• Start
  • Wiadomości
  • Kocham i nienawidzę - historia trudnych relacji. Teatr w Klubie Żak

Kocham i nienawidzę - historia trudnych relacji. Teatr w Klubie Żak

Kto przy poniedziałku ma ochotę na teatr, niech dziś odwiedzi Klub Żak. Odbywa się tu czytanie performatywne sztuki „Człowiek, który jadł świat” Nisa-Mommego Stockmanna o relacjach rodzinnych, konsekwencjach zmęczenia kapitalizmem i pogoni za sukcesem.
27.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sebastian Oberc z krakowskiego Teatru Ludowego wystąpi w sztuce „Człowiek, który jadł świat” Nisa-Mommego Stockmanna

Sztuka mówi o problemach, które są znane wielu z nas: o ucieczce i zobojętnieniu wobec świata. Bohater - syn bez imienia (nazywany XXX), everyman, to człowiek żyjący w nieustannym poczuciu obowiązku i konieczności sprostania oczekiwaniom innych. Przyjrzymy się jego relacjom rodzinnym, w szczególności z cierpiącym na demencję ojcem, którego kocha, ale jednocześnie nienawidzi. Jak bardzo temat jest bliski rozterkom współczesnego widza świadczy fakt, że na Heidelberger Stückemarkt 2009, festiwalu organizowanym przez Theatre Heidelberg, będącym przeglądem współczesnej dramaturgii niemieckiej, międzynarodowej i innowacyjnych rozwiązań artystycznych – sztuka zdobyła nagrodę publiczności oraz nagrodę główną.

„Człowiek, który jadł świat” wyreżyserował Andrzej Majczak a przełożyła Elżbieta Ogrodowska-Jesionek. Spektakl będzie okazją do przyjrzenia się aktorskim umiejętnościom artystów z Krakowa, gdyż poszczególne role przeczytają: Zbigniew Kosowski i Paulina Puślednik ze Starego Teatru oraz Sebastian Oberc i Paweł Kumięga z Teatru Ludowego. Spektakl zobaczymy w poniedziałek, 27 lutego, o godz. 19 w Sali Suwnicowej Klubu Żak.

Katarzynę Dąbrowską z Teatru Współczesnego z Warszawy zobaczymy w sztuce Jensa Roselta

Kto zaś nie zdąży do Żaka teraz, a idea tego rodzaju kontaktu z aktorami jest mu bliska, ma szanse przygotować się na następny spektakl - we wtorek, 27 marca. Będzie to „Trójkąt” Jensa Roselta w przekładzie Alicji Rosenau. 

- Obie sztuki są autorstwa dramatopisarzy niemieckojęzycznych i mówią o współczesnych problemach - tłumaczy Joanna Majchrzak z Klubu Żak. - Ale siłą spektakli PC_drama jest nie tylko ich temat, również forma. To wydarzenia jednorazowe, nie zobaczymy ich tu ponownie.


Jens Roselt doktoryzował się rozprawą na temat ironii w teatrze, a jego sztuki charakteryzują przemyślana konstrukcja oraz dowcipne, bogate w zaskakujące pointy dialogi. Trójkąt w sztuce tworzą Mąż, Żona i Kochanek. Mieszkają w jednym z europejskich miast i są typowymi przedstawicielami klasy średniej. Ten układ doprowadzi jednak do tragicznego finału.

„Trójkąt” wyreżyseruje znany gdańskiej publiczności choćby z „Kreacji”, „Aktu równoległego” i „Uwiedzonych” - Jarosław Tumidajski. Zobaczymy gdańskich aktorów Michała Jarosa, Piotra Biedronia z Teatru Wybrzeże oraz Katarzynę Dąbrowską z Teatru Współczesnego z Warszawy.


- Projekt PC_drama na scenie teatralnej Żaka prowadzimy od 2010 roku – mówi Majchrzak. - Do tej pory przeczytaliśmy już ponad 80 sztuk. Każde, comiesięczne czytanie kończy się rozmową moderowaną przez osobę znaną w środowisku teatralnym.

W marcu spotkanie poprowadzi dr Barbara Świąder-Puchowska.

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo