Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Inwestycje dwóch TBS-ów, czyli 154 nowe mieszkania dla gdańszczan

Na gdańskim Ujeścisku przy ul. Piotrkowskiej miała miejsce szczególna uroczystość. W ręce mieszkańców trafiły klucze do 154 mieszkań, które za 25,1 mln zł wybudowały wspólnie dwa gdańskie TBS-y.

Inwestycje dwóch TBS-ów, czyli 154 nowe mieszkania dla gdańszczan
A
A
data publikacji: 12 grudnia 2017 r.

Nowe mieszkania oddane przez gdańskie TBS-y
Nowe mieszkania oddane przez gdańskie TBS-y
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

Gdańsk Ujeścisko, ul. Piotrkowska 70. Chłodne, zimowe popołudnie, ale mimo wiatru przed jedną z klatek schodowych do nowego bloku ustawiła się spora grupa ludzi. Wśród niech wielu przyszłych mieszkańców. Jeszcze tylko poświęcenie budynków przez proboszcza Parafii pw. Św. Ojca Pio, przecięcie wstęgi przez jednego z małych lokatorów i można się wprowadzać.

Zobacz relację wideo:

- Zdajemy sobie sprawę z potrzeb mieszkaniowych gdańszczan i bardzo aktywnie staramy się im sprostać – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz – Dziś oddajemy 154 nowe mieszkania, wybudowane przez spółki miejskie. Celem, który przyświeca naszym dotychczasowym, jak i przyszłym działaniom, jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób potrzebujących wsparcia. 

Obie inwestycje zlokalizowane są przy ul. Piotrkowskiej na Ujeścisku. Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” Sp. z o.o. w listopadzie 2017 r. zakończyło budowę dwóch budynków wielorodzinnych ze 110 mieszkaniami, o powierzchni użytkowej mieszkań prawie 5 tys. m2 i 30 garażami. Budynki zostały zrealizowane w systemie „pod klucz” i wyposażone w windy. Znajdują się tam mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Do każdego mieszkania przypisana jest komórka lokatorska. Koszt inwestycji wyniósł około 15,9 mln zł, z czego 14,3 mln zł to wkład gminy Miasto Gdańsk. 7,152 mln zł to kwota bezzwrotnego wsparcia z rządowego Funduszu Dopłat.

Teren wokół nowych bloków został zagospodarowany
Teren wokół nowych bloków został zagospodarowany
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

Druga inwestycja oddana do użytku została zrealizowana przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. i jest zlokalizowana przy ul. Piotrkowskiej 45 i 47, po drugiej stronie ulicy. To dwa budynki po 22 mieszkania, liczące od dwóch do czterech pokoi. Inwestycja zrealizowana „pod klucz” tj. w pokojach znajdują wykładziny dywanowe, w kuchni wykładzina PCV, kuchenka elektryczna i zlewozmywak, w łazience glazura i terakota oraz wanna, umywalka i WC. Koszt realizacji wyniósł 9, 2 mln zł brutto. Inwestycja została również sfinansowana przy bezzwrotnym wsparciu z Funduszu Dopłat w kwocie 3,625 mln zł, co stanowi 45 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Nowe mieszkania oddane przez gdańskie TBS-y
Nowe mieszkania oddane przez gdańskie TBS-y
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Budynki realizowane są w ramach wieloletniego „Programu budowy mieszkań czynszowych na potrzeby Miasta Gdańska, dofinansowanych z Funduszu Dopłat z wydzieleniem mieszkań socjalnych z zasobu gminy”.

TBS-y wybudują w Gdańsku ponad pół tysiąca mieszkań

W latach 2015-2018 spółki GTBS i TBS „Motława” wybudują łącznie 589 mieszkań. Oprócz tego w miasto Gdańsk wzbogaciło się o 110 mieszkań znajdujących się w domu ekologicznym ul. Dolne Młyny. Do puli mieszkań społecznych należy doliczyć również 40 pozyskanych w programie budownictwa czynszowego. Kolejną formą  jest zamiana na nieruchomości gruntowe – od 2015 r. pozyskano w ten sposób 263 mieszkania.

Oprócz budowania mieszkań w nowym budownictwie, miasto Gdańsk przeznacza też duże środki na remonty mieszkań komunalnych.

-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl