PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
ECS. Kim był człowiek, który potrafił powiedzieć komunistom „nie”? Spotkanie wokół biografii Stanisława Stommy
ECS. Kim był człowiek, który potrafił powiedzieć komunistom „nie”? Spotkanie wokół biografii Stanisława Stommy
Czym jest stommizm? We wtorek, 27 listopada, o godz. 18.00 w ECS odbędzie się spotkanie z dr. hab. Radosławem Ptaszyńskim, autorem biografii Stanisława Stommy (1908–2005), jednego z najwybitniejszych intelektualistów polskich II połowy XX wieku.

Mat. pras.


Stanisław Stomma był polskim prawnikiem, doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa karnego, nauczycielem akademickim, publicystą, działaczem katolickim i politykiem. W latach 1957–1976 z ramienia „Znaku” był posłem na Sejm PRL, w latach 1989–1991 senatorem I kadencji. Otrzymał tytuł Kawalera Orderu Orła Białego.

Kiedy 10 lutego 1976 roku w sejmie głosowano nad zmianami w Konstytucji PRL, był jedynym, który powiedział: nie. Nie – PZPR nie jest kierownicza silą narodu, nie – Polska nie jest państwem socjalistycznym działającym pod dyktando ZSRR, nie – prawa obywateli nie mogą być uzależnione od wypełniania obowiązków wobec socjalistycznego państwa. Przeszło 20 lat wcześniej jako jeden z redaktorów „Tygodnika Powszechnego” odmówił zamieszczenia nekrologu Stalina, a w 1968 roku głośno protestował przeciw agresji władz wobec zrewoltowanej młodzieży. Jego postawa sprzeciwu, zarazem głęboko rozważna i perspektywiczna, burzyła spokój i zadowolenie decydentów.
Uznany za jednego z najwybitniejszych intelektualistów polskich XX wieku Stanisław Stomma był patronem opozycji w PRL i budowniczym demokracji III RP.

Gośćmi Europejskiego Centrum Solidarności (biblioteka, 1 piętro) godz. 18, będą Henryk Woźniakowski, publicysta, wydawca, tłumacz, prezes zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” oraz dr hab. Radosław Ptaszyński, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, autor książki „Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy”. Spotkanie poprowadzi Michał Przeperski z Instytutu Pamięci Narodowej. W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę „Stommizm”.
Wstęp na spotkanie jest wolny.


Wcześniej, bo godz. 17, w mediatece ECS (1 piętro) wyświetlony zostanie biograficzny film dokumentalny “Senior” (reż. Ireneusz Engler, prod. Video Studio Gdańsk, 1990), którego bohaterem jest Stanisław Stomma. Wstęp na seans jest wolny.

Film jest również udostępniony online w bazie ArchiwumFilmowe.pl, zawierającej produkcje przekazane do Fundacji Archiwum Filmowe „Drogi do niepodległości”: http://archiwumfilmowe.pl/baza-filmowa/filmy/73-senior


Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu ECS HISTORIA, w którym poruszane są zagadnienia dotyczące przeszłości Polski i świata, aktualne także i dziś.
Kolejne spotkanie z tej serii pt. “Opozycja, powielacz, rewolucja”, poświęcone będzie zagadce śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl