczną

Jak podkreślają organizatorzy, zarówno temat, jak i pomysł na kompozycję muralu zależy wyłącznie od artysty. Może zaproponować zarówno pojedyncze grafiki, jak i rysunki pokrywające całe ściany, a nawet sufit tunelu dla pieszych pod torami tramwajowymi przy al. Witosa w Gdańsku Chełmie, a także jego ściany zewnętrzne.

- Ściany przejścia są w tej chwili pokryte pojedynczymi bazgrołami. Uznaliśmy, że warto zagospodarować tę przestrzeń artystycznie - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowa ZDiZ.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno twórcy solowi (koniecznie pełnoletni), jak i zespoły autorów. Projektanci mają również możliwość przedstawić więcej niż jedną propozycję - pod warunkiem, że każdy projekt przekażą w osobnych kopertach (szczegółowe zasady w regulaminie konkursu, wszystkie potrzebne informacje dostępne na stronie www ZDiZ).

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 7,4 tys. zł brutto. W kwocie tej zawarte są również koszty realizacji muralu - organizatorzy zapewniają, że została wyliczona w ten sposób, by po zakupie potrzebnych materiałów laureatowi pozostała jeszcze godna suma.

Nagroda za drugie miejsce wynosi 500 zł, a za trzecie - 300 (obie sumy brutto).

Nadesłane projekty zostaną najpierw zakodowane, a później, jako anonimowe prace – poddane ocenie (pod względem walorów artystycznych) przez sąd konkursowy w składzie: Paulina Borysewicz (architekt z Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych), prof. Jan Buczkowski (artysta malarz, wykładowca Politechniki Gdańskiej) oraz Emila Lodzińska radna miasta Gdańska. Każdy z jurorów będzie mógł w głosowaniu przyznać każdej z propozycji od 1 do 5 punktów. Wygra projekt, który otrzyma największą liczbę punktów.

Prace można zgłaszać do 25 października. Ogłoszenie wyników nastąpi 28 października.

Artyści mogą również zaplanować wzory na suficie...

...a także na ścianach prowadzących do przejścia pod torowiskiem

Czytaj o gdańskich muralach:

Żołnierze Wyklęci - polscy super heroes na Orunii [WIDEO]

Artysta i Kibice malują mural

Mural na Białej gotowy!

Mural z gdańskimi motywami już gotowy. Można podziwiać

Oruńska galeria sztuki pod… torami

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl