• Start
  • Wiadomości
  • “Klient” i “Rozstanie” - filmy Asghara Farhadiego w Kinie Żak online

“Klient” i “Rozstanie” - filmy Asghara Farhadiego w Kinie Żak online

Od początku maja, w ramach projektu “Kino Żak w Twoim domu”, mamy szansę oglądać online filmy arthouse’owe, które - z powodu pandemii - bądź na zbyt krótko pojawiły się na ekranach, bądź nie miały szans na premierę w zaplanowanym terminie. W tym tygodniu będą to oscarowe produkcje irańskiego reżysera Asghara Farhadiego. Bilet - 12 zł.
29.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Rozstanie
"Rozstanie"
fot. kadr z filmu

 

Klub Żak znów zaprasza do kina - na razie online

 

Asghar Farhadi to irański reżyser i scenarzysta filmowy, uznawany za jednego z największych artystów współczesnego kina. Autor takich obrazów, jak “Rozstanie”, “Przeszłość”, “Co wiesz o Elly?”, “Perski Nowy Rok”. Nagrodzony dwukrotnie Oscarem dołączył go grona tak znakomitych twórców, jak Vittorio de Sica, Federico Fellini, Ingmar Bergman czy Akira Kurosawa.

Światowe uznanie przyniósł mu już film “Co ty wiesz o Elly?” (2009 r.), który jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie wyróżniło Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię. Jego następne dzieło pt. “Rozstanie” - zobaczymy on line w Kinie Żak w sobotę i niedzielę, 30 i 31 maja, o godz. 20 - uhonorowano w 2011 roku już Złotym Niedźwiedziem, a rok później obraz ten zdobył też Oscara w kategorii “najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Zdzisław Pietrasik w “Polityce” w 2012 roku tak pisał o “Rozstaniu”: “Irański film, o którym od kilku dni znowu jest głośno, nie cieszył się w Polsce oszałamiającym powodzeniem (40 tys. widzów), ale teraz, po oscarowym sukcesie, jest okazja, żeby odrobić zaległości. „Rozstanie” wraca bowiem do repertuaru wybranych kin.(…) Można się przekonać, że wszystkie pochwały, jakie na jego temat wygłaszano, nie były gołosłowne. Asghar Farhadi zrobił film bardzo irański, a zarazem europejski (jego poprzedni obraz „Co wiesz o Elly?” porównywano z „Przygodą” Antonioniego), uniwersalny, z którego zrozumieniem nie miał kłopotu najmniej rozgarnięty członek Akademii Amerykańskiej.

Przecież w pierwszej warstwie fabularnej mamy tu dramat obyczajowy z udziałem irańskiego małżeństwa, przedstawicieli tamtejszej klasy średniej. Planowali wyjazd na Zachód, lecz okazało się, że ojciec mężczyzny jest ciężko chory, a on, dobry syn, nie może go zostawić. Rozzłoszczona żona wyprowadza się do rodziców. Pozostawiony z chorym ojcem mąż wynajmuje opiekunkę, która pochodzi z rodziny ortodoksyjnie przestrzegającej reguł islamu. Dochodzi do konfliktu wartości, a następnie małych kłamstw, które prowadzą do wielkich dramatów. Opowieść obyczajowa zmienia się w przejmujący moralitet. Zachowaniom dorosłych cały czas bardzo uważnie przygląda się córka rozstających się małżonków, która w finale będzie musiała dokonać arcytrudnego wyboru.
Wszystko jest tu perfekcyjne: scenariusz, reżyseria, aktorstwo. „Rozstanie” to naprawdę wielki film.”

 

 Klient
"Klient"
fot. kadr z filmu

 

Kolejny raz Asghar Farhadi mógłby odbierać statuetkę Oscara na uroczystej gali w 2017 roku za film pt. “Klient”. Produkcja zdobyła uznanie Akademii, ale reżyser zbojkotował ceremonię w związku z zakazem - wydanym przez administrację Donalda Trumpa - wjazdu do Stanów Zjednoczonych obywatelom siedmiu państw muzułmańskich. Nagrodę mu jednak przyznano, a my zobaczymy “Klienta”, również bez wychodzenia z domu - w czwartek i piątek, 4 i 5 czerwca, o godz. 20. 

Jakub Duszyński z nowehoryzonty.pl ocenia ten thriller psychologiczny bardzo wysoko: “Dobry film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. Farhadi, twórca cenionego “Rozstania”, wziął sobie do serca radę Hitchcocka i dokładnie taki jest jego najnowszy tytuł: to mistrzowsko zagrany, perfekcyjnie zrealizowany thriller psychologiczny. Naprawdę zaczyna się od trzęsienia ziemi. W pierwszej scenie młode małżeństwo budzi się w środku nocy w swoim mieszkaniu w Teheranie, cały dom się trzęsie. Bohaterowie muszą się w pośpiechu ewakuować. W wyniku dramatycznego, nieprzewidywalnego rozwoju akcji ich postawy zostają wystawione na próbę. Napięcie, jakie osiąga Farhadi w finałowych minutach filmu, jest trudne do zniesienia. Laureat Złotego Niedźwiedzia i Oscara za jest mistrzem kina realistycznego, niepokojącego, przenikliwego. Tworzy duszną atmosferę, wytrąca swoich bohaterów z poczucia bezpieczeństwa i obserwuje, jak zachowują się, kiedy słabnie w nich samokontrola, gdy do głosu dochodzą uprzedzenia, strach i złość. Klient otrzymał na ostatnim festiwalu w Cannes aż dwie nagrody: za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę męską.”

 

JAK KUPIĆ BILET NA SEANS?

Bilety za 12 złotych są w sprzedaży do godz. 18.00 w dniu projekcji. Maile z linkiem i hasłem będą wysyłane w godz. 19-20, w razie problemów prosimy o kontakt mailowy kasa@klubzak.com.pl. Link będzie dostępny do godz. 22.30, film ma 125 minut, czyli najpóźniej o godz. 20.20 trzeba wystartować. Polskie napisy aktywuje ikona "cc" w prawym dolnym rogu.

 

FILMY

ROZSTANIE, oryginalny tytuł “Jodaeiye Nader az Simin”, reż. Asghar Farhadi. Występują: Peyman Moaadi, Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini. Produkcja: Iran 2011 rok. Film trwa 118 min. Otrzymał OSCARA 2011 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

KLIENT, oryginalny tytuł “Forushande”, reż. Asghar Farhadi. Występują: Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti. Produkcja Francja, Iran, 2017. Nagrody: MFF w Cannes 2016: Najlepszy aktor, Najlepszy scenariusz, Oscar 2017: Najlepszy film nieanglojęzyczny. Trwa 125 minut. 



ZASADY OGLĄDANIA filmu online:

  1. Kup bilet (dostęp) na POKAZ ONLINE pod adresem tickets.klubzak.com.pl.
  2. Po kupieniu biletu (dostępu) na POKAZ ONLINE, na podany przez kupującego adres mailowy wysłane zostanie potwierdzenie zakupu biletu.
  3. Na ten sam adres mailowy, w dniu pokazu w godz. 19.00- 20.00 zostanie wysłany link do filmu wraz z hasłem.
  4. Hasło do filmu zostanie aktywowane przed pokazem.
  5. Możliwość oglądania filmu od początku jest możliwa przez 1 godzinę po rozpoczęciu pokazu. Link będzie aktywny przez 1 godzinę po pokazie

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór