• Start
  • Wiadomości
  • Katalogi strat wojennych. Jakie dzieła sztuki Gdańsk utracił w latach 1943 - 1945 i tuż po zakończeniu walk?

Katalogi strat wojennych. Jakie dzieła sztuki Gdańsk utracił w latach 1943 - 1945 i tuż po zakończeniu walk?

W ciągu dwóch lat zespół historyków i historyków sztuki opracował trzy katalogi (są dostępne w internecie) utraconych w okresie II wojny światowej i po 1945 r. zabytków z Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa oraz Domu Uphagena. Prace te były możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Katalogi mają pomóc w rewindykacji zabytków, które pojawiają się na krajowych i zagranicznych aukcjach.
03.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Karta z fotografiami inwentaryzowanych boazerii, ok. 1943 r.
Karta z fotografiami inwentaryzowanych boazerii, ok. 1943 r. (Dwór Artusa)
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków

- Przed drugą wojną światową w Ratuszu Głównego Miasta, Dworze Artusa czy Domu Uphagena, przechowywano wiele cennych zabytków - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Zwiedzając dziś oddziały Muzeum Gdańska mało kiedy zwracamy uwagę na brakujące elementy wystroju, obrazy czy dzieła sztuki. Dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opracowania nowej wersji katalogu strat wojennych pozwoli nam skuteczniej dochodzić praw do zwrotu zagrabionych zabytków. Czasami pojawiają się na zagranicznych aukcjach. Wykonane w latach 90. XX w. opracowania, były w tym zakresie niewystarczające i mało pomocne. Od dziś, atrakcyjnie wydane katalogi są dostępne w sieci na stronie internetowej naszego Muzeum. Łącznie jest to ponad 1100 stron i ponad 200 ilustracji. 

W latach 1943-1945 znaczna część gdańskich zabytków stanowiących element wystroju Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa oraz Domu Uphagena uległa znacznemu rozproszeniu. W obawie przed alianckimi bombardowaniami, a następnie klęską nazistowskich Niemiec na froncie wschodnim i obawą przed atakiem wojsk sowieckich, władze Rzeszy przyspieszyły proces katalogowania i opracowywania dzieł sztuki oraz elementów wystroju, a także ich zabezpieczenia. Niemieccy konserwatorzy, m.in. znany w Gdańsku prof. Peter Jacob Deurer, Willy Drost czy Erich Volmar katalogowali i ukrywali cenne dzieła sztuki na terenie Pomorza, licząc, że w nienaruszonym stanie przetrwają wojnę. Drost i Volmar pozostali w Gdańsku. Wskazywali oni Polakom miejsca zdeponowania zabytków, ale równolegle do działań polskich konserwatorów sprawę odnajdywania zabytków prowadziła komisja radziecka pod kierownictwem Leontija Denisowa. 17 z 97 zebranych przez Rosjan skrzyń z gdańskimi zabytkami wyleciało do Moskwy 24 września 1945 r. Następnie zostały włączone do zbiorów Państwowego Muzeum Sztuk Pięknych im. A. S. Puszkina.

W składzie zespołu opracowującego katalogi strat wojennych znaleźli się pracownicy Muzeum Gdańska: dr Katarzyna Darecka, dr Anna Frąckowska, Izabela Jastrzembska - Olkowska i Wojciech Szymański oraz prof. Edmund Kizik, dr hab. Jacek Tylicki, dr Barbara Pospieszna, dr Jacek Kriegseisen, Kalina Zabuska i Stanisław Mieleszkiewicz.

 
Widok na Ławę św. Rajnolda i dekoracje malarskie pod obrazami we fryzie, ok. 1943 r.
Widok na Ławę św. Rajnolda i dekoracje malarskie pod obrazami we fryzie, ok. 1943 r. (Dwór Artusa)
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków

Projekt „Weryfikacja, przygotowanie do druku i wydanie strat wojennych Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa i Domu Uphagena” został dofinansowany w ramach programu “Badanie Polskich Strat Wojennych 2019”. Całkowita wartość projektu to 209 741 zł, z czego 156 666 zł dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katalogi są dostępne pod LINKIEM.  

Autorem tekstu jest Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska

 

CZYTAJ:

Pamiątki po gdańskim kowalu trafiły do Kuźni Wodnej w Oliwie

Teka Gdańska Ignacego Klukowskiego: 100 prac artysty i konserwatora udostępnionych w sieci

Zespół budynków Bożego Ciała: urokliwe gdańskie zabytki z XIX wieku wrócą do świetności

 

TV

To przedszkole jest wzorem