Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

„Każdy może pomóc”. Przyłącz się do 6. edycji świątecznej akcji na rzecz gdańskich dzieci

Dzieci marzą, ktoś za nich pisze listy do św. Mikołaja, a dobrzy ludzie na nie odpowiadają. Dzięki takiej współpracy organizatorów akcji „Każdy może pomóc”: Miastu Gdańsk, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie i wrażliwym gdańszczanom ponad półtora tysiąca dzieciaków ma lepsze święta Bożego Narodzenia, bo Mikołaj o nich nie zapomina. Tych dobrych ludzi jest z każdym rokiem coraz więcej. Tym razem przygotowano aż 800 listów!

„Każdy może pomóc”. Przyłącz się do 6. edycji świątecznej akcji na rzecz gdańskich dzieci
A
A
data publikacji: 26 października 2017 r.

Magda Theus podczas 4. edycji akcji 'Każdy może pomóc'
Magda Theus podczas 4. edycji akcji 'Każdy może pomóc'
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Zasady od 2012 roku, czyli od początku trwania akcji „Każdy może pomóc”, są takie same. Pracownicy socjalni podczas rozmów z dziećmi, podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, zdobywają najważniejsze informacje na ich temat. Pytają o pasje, marzenia czy ulubione kolory. Następnie powstaje list, który - choć napisany jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej i podpisany imieniem dziecka - wychodzi spod pióra pracownika socjalnego. To punkt wyjścia. Następnym krokiem jest znalezienie chętnego, którzy na podstawie takiego listu zrobi prezent świąteczny dziecku, które wylosował. A chętnych z każdym rokiem przybywa.

- Cieszę się, że coraz więcej ludzi zaraża się wrażliwością - mówi Magda Theus, pomysłodawczyni akcji „Każdy może pomóc” i pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - To jest niesamowite! Zaczynaliśmy od skromnego wydarzenia, a teraz nabrało ono takich rozmiarów. Nazwa akcji nie jest przypadkowa: "Każdy może pomóc", bo nie ma żadnych wytycznych odnośnie prezentu i jego ceny. Są wyłącznie wskazówki, dlatego istnieje pełna dowolość, dostosowana do możliwości każdego z nas. I tym sposobem, do akcji przyłącza się pani Krysia z osiedlowego sklepiku, uczniowie zmobilizowani przez cudownych pedagogów czy duże firmy i instytucje, jak na przykład GPEC, Straż Miejska czy Policja.

Najlepszym potwierdzeniem tezy, że wrażliwość ludzka jest zaraźliwa, są dziecięce uśmiechy. Tych nie możemy jeszcze zobaczyć, bo finał akcji odbędzie się w grudniu, ale niech za dowód posłużą nam liczby. Początek akcji „Każdy może pomóc” sięga 2012 roku. Podczas pilotażu, który miał miejsce w okresie Świąt Wielkanocnych prezentami obdarowano 20 dzieci. Akcję powtórzono tego samego roku na Boże Narodzenie - podarunki powędrowały już do 86 dzieci. Dzięki zaangażowaniu coraz większej liczby osób inicjatywa z roku na rok rozrastała się. Rok 2015 to 401 szczęśliwych dziaciaków, rok 2016 - aż 600! Mamy rok 2017, w którym przygotowano znów o 200 listów więcej - bo 800. Nie można wykluczyć, że trzeba będzie dodrukować listy, tak jak rok temu, kiedy to chętnych do pomocy było więcej, niż przeprowadzonych ankiet.

Jednym z pierwszych losujących listy jest zawsze prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Co roku przygotowuje dwa prezenty: dla dziewczynki i dla chłopca. Zapytaliśmy prezydenta czy paczki robi sam, czy ma jakąś pomocną dłoń.

- W przygotowaniu prezentów pomaga mi głównie moja 14-letnia córka - mówi Paweł Adamowicz. - Do pomocy wciągam też młodszą, 7-letnią. Robię to, ponieważ to ważny element wychowawczy. Gdy dziecko uczestniczy w takim akcie przygotowania daru, uczy się, że trzeba się dzielić. Jest to równoznaczne z tym, że obniża poziom własnego egoizmu i nie patrzy na świat z perspektywy swojego nosa. Zawsze słyszałem od mojej nieżyjącej już babci Julii, że trzeba pomagać innym, nie tylko Polakom. Babcia w latach 70., za czasów Edwarda Gierka wysyłała pieniądze na misje do Afryki, żeby pomagać - jak się wyrażała - Murzynom.

Jak przyłączyć się do akcji?

Listy można otrzymać na kilka sposobów:

  • osobiście - w kancelarii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Dyrekcyjnej 5, pok. 111
  • drogą mailową; wystarczy wysłać zapytanie na adres: kmp@mopr.gda.pl
  • można też zadzwonić na nr tel. 797 909 120 i ustalić z pracownikami MOPR wszystkie szczegóły

WAŻNE TERMINY

  • list należy pobrać do 10 grudnia, żeby mieć czas na przygotowanie i dostarczenie paczki organizatorom
  • przygotowane upominki należy dostarczyć między 11 a 15 grudnia do siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich, ul. Żaglowa 11

Kim jest Magda Theus, pomysłodawczyni akcji?

Magda Theus to osoba, które własne nieszczęście potrafiła przekuć w dobro i pomysł, który spotkał się z wielkim uznaniem nie tylko gdańszczan. Jej projekt został doceniony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku: Magdalena Theus zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pracownik Socjalny Roku 2013”. Otrzymała wyróżnienie MPiPS za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Historię Magdy można poznać tutaj.

Zbiórka strojów karnawałowych

Jeśli jesteś w posiadaniu zbędnego, dziecięcego stroju karnawałowego, np. Myszki Miki, Kaczora Donalda, księżniczki, itp., skontaktuj się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Przebrania zostaną przekazane dzieciom podczas grudniowej imprezy w MTG. Zbiórka strojów potrwa do końca listopada. Organizuje ją Referat Animacji Lokalnej i Wolontariatu MOPR, przy ul. Dyrekcyjnej 5, tel. 58 691 94 25 (czynny pon-pt w godz. 8.00 - 15.00).

Gdyby zastanawiali się Państwo czy warto przyłączyć się akcji „Każdy może pomóc”, przypominamy naszą relację wideo z zeszłorocznego finału. Radość dzieci powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.


-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora