Kierowcy korzystajcie z pierwszej alkobudki w Gdańsku!

Od piątku 28 kwietnia 2017 roku już oficjalnie można sprawdzać swoją trzeźwość w alkobudce na gdańskiej Przeróbce. W sklepie Lejdis przy ulicy Siennickiej 25 a działa pierwszy w Gdańsku automat do bezpłatnego pobrania jednorazowych testów trzeźwości.

Kierowcy korzystajcie z pierwszej alkobudki w Gdańsku!
A
A
data publikacji: 28 kwietnia 2017 r.
Alkotest w sklepie na gdańskiej Przeróbce już działa
Alkotest w sklepie na gdańskiej Przeróbce już działa
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl
Inicjatorami pomysłu są radni dzielnicy Przeróbka, których z kolei zmobilizowali do tego mieszkańcy. Testy można pobrać za darmo, żeton dostaniemy od pań pracujących w sklepie. Alkobudka to niewielka skrzynka z 48 alkotestami w środku, przymocowana do parapetu w popularnym miejscu na dzielnicy - sklepie Lejdis na Przeróbce.

- Mieliśmy wiele sygnałów od mieszkańców, w tym od kierowców, że taki automat do sprawdzania poziom alkoholu w wydychanym powietrzu przydałby się w naszej dzielnicy - mówi Alfreda Nadzikowska radna dzielnicy Przeróbka. - Uznaliśmy, że to dobry pomysł, żeby umożliwić im wykonanie takiego testu w naszej dzielnicy. Dzięki alkobudce mieszkańcy będą mogli zrobić sobie test za darmo, liczymy że dzięki temu “wczorajsi” kierowcy nie wsiądą za kółko. 

Automat z zapasem około 250 alkotestów za prawie 3,5 tys. zł kupiło Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień. - Wybraliśmy sklep w centralnym miejscu dzielnicy, otwarty do północy, znany i odwiedzany przez mieszkańców - mówi Adam Landowski, dyrektor Gdańskiego Centrum Profilaktyki w Gdańsku. - Zależało nam, żeby skrzynka była zamontowana w miejscu, gdzie jest jakaś kontrola, nadzór. 

Każdy, kto będzie chciał zrobić test, dostanie od ekspedientek za darmo żeton, po wrzuceniu którego pobierze test z automatu. Po dmuchnięciu w próbówkę i nadmuchaniu balonika w alkoteście pokaże się wynik - czerwona kreska, jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza dozwolone stężenie. 

- Ten projekt to pilotaż, jeśli się sprawdzi, chcielibyśmy, aby automaty pojawiły się też w innych dzielnicach - dodaje Adam Landowski. - Może w ramach budżetu obywatelskiego. Na razie będziemy obserwować, ile osób będzie z niego korzystać, czy to się przełoży na bezpieczeństwo komunikacyjne. Liczymy, że instalacja automatu zwiększy możliwość bezpłatnych kontroli trzeźwości, które do tej pory możliwe były tylko na komisariacie policji.

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora