• Start
  • Wiadomości
  • Tłumy na koncertach i nagroda urbanistów. Park Oruński nowym centrum kultury w Gdańsku

Tłumy na koncertach i nagroda urbanistów. Park Oruński nowym centrum kultury w Gdańsku

Park Oruński to miejsce, które powinni zaznaczyć na mapie miłośnicy odpoczynku na świeżym powietrzu - zrewitalizowany obszar został nagrodzony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich za Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną. Gdańszczan i nie tylko przyciąga tu nie tylko piękno przyrody. Jak pokazała tegoroczna odsłona cyklu koncertów w Amfiteatrze Orana, Park Oruński staje się nową przestrzenią kulturalną Gdańska.
16.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ostatni koncert sezonu letniego odbył się w sobotę, 31 sierpnia i - podobnie, jak poprzednie - przyciągnął setki osób na widownię Amfiteatru Orana. Nie mogło być inaczej, na scenie występowała lubiana i ceniona przez publiczność Dorota Stalińska
Ostatni koncert sezonu letniego odbył się w sobotę, 31 sierpnia i - podobnie, jak poprzednie - przyciągnął setki osób na widownię Amfiteatru Orana. Nie mogło być inaczej, na scenie występowała lubiana i ceniona przez publiczność Dorota Stalińska
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

W czasach PRL stał się jednym z bardziej zaniedbanych obszarów na terenie Gdańska - dziś zachwyca mieszkańców i przyjezdnych, a także... urbanistów. Park Oruński, bo o nim mowa, otrzymał właśnie nagrodę za Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną. Wyróżnienie zostało przyznane w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich.

dyplom




Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się 16 września 2019 roku, podczas konferencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

 

Więcej: Zdobyły uznanie w skali kraju. Najlepsze przestrzenie publiczne naszego regionu mają szansę na nagrodę

 

Rewitalizacja i muzyka

Niezwykła uroda parku i ciekawa infrastruktura, umożliwiająca korzystanie w pełni z walorów tego obszaru, to zasługa prac rewitalizacyjnych, które trwały kilka lat. Na przełomie listopada i grudnia 2017 roku Park Oruński - jeden z najstarszych parków i pierwszy co do wielkości park miejski w Gdańsku (19 ha), przed Parkiem Oliwskim (11,3 ha) - ukazał się w pełnej odsłonie. Dziś śmiało może konkurować z bardziej znanym Parkiem Oliwskim, kusząc nie tylko bogactwem natury i przestrzeniami do rekreacji, ale i ofertą kulturalną.

- Park Oruński cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Trójmiasta. Przyciąga nie tylko lokalną publiczność - wiemy, że przyjeżdżają tu także osoby z sąsiednich miast - potwierdza Michał Tabor ze Sceny Muzycznej, jednego z oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury.

 

Publiczności na koncertach jest tak dużo, że były plany na rozbudową widowni Amfiteatru Orana. Na razie to jednak pieśń przyszłości
Publiczności na koncertach jest tak dużo, że były plany na rozbudowę widowni Amfiteatru Orana. Na razie to jednak pieśń przyszłości
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Instytucja od ubiegłego roku organizuje tam wakacyjny cykl koncertów piosenki aktorskiej. Na scenie wybudowanego w ramach rewitalizacji Amfiteatru Orana w ciągu dwóch sezonów wystąpiło kilkunastu polskich artystów z dużego i małego ekranu, znanych widzom z kinowych hitów i telewizyjnych seriali. Byli wśród nich m.in. Piotr Polk, Dorota Stalińska, Hanna Śleszyńska, Stanisława Celińska, Katarzyna Skrzynecka czy Anna Dereszowska.

 

Dorota Stalińska podczas występu zamykającego tegoroczny cykl wakacyjnych koncertów w Parku Oruńskim
Dorota Stalińska podczas występu zamykającego tegoroczny cykl wakacyjnych koncertów w Parku Oruńskim
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- To w zasadzie normalne, regularne koncerty, z pełnym zespołem muzycznym, tyle że śpiewane przez aktorów. W tym roku odbyło się osiem takich wydarzeń, z czego dwa były szczególne, poświęcone ważnym obchodom: występ Katarzyny Rogalskiej, zatytułowany „Polskie drogi”, dedykowany był rocznicy wybuchu II wojny światowej, i koncert Doroty Stalińskiej - „Ratuj się kto może”, który odbił się szerokim echem, upamiętniał obchody sierpniowe - mówi Tabor.

 

Zobacz, jak było: Park Oruński. Duża popularność koncertów w amfiteatrze - tym razem zaśpiewał Piotr Polk

 

Brak wystarczającej ilości miejsc siedzących nie przeszkadza. Spragnieni muzyki w parku przynoszą własne koce, siedziska i leżaki i tłumnie zasiadają przed sceną i wokół niej
Brak wystarczającej ilości miejsc siedzących nie przeszkadza. Spragnieni muzyki w parku przynoszą własne koce, siedziska i leżaki i tłumnie zasiadają przed sceną i wokół niej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Już pierwsze występy pod chmurką w ramach cyklu zainaugurowanego w maju 2018 roku spotkały się ze sporym zainteresowaniem gdańszczan i słuchaczy z innych miast - licząca 350 miejsc widownia była wypełniona po brzegi, nierzadko tłumnie przybyli rozkładali też koce i własne siedziska wokół sceny. Nic dziwnego: wydarzenia są darmowe, a udział w nich biorą znakomici polscy aktorzy. Ale to w tym roku nastąpił prawdziwy przełom. Bywały koncerty, na których pojawiała się blisko tysięczna publiczność - a więc taka, jaką mogą pochwalić się komercyjne imprezy w największych klubach koncertowych w Gdańsku. Jak szacują organizatorzy, w sumie w cyklu udział wzięło około 6 tysięcy osób.

 

Park Oruński może dziś śmiało konkurować urodą ze słynnym Parkiem Oliwskim
Park Oruński może dziś śmiało konkurować urodą ze słynnym Parkiem Oliwskim
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Tegoroczna edycja cieszyła się lepszą frekwencją. Myślę, że to dlatego, że więcej ludzi dowiedziało się, że takie wydarzenia odbywają się w Amfiteatrze. Zainteresowanie zwiększyło się do tego stopnia, że... brakuje nam miejsc siedzących. Dokupiliśmy 20 składanych foteli parkowych, w przyszłym roku dokupimy kolejne, ale zależy nam na zachowaniu piknikowego charakteru tego miejsca - podkreśla Tabor i zdradza, jaka będzie kolejna edycja. - Mamy już swoje typy, ale jesteśmy jeszcze przed podpisaniem umów, dlatego nie mogę zdradzić szczegółów. Na pewno w przyszłym sezonie odbędą się koncerty - chcielibyśmy, aby było ich osiem, i na pewno utrzymany zostanie charakter imprezy.

 

Czytaj też: Park Oruński. Hanna Śleszyńska podobała się publiczności, duże brawa od 600 osób

 

W ubiegłym roku, podczas pierwszej odsłony muzycznego cyklu, jedną z gwiazd była m.in. Stanisława Celińska
W ubiegłym roku, podczas pierwszej odsłony muzycznego cyklu, jedną z gwiazd była m.in. Stanisława Celińska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Kulturalna przyszłość Oruni

Frekwencja podczas drugiej edycji muzycznych wydarzeń pokazuje, że ten niegdyś zaniedbany, a dziś cieszący oko zielony teren, znajdujący się jednak poza centrum miasta, w przyszłym roku śmiało może aspirować do bycia jednym z najważniejszych gdańskich ośrodków kulturalnych.

Nie tylko wakacyjne koncerty przyciągać będą na Orunię. Od października w jednym z budynków w Parku Oruńskim ruszy działalność Sceny Muzycznej GAK, która przenosi się tu z dotychczasowej siedziby na Siedlcach, mieszczącej się przy ulicy Powstańców Warszawskich 25. Mieszkańcy znajdą w „nowej” Scenie propozycje zajęć i warsztatów znanych z dotychczasowej oferty tego domu kultury, ale pojawią się też nowe wydarzenia - m.in. sekcja teatralna (dla starszych dzieci i młodzieży) i zajęcia skierowane do młodszych dzieci, z racji tego, że nieopodal nowej siedziby znajduje się przedszkole i plac zabaw: lekcje rytmiki i ruchu przy muzyce na żywo. A ponieważ w oruńskiej siedzibie znajdzie się niewielka sala o charakterze koncertowym na ok. 120 osób, organizatorzy zapowiadają wydarzenia muzyczne również w okresie zimowym.

- Myślimy o duetach i kameralnych składach. Zastanawiamy się jeszcze nad repertuarem i kierunkiem, nie chcemy się ograniczać do jednego stylu, ale rozważamy m.in. muzykę kameralną i operetkę. Na pewno odpadają wydarzenia stricte rozrywkowe, bo nie chcielibyśmy, żeby to było obszarem naszej działalności - dodaje Tabor.

 

W tym roku publiczność zachwycił m.in. Piotr Polk
W tym roku publiczność zachwycił m.in. Piotr Polk
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W parku działa także altana (również powstała w wyniku rewitalizacji), w której od czerwca do września tego roku Scena w każdą niedzielę organizowała bezpłatne warsztaty muzyczne dla dzieci. Podczas spotkań najmłodsi mogli poznać różne instrumenty muzyczne, i sprawdzić, jakie dźwięki można z nich wydobyć.

- Zajęcia cieszyły się bardzo dużą popularnością. Już wiemy, że będziemy musieli dokupić fotele, bo robi się za mało miejsca. Cykl na pewno będziemy kontynuować - zapowiada Tabor. - Zależy nam na tym, żeby Park Oruński stał się kulturalnym centrum Gdańska. Stąd pomysł na cykl koncertów z aktorami - nie ma tego typu wydarzeń w Gdańsku. Sama Orunia też jest trochę na uboczu, co sprawia, że nie możemy konkurować z innymi popularnymi imprezami. Dlatego zapraszamy na coś lżejszego, niż na przykład jazz w Teatrze Leśnym, ale też na poziomie.

Zobacz film zrobiony tuż przed ukończeniem rewaloryzacji Parku Oruńskiego:

Czytaj też: Tak będzie wyglądał Rynek Oruński. Jest już koncepcja zagospodarowania

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku