Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kawiarnia w Bramie Nizinnej? 4,5 mln zł na ratowanie zabytku

Nie ustają prace w i na Bramie Nizinnej, przez którą każdego dnia przejeżdżają setki samochodów. Gdańscy radni zgodzili się na zmiany w tegorocznym budżecie miasta, dzięki czemu z miejskiej kasy na ratowanie zabytku zostanie wydane w tym roku jeszcze 4,5 mln zł.

Kawiarnia w Bramie Nizinnej? 4,5 mln zł na ratowanie zabytku
A
A
data publikacji: 11 marca 2016 r.

Brama Nizinna  na rycinie z roku 1687.
Brama Nizinna na rycinie z roku 1687.
Gedanopedia

Urokliwą Bramę Nizinną przy ul. Mostowej czeka w najbliższym czasie remont sklepienia przejazdu bramnego, wymiana stolarki okiennej i prace konserwatorskie na elewacji. Będzie to kontynuacja trwających od kilku już miesięcy prac, dzięki którym odzyskuje ona dawny blask.

– Liczymy na to, że kwota zarezerwowana w budżecie Gdańska umożliwi nam wykonanie remontu w całości, zgodnie z założeniami projektowymi – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Przed tygodniem gdańscy radni przegłosowali zmiany w tegorocznym budżecie miasta, które zakładały m.in. zapewnienie 4,5 mln zł na dalsze prace remontowo-konserwatorskie (Radni zadecydowali: pieniądze na zabytki, boiska i kulturę).

W zabytkowej bramie zostaną rozebrane tzw. elementy wtórne, czyli wiaty i betonowe wylewki. Powstanie podziemny łącznik pomiędzy pomieszczeniem magazynowym a lewym odwachem, dzięki czemu w bramie będzie można otworzyć… kawiarnię. W ramach inwestycji planowana jest także niwelacja terenu, przywracająca mu dawną formę obszarów fortyfikacji.

Widok od strony północnej. Zdjęcie wykonano około 1900 roku.
Widok od strony północnej. Zdjęcie wykonano około 1900 roku.
Gedanopedia

Przez wzniesioną przez gdańskich budowniczych blisko 400 lat temu Bramę Nizinną regularnie i z dużą częstotliwością przejeżdżają samochody. Zabytek na tym cierpi, dlatego urzędnicy przewidują zmiany w układzie drogowym w tym rejonie. Miasto przymierza się obecnie do zlecenia wykonania dokumentacji technicznej, w której zostaną określone potrzeby terenowe i zaproponowane konkretne rozwiązania techniczne.

– Na podstawie dokumentacji będziemy mogli określić koszt oraz terminy realizacji inwestycji – tłumaczy Piotr Grzelak.

Prace najprawdopodobniej rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Brama Nizinna to jedna z czterech nowożytnych bram Gdańska, po jednej w każdą stronę świata, które powstały pod koniec XVI i na początku XVII wieku. Poza nią wybudowano Bramę Wyżynną, Żuławską i św. Jakuba. W ubiegłym roku na jej ratowanie miasto przeznaczyło milion złotych. Za tę kwotę m.in. wyremontowano dach i zabezpieczono kamienne detale architektoniczne. Prace konserwatorskie objęły też zabytkowe wrota i furtki zespołu bramy.

Zobacz także: Gdańskie bramy miejskie

 

Brama Nizinna współcześnie. Widok od południa.
Brama Nizinna współcześnie. Widok od południa.
GZNK

-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl