• Start
  • Wiadomości
  • Kino na dachu powraca. Jeszcze tylko siedem projekcji do końca wakacji 

Kino na dachu znów jest czynne. Jeszcze tylko siedem projekcji do końca wakacji 

Po krótkiej przerwie spowodowanej Festiwalem Szekspirowskim powraca najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego. Do końca sierpnia obejrzymy jeszcze siedem znakomitych filmów w wyjątkowej scenerii. W programie m.in.
10.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kino na Szekspirowskim czynne jest w środy i soboty do końca sierpnia
Kino na Szekspirowskim czynne jest w środy i soboty do końca sierpnia
fot. Roman Jocher

Aktorka o Annie Walentynowicz: "Jest bohaterką, ale nie stawiamy jej pomnika". Premiera w niedzielę

Pokazy inspirowane słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema” odbywającymi się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku, w Gdańsku przybrały postać Kina na Szekspirowskim. W tym roku odbywa się już siódma edycja wydarzenia.

Po krótkiej przerwie na teatralne zmagania artystów ze spuścizną Szekspira, kino znów jest otwarte. W repertuarze jeszcze siedem projekcji i siedem znakomitych, docenionych przez krytykę i widzów obrazów. 

Filmy oglądać możemy w środy i soboty, wyjątkiem jest “Najgorszy człowiek na świecie” - ten film obejrzymy w czwartek,18 sierpnia. 

Co przed nami?

Będą nowości.

- W sierpniowym repertuarze znalazły się takie mocne tytuły sezonu jak: „Matki równoległe” Pedro Almodóvara, ostatni film mistrza kina hiszpańskiego z Penélope Cruz w roli głównej; „Córka” w reżyserii Maggie Gyllenhaal, będącego adaptacją znanej powieści pisarki Eleny Ferrante, za który otrzymała Złote Lwy za scenariusz na Festiwalu w Wenecji i „C’mon C’mon” Mike’a Millsa, kameralny, czarno-biały, urzekający obraz o relacjach rodzinnych z fenomenalną rolą Joaquina Phoenixa - mówi Anna Kądziela-Grubman, dyrektor Programowa & PR tego i wielu innych  filmowych inicjatyw prowadzonych przez Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa.

Komu bliskie są rozterki pokolenia współczesnych trzydziestolatków, powinien koniecznie wybrać się w czwartek, 18 sierpnia, na norweski film „Najgorszy człowiek na świecie”. Joachim Trier stworzył słodko-gorzki portret pokolenia, które wyłamuje się ze społecznych stereotypów.

Ciekawą propozycją jest też „Minari” w reżyserii Lee Isaac Chunga - historia cztereosobowej koreańskiej rodziny, która przeprowadza się do USA i próbuje w Arkansas uprawiać azjatyckie rośliny, staje się uniwersalną opowieścią o sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory. Film okazał się bezapelacyjnym zwycięzcą ubiegłorocznego Festiwalu w Sundance, a aktorkę odgrywającą rolę babcii Soon-ja (Youn Yuh-jung) nagrodzono Oskarem. 

Refleksyjnie brzmi też zapowiedź filmu klasyka amerykańskiego kina niezależnego Jima Jarmuscha.

- „Paterson” legendarnego Jima Jarmuscha to film przepełniony charakterystycznym dla reżysera humorem i dystansem opowieści, który z każdą minutą zamienia się w odę do codzienności - dodaje Anna Kądziela - Grubman.

PROGRAM KINA NA SZEKSPIROWSKIM W SIERPNIU

Dach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Taras (na 1 piętrze nad częścią administracyjną Teatru). Wszyskie spektakle rozpoczynają się o godz. 21 

  • 10.08, śr, Matki równoległe, reż Pedro Almodóvar, Hiszpania, 2021, 120 min
  • 13.08, sb, Córka, reż. Maggie Gyllenhaal, USA/Wlk. Brytania, 2021, 121 min.
  • 17.08, śr, C'mon C'mon, reż. Mike Mills, USA, 2021, 108 min.
  • 18.08, cz, Najgorszy człowiek na świecie, reż. Joachim Trier, Norwegia, 2021, 128 min.
  • 20.08, sb, Paterson, reż. Jim Jarmusch, USA, 2016, 113 min
  • 24.08, śr, Sztokholm, reż. Robert Budreau, USA, 2018, 92 min
  • 27.08, sb, Minari, reż. Lee Isaac Chung, USA, 2020, 115 min

Jak kupić bilety?

Bilety w cenie 18 zł, do nabycia na przez stronę www kina oraz w kasach Teatru Szekspirowskiego.

Więcej informacji i zakup biletów: www.KinoNaSzekspirowskim.pl

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska. Parter główny: Gdański Teatr Szekspirowski. Pomysłodawcą i organizatorem pokazów jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa.



TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska