PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kampania „Otwórz oczy”. Gdańsk także walczy z problemem ubóstwa menstruacyjnego

Kampania „Otwórz oczy”. Gdańsk także walczy z problemem ubóstwa menstruacyjnego
„Otwórz oczy” to kolejna - po ogłoszeniu manifestu i kampanii „Krew nas zalewa” - inicjatywa, której celem jest nagłośnienie problemu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego oraz tabu, jakie towarzyszy tematowi miesiączki. Do soboty, 28 maja, trwa specjalny challenge na Instagramie - za każde zdjęcie osoby z czerwoną opaską na oczach i hasztagiem #podpaskizaopaski przekazana zostanie paczka podpasek dla dziewczynek i kobiet, które ich potrzebują.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akcja społeczna „Otwórz oczy” organizowana jest przez Okresową Koalicję. W jej ramach przekazana zostanie paczka podpasek dla kobiet, które ich potrzebują
Akcja społeczna „Otwórz oczy” organizowana jest przez Okresową Koalicję. W jej ramach przekazana zostanie paczka podpasek dla kobiet, które ich potrzebują
mat. prasowe

 

 

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Kulczyk Foundation w 2020 roku, 42 proc. kobiet deklaruje, że w ich domu o menstruacji się nie rozmawia, a temat jest krępujący dla 23 proc. badanych. Brak rozmowy z najbliższymi oraz niewystarczająca wiedza na temat własnego ciała powodują, że menstruacja jest kwestią, która niemal nie funkcjonuje w przestrzeni publicznej, a problemy, jakie jej towarzyszą, są ignorowane.

- Wiedza, zdrowie i higiena menstruacyjna mają fundamentalny wpływ na życie i dobrostan milionów ludzi na całym świecie: ich brak ma negatywne skutki w obszarze zdrowotnym, edukacyjnym, psychospołecznym i ekonomicznym. Dotyka niemal każdego aspektu życia dziewcząt i kobiet a w konsekwencji wpływa na całe społeczeństwo. Chcemy rozwiązać szereg problemów oraz zmienić sposób myślenia i mówienia o menstruacji - tłumaczy dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska z organizującej akcję „Otwórz oczy” Okresowej Koalicji - zrzeszenia organizacji, aktywistek i aktywistów, oraz ekspertek i ekspertów zajmujących się tematem miesiączki.

Jak tłumaczą, brak dostępu do odpowiednich artykułów menstruacyjnych oraz stygmatyzujące otoczenie może powodować wykluczenie menstruacyjne - w szczególności narażone są na nie kobiety m.in. z niepełnosprawnością, z przemocowych rodzin/związków, przebywające w zakładach penitencjarnych, w szpitalach czy w kryzysie bezdomności.

- Nie możemy rozwiązać problemu, jeśli pozostawimy go niewidzialnym. Czas przełamać tabu i zacząć normalnie rozmawiać o problemach związanych z menstruacją. Dlatego nawołuję, żeby każdy zdjął czerwoną opaskę. Zobaczenie problemu to pierwszy krok, by zmienić rzeczywistość, w której żyjemy - mówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation, która weszła w skład Okresowej Koalicji.

Szczegóły dotyczące akcji dostępne są na stronie internetowej Okresowej Koalicji.

 

Gdańsk pomaga

W budynkach należących do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w których znajdują się m.in. Zespoły Obsługi Mieszkańców, zamontowano już siedem „różowych skrzyneczek”. Dzięki nim, kobiety i dziewczęta mają dostęp do darmowych artykułów higieny menstruacyjnej, które uzupełniane są na bieżąco. Miejsca, w których się one znajdują to budynki przy ulicach:

 • Wały Jagiellońskie 1 - Nowy Ratusz,
 • Lastadia 2,
 • Nowe Ogrody 8/12,
 • Partyzantów 36,
 • Żaglowa 11,
 • Wilanowska 2,
 • Piekarnicza 16.

Podobne rozwiązania można znaleźć także w gdańskich szkołach. Są to w większości przypadków działania podejmowane przez samorządy uczniowskie, które we własnym zakresie pozyskują i uzupełniają artykuły higieny osobistej. Najczęstsza zawartość to: podpaski, tampony, wkładki higieniczne czy chusteczki dezynfekujące. W planach jest także ujednolicenie pojemników szkolnych, w których dostępne są wskazane produkty.

 

Zdrowie i Higiena Menstruacyjna

Pomysłodawcy akcji wskazują, że ubóstwo menstruacyjne stanowi ono element szerszego sektora, jakim jest Zdrowie i Higiena Menstruacyjna. Jest na tyle złożony i wielowymiarowy, że definiując ubóstwo menstruacyjne, należy brać pod uwagę wszystkie jego składowe. Na sektor Zdrowie i Higieny Menstruacyjnej składa się:

 • dostęp do preferowanych i odpowiednich środków higienicznych, takich jak tampony lub podpaski;
 • dostęp do bezpiecznych miejsc do zmiany i utylizacji artykułów menstruacyjnych oraz urządzeń sanitarnych;
 • znajomość i zrozumienie miesiączki jako procesu biologicznego oraz edukacji nt. zdrowia i higieny menstruacyjnej;
 • sprzyjające środowisko, w którym temat miesiączki nie jest piętnowany.

Brak możliwości dbania o zdrowie i higienę menstruacyjną powoduje skutki:

 • zdrowotne: endometriozę, infekcje układu moczowo-płciowego i ból,
 • psychospołeczne: piętno i poczucie wstydu,
 • edukacyjne: absencja szkolna i przymusowe porzucanie nauki,
 • ekonomiczne: ograniczona zdolność do zaangażowania się w pracę zawodową.

- Zdrowie i higiena menstruacyjna to kwestie praw człowieka - to prawo do godności, które przysługuje każdemu człowiekowi bez względu na płeć. Niestety, ograniczony dostęp do środków menstruacyjnych i urządzeń sanitarnych oraz stygmatyzujące środowisko powodują, że część społeczeństwa nie może godnie żyć i funkcjonować w czasie menstruacji - alarmują organizatorzy akcji.

Oprac. AO

 

 

Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze
Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze