PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Każdy może pomóc”. Przyłącz się do 6. edycji świątecznej akcji na rzecz gdańskich dzieci

„Każdy może pomóc”. Przyłącz się do 6. edycji świątecznej akcji na rzecz gdańskich dzieci
Dzieci marzą, ktoś za nich pisze listy do św. Mikołaja, a dobrzy ludzie na nie odpowiadają. Dzięki takiej współpracy organizatorów akcji „Każdy może pomóc”: Miastu Gdańsk, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie i wrażliwym gdańszczanom ponad półtora tysiąca dzieciaków ma lepsze święta Bożego Narodzenia, bo Mikołaj o nich nie zapomina. Tych dobrych ludzi jest z każdym rokiem coraz więcej. Tym razem przygotowano aż 800 listów!

Magda Theus podczas 4. edycji akcji 'Każdy może pomóc'

Zasady od 2012 roku, czyli od początku trwania akcji „Każdy może pomóc”, są takie same. Pracownicy socjalni podczas rozmów z dziećmi, podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, zdobywają najważniejsze informacje na ich temat. Pytają o pasje, marzenia czy ulubione kolory. Następnie powstaje list, który - choć napisany jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej i podpisany imieniem dziecka - wychodzi spod pióra pracownika socjalnego. To punkt wyjścia. Następnym krokiem jest znalezienie chętnego, którzy na podstawie takiego listu zrobi prezent świąteczny dziecku, które wylosował. A chętnych z każdym rokiem przybywa.

- Cieszę się, że coraz więcej ludzi zaraża się wrażliwością - mówi Magda Theus, pomysłodawczyni akcji „Każdy może pomóc” i pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - To jest niesamowite! Zaczynaliśmy od skromnego wydarzenia, a teraz nabrało ono takich rozmiarów. Nazwa akcji nie jest przypadkowa: "Każdy może pomóc", bo nie ma żadnych wytycznych odnośnie prezentu i jego ceny. Są wyłącznie wskazówki, dlatego istnieje pełna dowolość, dostosowana do możliwości każdego z nas. I tym sposobem, do akcji przyłącza się pani Krysia z osiedlowego sklepiku, uczniowie zmobilizowani przez cudownych pedagogów czy duże firmy i instytucje, jak na przykład GPEC, Straż Miejska czy Policja.

Najlepszym potwierdzeniem tezy, że wrażliwość ludzka jest zaraźliwa, są dziecięce uśmiechy. Tych nie możemy jeszcze zobaczyć, bo finał akcji odbędzie się w grudniu, ale niech za dowód posłużą nam liczby. Początek akcji „Każdy może pomóc” sięga 2012 roku. Podczas pilotażu, który miał miejsce w okresie Świąt Wielkanocnych prezentami obdarowano 20 dzieci. Akcję powtórzono tego samego roku na Boże Narodzenie - podarunki powędrowały już do 86 dzieci. Dzięki zaangażowaniu coraz większej liczby osób inicjatywa z roku na rok rozrastała się. Rok 2015 to 401 szczęśliwych dziaciaków, rok 2016 - aż 600! Mamy rok 2017, w którym przygotowano znów o 200 listów więcej - bo 800. Nie można wykluczyć, że trzeba będzie dodrukować listy, tak jak rok temu, kiedy to chętnych do pomocy było więcej, niż przeprowadzonych ankiet.

Jednym z pierwszych losujących listy jest zawsze prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Co roku przygotowuje dwa prezenty: dla dziewczynki i dla chłopca. Zapytaliśmy prezydenta czy paczki robi sam, czy ma jakąś pomocną dłoń.

- W przygotowaniu prezentów pomaga mi głównie moja 14-letnia córka - mówi Paweł Adamowicz. - Do pomocy wciągam też młodszą, 7-letnią. Robię to, ponieważ to ważny element wychowawczy. Gdy dziecko uczestniczy w takim akcie przygotowania daru, uczy się, że trzeba się dzielić. Jest to równoznaczne z tym, że obniża poziom własnego egoizmu i nie patrzy na świat z perspektywy swojego nosa. Zawsze słyszałem od mojej nieżyjącej już babci Julii, że trzeba pomagać innym, nie tylko Polakom. Babcia w latach 70., za czasów Edwarda Gierka wysyłała pieniądze na misje do Afryki, żeby pomagać - jak się wyrażała - Murzynom.

Jak przyłączyć się do akcji?

Listy można otrzymać na kilka sposobów:

  • osobiście - w kancelarii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Dyrekcyjnej 5, pok. 111
  • drogą mailową; wystarczy wysłać zapytanie na adres: kmp@mopr.gda.pl
  • można też zadzwonić na nr tel. 797 909 120 i ustalić z pracownikami MOPR wszystkie szczegóły

WAŻNE TERMINY

  • list należy pobrać do 10 grudnia, żeby mieć czas na przygotowanie i dostarczenie paczki organizatorom
  • przygotowane upominki należy dostarczyć między 11 a 15 grudnia do siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich, ul. Żaglowa 11

Kim jest Magda Theus, pomysłodawczyni akcji?

Magda Theus to osoba, które własne nieszczęście potrafiła przekuć w dobro i pomysł, który spotkał się z wielkim uznaniem nie tylko gdańszczan. Jej projekt został doceniony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku: Magdalena Theus zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pracownik Socjalny Roku 2013”. Otrzymała wyróżnienie MPiPS za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Historię Magdy można poznać tutaj.

Zbiórka strojów karnawałowych

Jeśli jesteś w posiadaniu zbędnego, dziecięcego stroju karnawałowego, np. Myszki Miki, Kaczora Donalda, księżniczki, itp., skontaktuj się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Przebrania zostaną przekazane dzieciom podczas grudniowej imprezy w MTG. Zbiórka strojów potrwa do końca listopada. Organizuje ją Referat Animacji Lokalnej i Wolontariatu MOPR, przy ul. Dyrekcyjnej 5, tel. 58 691 94 25 (czynny pon-pt w godz. 8.00 - 15.00).

Gdyby zastanawiali się Państwo czy warto przyłączyć się akcji „Każdy może pomóc”, przypominamy naszą relację wideo z zeszłorocznego finału. Radość dzieci powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.


Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze