PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Kłopoty z wolnością”. Spotkanie z o. Ludwikiem Wiśniewskim w Ratuszu Staromiejskim

„Kłopoty z wolnością”. Spotkanie z o. Ludwikiem Wiśniewskim w Ratuszu Staromiejskim
Klub „Tygodnika Powszechnego” Trójmiasto zaprasza na spotkanie autorskie z o. Ludwikiem Wiśniewskim, zatytułowane „Kłopoty z wolnością”. Rozmowę, która odbędzie się w poniedziałek, 7 stycznia, 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, poprowadzi dziennikarz Ryszard Bongowski.
Od lewej: Aleksander Hall, o. Ludwik Wiśniewski, ks. Krzysztof Niedałtowski, Zbigniew Mikołejko oraz o. Tomasz Dostatni, podczas spotkania poświęconego książce pt. Kościół na lamach paryskiej Kultury w latach 1946-2000 . Gdańsk, 2016
Od lewej: Aleksander Hall, o. Ludwik Wiśniewski, ks. Krzysztof Niedałtowski, Zbigniew Mikołejko oraz o. Tomasz Dostatni, podczas spotkania poświęconego książce pt. "Kościół na lamach paryskiej Kultury w latach 1946-2000". Gdańsk, 2016
Fot. Mateusz Ochocki / KFP


- Myślę, że publiczna aktywność o. Wiśniewskiego, związana z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce jest dobrze znana. Przede wszystkim o sprawach wokół tej jego działalności będziemy rozmawiać, ale nie tylko o niech - mówi Ryszard Bongowski, który poprowadzi spotkanie. - Niedawno ukazała się książka o. Wiśniewskiego „Nigdy nie układaj się ze złem”, która jest sumą jego wypowiedzi od czasów, kiedy był klerykiem w latach 60. w zakonie dominikanów, aż do 2017 roku. W tej książce jest m.in. list do Edwarda Gierka, napisany w 1976 roku, czy list do nuncjusza apostolskiego Celestino Migliore z 2010 roku. Do nich, w czasie spotkania „Kłopoty z wolnością”, także powrócimy.

O. Ludwik Wiśniewski OP - dominikanin, rekolekcjonista, duszpasterz akademicki, działacz opozycji antykomunistycznej. Autor książki „Nigdy nie układaj się ze złem”. W 2006 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku został honorowym obywatelem Wrocławia, otrzymał nagrodę „Pontifici” oraz Perłę Honorową Polskiej Gospodarki w kategorii krzewienie polskich tradycji i wartości patriotycznych, przyznawaną przez redakcję Polish Market.

Ryszard Bongowski - dziennikarz „Gwiazdy Morza”, „Gazety Wyborczej”, Radia Plus, członek gdańskiego KIK-u. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor cyklu audycji telewizyjnych „Między panem a plebanem”, nagranych wspólnie z o. Józefem Puciłowskim (1996-1998). Organizator koncertów „Przestrzeń Wolności” z udziałem Jean Michela Jarre’a, Davida Gilmoura i Roda Stewarda.


Spotkanie z o. Ludwikiem Wiśniewskim odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35), w poniedziałek, 7 stycznia, 2019 r., o godz. 18. Wstęp wolny.


Organizatorem wydarzenia jest Klub „Tygodnika Powszechnego” Trójmiasto, przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury i Fundacją Gdańską.


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze