Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Karnawał Pomagania czyli Gdańsk po raz 25. na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Sprzęt medyczny dla oddziałów ogólnopediatrycznych i opieki długoterminowej dla seniorów zostanie zakupiony ze środków zebranych w tym roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Finał zaplanowano na niedzielę 15 stycznia 2017 roku. W Gdańsku kwestować będzie ponad tysiąc wolontariuszy, na finałowym koncercie zagrają Brathanki, Jose Torres, nie zabraknie światełka do nieba i pokazu sztucznych ogni.

Karnawał Pomagania czyli Gdańsk po raz 25. na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
A
A
data publikacji: 04 stycznia 2017 r.
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- WOŚP to lekcje dobroczynności, to nauka bycia dobrym - mówił Paweł Adamowicz prezydent Gdańska, który w tym roku jako wolontariusz będzie zbierał pieniądze w Urzędzie Miejskim. - W Polsce nie mamy nadmiaru akcji charytatywnych, więc chwała każdemu, kto umie zmobilizować wolontariszy do wysiłku. Taką osobą jest Jurek Owsiak, dzięki któremu Polacy od lat ćwiczą czynienie dobra.
 
W 2016 roku Gdańsk zebrał rekordową kwotę ponad 744 tysięcy złotych. Organizatorzy i wolontariusze liczą, że w tym uda się zebrać jeszcze więcej środków. W trakcie tegorocznego, 25. finału, orkiestra zagra dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych i dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.  
 
- Przez lata grania orkiestry do szpitali na Pomorzu trafił sprzęt medyczny wart ok. 10 mln zł - zaznacza Paweł Orłowski wicemarszałek województwa pomorskiego ds. zdrowia. - WOŚP to największy darczyńca zewnętrzny jeśli chodzi o nasze marszałkowskie szpitale. W szpitalach spółki Copernicus mamy sprzęt wart 3 mln zł, w szpitalu w Kościerzynie za ok. 1 mln zł, w Wejherowie za 300 tysięcy, w Słupsku - 500 tys... - wylicza wicemarszałek. - Nie ma właściwie szpitala, w którym nie byłoby sprzętu zakupionego przez WOŚP.
- Co roku w naszych dwóch szpitalach rodzi się około pięciu tysięcy gdańszczan - dodaje Dariusz Kostrzewa prezes spółki Copernicus, w skład której wchodzą m.in. dwa szpiatale na Zaspie i dawny wojewódzki. - To u nas witają świat pierwszym krzykiem, niekiedy ten pierwszy krzyk jest za słaby i dlatego potrzebujemy wysokiej klasy sprzętu medycznego, jak np. inkubatory, które służą noworodkom. Mamy je dzięki orkiestrze.
  
W Gdańsku zarejestrowanych jest osiem sztabów WOŚP. Największy z nich mieści się przy Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku, zarejstrowało się w nim aż 700 wolontariuszy. W całym Gdańsku kwestować będzie ponad 1180 osób. W dalszym ciągu można zostać wolontariuszem, który organizacyjnie będzie wspierał sztab w samym dniu finału. Jak się zgłosić? Wystarczy wejść na stronę internetową RCW i kliknąć w zakładkę "Znajdź Ofertę".
WOŚP to też tradycyjnie wiele atrakcji towarzyszących zbieraniu pieniędzy - koncert finałowy na Targu Węglowym, wcześniej Orkiestrowy Festiwal Food Trucków, miasteczko namiotowe na Targu Węglowym, w którym będzie można zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, oddać krew, zagrać w loterii „Los na WOŚP".
Miasto Gdańsk uruchomiło 4 stycznia AUKCJĘ z unikatowymi przedmiotami, usługami, gadżetami związanymi z Gdańskiem. Będzie można wylicytować m.in.: ławkę w Parku Oliwskim ze spersonalizowaną tabliczką, przejazd w gondoli VIP na Skywheel, koszulkę z plakatem z autografami kadry szczypiornistów, rejs z patrolem wodnym.
Program koncertu finałowego
15.00 Start koncertu w rytmach samby 
15.15 Łosoś 
16.00 Farba
16.50 Mitra
17.30 Taraban& Kipi Samba
18.00 Szymon Chodyniecki
18.40 Jose Torres
19.30 Brathanki
ok. 20.00 Światełko do nieba
Co będzie się działo w strefie WOŚP:
W miasteczku namiotowym będzie można:
- zmierzyć ciśnienie i poziom cukru
- oddać krew
- wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy organizowanej przez Inspektorat Ratowniczy ZHP oraz szpital Copernicus
- zagrać w loterii „Los na WOŚP”
- zjeść kanapki w strefie Hochland w zamian za wsparcie WOŚP
-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora