• Start
  • Wiadomości
  • Każdy może pomóc gdańskim dzieciom. Został niespełna miesiąc!

Każdy może pomóc gdańskim dzieciom. Został niespełna miesiąc!

Trwa 7. edycja świątecznej akcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miasta Gdańsk na rzecz potrzebujących dzieci. Kto chciałby do niej dołączyć i zrobić prezent nieznanemu dziecku, powinien się pospieszyć. Rozdano już 650 z 800 listów.
17.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Duża radość i równie duży tłum - kadr z zeszłorocznego finału akcji Każdy może pomóc
Duża radość i równie duży tłum - kadr z zeszłorocznego finału akcji "Każdy może pomóc"
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl


Informację o rozpoczęciu 7. edycji akcji “Każdy może pomóc” podała liderka akcji Magdalena Theus podczas 58. sesji Rady Miasta Gdańska. Było to 25 października. W tegorocznej, jak i poprzedniej edycji, przygotowano rekordową liczbę listów - 800 sztuk na edycję. Choć minęły zaledwie trzy tygodnie od podania informacji, że listy czekają na darczyńców, aż 650 trafiło już do rąk osób zainteresowanych pomocą. To fantastyczny wyniki!


Prezydent Gdańska zawsze jako pierwszy dołącza się do akcji. Paweł Adamowicz każdego roku losuje dwa listy, po czym przygotowuje dwa prezenty - dla dziewczynki i chłopca
Prezydent Gdańska zawsze jako pierwszy dołącza się do akcji. Paweł Adamowicz każdego roku losuje dwa listy, po czym przygotowuje dwa prezenty - dla dziewczynki i chłopca
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


O co chodzi z listami?

Projekt polega na wylosowaniu przez darczyńcę listu, który napisany został przez pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. List powstaje po wizycie pracownika w domu dziecka, którego rodzina jest objęta opieką MOPR. Pracownik pyta dziecko o jego zainteresowania, pasje, wymiary, także choroby. Celem rozmowy jest zebranie jak największej liczby informacji o dziecku. W efekcie powstaje list, który napisany jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Choć napisany został przez osobę dorosłą, mamy wrażenie, że napisało go dziecko, które było bohaterem ankiety. Niewiele osób o tym wie, ale osoby przeprowadzające ankiety wśród dzieci, rozpoczynają rozmowy z nimi na wiele miesięcy przed uruchomieniem kolejnej edycji akcji.

Tak było...

Początek akcji sięga 2012 roku. Od tego czasu obdarowanych zostało około 2,5 tys. dzieci. Z kameralnej inicjatywy powstał duży projekt w który zaangażowały się dziesiątki pracowników socjalnych. Akcja w którą pierwotnie udział brali wyłącznie gdańszczanie i gdańszczanki, zyskała szerszy zasięg. Coraz częściej chęć zrobienia prezentu dla dziecka wyrażają osoby, które mieszkają za granicą. W tym roku także, po raz pierwszy, do akcji na tak szeroką skalę włączają się przedstawiciele biznesu odpowiedzialnego społecznie.


Darczyńca przygotowuje upominek według uznania. Nie pozna nazwiska dziecka, maluch zaś – ofiarodawcy. To co łączy obie osoby, to kod
Darczyńca przygotowuje upominek według uznania. Nie pozna nazwiska dziecka, maluch zaś – ofiarodawcy. To co łączy obie osoby, to kod
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Życzenia dzieci bywają bardzo różne. W listach nie padają konkretne propozycje prezentów. List jest jedynie wskazówką, tropem. W którą stronę pójdziemy, jaki prezent wybierzemy, panuje tu pełnła dowolność.


Jak dołączyć?

Osoby zainteresowane wsparciem akcji i wylosowaniem listu mogą skontaktować się z pracownikami MOPR w Gdańsku, tel. 797 909 120 lub mailowo: kmp@mopr.gda.pl. List można odebrać osobiście lub otrzymać drogą mailową. Przygotowane paczki trzeba dostarczyć w dniach od 10 do 14 grudnia w godz. 8-16 do siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich – AmberExpo przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku.


Projekt został doceniony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku: jego autorka, Magdalena Theus z gdańskiego MOPR zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pracownik Socjalny Roku 2013”. Otrzymała też wyróżnienie MPiPS za nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.





TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku