PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Karol Żupiński i Denis Zieliński powalczą o awans na Mistrzostwa Europy Juniorów

Karol Żupiński i Denis Zieliński powalczą o awans na Mistrzostwa Europy Juniorów
Tor żużlowy przy ul. Zawodników w Gdańsku w sobotę, 6 lipca, będzie areną rywalizacji juniorów w eliminacjach do Indywidualnych Mistrzostwa Europy. O awans do finału walczyć będzie 16 młodych żużlowców z dziewięciu krajów. Wśród nich trzech Polaków, w tym dwóch gdańszczan. Początek zawodów o godz. 17.00.
17-letni Karol Żupiński podczas jednego z meczów ligowych zespołu Zdunek Wybrzeże Gdańsk
17-letni Karol Żupiński podczas jednego z meczów ligowych zespołu Zdunek Wybrzeże Gdańsk
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Mistrzostwa Europy Juniorów na żużlu rozgrywane są od 1998 roku, najpierw startować w nich mogli zawodnicy do 19 roku życia, od 2013 roku do 21 lat. Medale, w tym złote, zdobywali m.in. aktualni uczestnicy cyklu Grand Prix - Słoweniec Matej Zegar (mistrz 2002), Szwedzi Antonio Lindbäck (mistrz 2004) i Fredrik Lindgren, Słowak Martin Vaculík, Niels Kristian Iversen z Danii oraz biało-czerwoni Bartosz Zmarzlik (2012), Maciej Janowski, Patryk Dudek i Janusz Kołodziej. 

W tym roku finał zaplanowano na 31 sierpnia w ukraińskim Równem. Eliminacje odbędą się w sobotę, 6 lipca, na trzech torach: w Gdańsku, Nagyhalasz (Węgry) i Holsted (Dania). Z każdego turnieju awans uzyska pięciu czołowych zawodników. Jeśli wśród nich znajdzie się reprezentant Ukrainy, to dodatkowe miejsce w finale uzyska szósty żużlowiec z zawodów w Holsted. 

Na torze im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku rywalizować będzie 16 zawodników z dziewięciu krajów: Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Łotwy, Rosji, Holandii, Francji, Czech i Ukrainy. W tym gronie będzie trzech Polaków, Karol Żupiński i Denis Zieliński (obaj Zdunek Wybrzeże Gdańsk) oraz Jakub Miśkowiak (forBet Włókniarz Częstochowa). 

Karol Żupiński ma 17 lat, jest wychowankiem GKŻ Wybrzeże Gdańsk. W 2015 roku na mini torze wywalczył tytuł Drugiego V-ce Mistrza Polski w klasie 80-125cc. W 2016 roku został Drugim V-ce Mistrzem Świata w klasie 125cc. W 2018 roku zadebiutował w rozgrywkach ligowych w barwach Zdunek Wybrzeże Gdańsk, zdobywając kilkanaście ważnych punktów. 

Denis Zieliński ma niespełna 17 lat, jest wychowankiem Stali Toruń. Od tego sezonu jest zawodnikiem Zdunek Wybrzeże Gdańsk, regularnie jeździ w meczach ligowych, w kilku z nich zdobywając punkty.  

- Stawka jest bardzo wyrównana i po zwycięstwo może sięgnąć praktycznie każdy z zawodników. Polacy mają jednak jeden duży atut w postaci własnego toru - zaznacza Rafał Dobrucki, trener polskiej kadry juniorów. - Karol Żupiński i Denis Zieliński na co dzień reprezentują Zdunek Wybrzeże Gdańsk i pojadą u siebie. Powinni wykorzystać ten atut, by zapewnić sobie awans. 

Wśród faworytów gdańskiej eliminacji jest Miśkowiak, który według szkoleniowca kadry narodowej ma duże szanse na powtórzenie sukcesu Dominika Kubery (Fogo Unii Leszno), który rok temu wywalczył złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów.


Lista startowa gdańskiej rundy kwalifikacyjnej:

1. Dominik MӦSER (Niemcy)
2. Leon FLINT (Wielka Brytania)
3. Daniel BEWLEY (Wielka Brytania)
4. Roman LAKHBAUM (Rosja)
5. Karol ŻUPIŃSKI (Polska)
6. Lukas BAUMANN (Niemcy)
7. Andriy ROZALIUK (Ukraina)
8. Jarno De VRIES (Holandia)
9. Gaetan STELLA (Francja)
10. Vladimir BOGMA (Rosja)
11. Denis ZIELIŃSKI (Polska)
12. Olegs MIHAILOVS (Łotwa)
13. Ernest MATJUSONOKS (Łotwa)
14. Patrik MIKEL (Czechy)
15. Jakub MIŚKOWIAK (Polska)
16. Nathan GREAVES (Wielka Brytania)

Rezerwowi

17. Mateusz CIERNIAK (POLSKA)
18. Michał CURZYTEK (POLSKA)


Wstęp na turniej w Gdańsku za okazaniem programu zawodów, który będzie do nabycia w dniu imprezy na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego przy ul. Zawodników 1. Start do pierwszego wyścigu zaplanowano na godzinę 17.00.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl