PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Kokoszki. Pasjonaci historii odnaleźli części samolotu FOTORELACJA
Kokoszki. Pasjonaci historii odnaleźli części samolotu FOTORELACJA
W ten weekend 8.09 - 9.09 trwały poszukiwania w Smęgorzynie (gdańska dzielnica Kokoszki) pozostałości niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej. Prowadzi je Fundacja Latebra. Zobacz film i fotoreportaż.
Poszukiwania niemieckiego samolotu Junkers
Poszukiwania niemieckiego samolotu Junkers
zdj. Maciej Kosycarz/KFP


Fundacja Latebra prowadziła prace poszukiwawczo wydobywcze niemieckiego samolotu, w miejscu które wskazywali świadkowie sprzed lat. Według relacji miał być tu zestrzelony w 1945 roku w Kokoszkach Junkers Ju-88.

W akcji wydobycia historycznych pozostałości samolotu bierze udział ciężki sprzęt. Dzięki użyciu koparki łatwiej jest pasjonatom przeczesywać dno stawu. Na razie udało im wiele części maszyny, w tym silnik, działko lub karabin oraz koło. Ponieważ znaleziono również amunicję pojawiła się wezwana przez poszukiwaczy policja.

Zobacz film Fundacji LATEBRA z poszukiwań - autor Piotr Baczkowski:Pozostałości, które najprawdopodobniej należą do Junkersa Ju-88 to nie jedyna zdobycz, na jaką liczą w tym miejscu eksploratorzy i poszukiwacze militariów Fundacji Latebra. W niedzielę nieopodal stawu szukali też pozostałości rosyjskiego szturmowca Ił-2.


oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl