• Start
  • Wiadomości
  • Karta Mieszkańca - zgłosiło się przeszło 27 tys. gdańszczan, wielu już korzysta

Karta Mieszkańca - zgłosiło się przeszło 27 tys. gdańszczan, wielu już korzysta

Mijają dwa tygodnie od wprowadzenia Karty Mieszkańca przez Gdańską Organizację Turystyczną (GOT). Mieszkańcy nie tylko kupują, ale także zaczęli już korzystać z oferty bezpłatnych atrakcji miejskich, które są dostępne tylko dla posiadaczy karty. Zobacz, które miejsca cieszą się największą popularnością.
27.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Karta Mieszkańca - grzech nie mieć!

Sprzedaż Karty Mieszkańca ruszyła 15 listopada. Do 27 listopada gdańszczanie i gdańszczanki złożyli już 27 tys. wniosków o wydanie karty, odebrali zaś 9,3 tys. egzemplarzy. Karty uprawniającej do bezpłatnego korzystania raz w roku (każdego roku, bo KM to projekt wieloletni) z dziesięciu atrakcji: Europejskiego Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum, Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, wieży Bazyliki Mariackiej, jednej z pływalni Gdańskiego Ośrodka Sportu, Lodowiska Miejskiego na Placu Zebrań Ludowych, Muzeum Bursztynu - oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Pałacu Opatów - oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Archeologicznego (Domu Przyrodników oraz Piwnicy Romańskiej) i uczestniczenia w meczu Lechii Gdańsk.

Póki co najpopularniejszymi atrakcjami okazały się (liczba wykorzystanych darmowych wejść od początku funkcjonowania karty): Centrum Hewelianum (130), Lodowisko Miejskie na Placu Zebrań Ludowych (90) i Europejskie Centrum Solidarności (70).

Warto zaznaczyć, że z posiadaniem karty łączy się także możliwość korzystania z rabatów u kilkunastu komercyjnych partnerów projektu. Jak obiecuje Michał Brandt z Gdańskiej Organizacji Turystycznej, która jest operatorem karty, to jeszcze nie koniec atrakcji na liście bezpłatnych wstępów i zniżek.

- Będziemy rozwijać ten projekt, bo takie jest jego założenie, on ma być „żywy”. Prowadzimy już rozmowy z wieloma podmiotami chętnymi do współpracy. Będziemy na bieżąco informować o kolejnych atrakcjach.

Karta Mieszkańca w Gdańsku

Przypomnijmy, aby otrzymać Kartę Mieszkańca wystarczy spełnić jeden z warunków:

  • być zameldowanym w Gdańsku,
  • rozliczać się z podatku dochodowego w dowolnym Urzędzie Skarbowym w Gdańsku
  • opłacać w Gdańsku podatek od nieruchomości lub rachunki za media związane z nieruchomością

Następnie trzeba złożyć wniosek i dołączyć skan/kopię dokumentu potwierdzającego spełnienie jednego z w/wym. warunków (dowód osobisty, pierwsza strona PIT, faktura za media).

Można go złożyć zrobić przez internet - na stronie projektu www.jestemzgdanska.pl, lub na miejscu - w jednym z czterech punktów: w Urzędzie Miejskim w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 8/12, Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, na parterze budynku), w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długi Targ 28/29), w Informacji Turystycznej w tunelu przy dworcu PKP oraz w Informacji Turystycznej i Lotniskowej w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy.

Karta jest do odebrania od razu. Wystarczy uiścić opłatę w wysokości symbolicznej złotówki. Dla każdego członka rodziny trzeba wyrobić oddzielny egzemplarz.

Uwaga, jeśli ktoś ma Kartę Miejską ZTM może “dograć” do niej pakiet Karty Mieszkańca! Zrobi to również za pomocą portalu www.jestemzgdanska.pl.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Karta Mieszkańca jak ciepłe bułeczki. W ciągu pierwszej doby zamówiło ją ponad 10 tysięcy gdańszczan

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim