PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Kameralna, z morską tradycją. Szkoła Podstawowa nr 20 świętuje jubileusze

Kameralna, z morską tradycją. Szkoła Podstawowa nr 20 świętuje jubileusze
We wtorek, 3 grudnia, Szkoła Podstawowa nr 20 w Gdańsku Brzeźnie obchodziła podwójny jubileusz. To 75-lecie istnienia placówki oraz 25-lecie nadania szkole imienia kmdra ppor. Jana Grudzińskiego. Wydarzenie odbyło się w 112 rocznicę urodzin patrona szkoły.
Od 1994 roku patronem Szkoły Podstawowej nr 20 jest Jan Grudziński - kapitan Polskiej Marynarki Wojennej, który podczas II wojny światowej dowodził okrętem podwodnym ORP „Orzeł”
Od 1994 roku patronem Szkoły Podstawowej nr 20 jest Jan Grudziński - kapitan Polskiej Marynarki Wojennej, który podczas II wojny światowej dowodził okrętem podwodnym ORP „Orzeł”
gdansk.pl

 

O niewielkiej i kameralnej Szkole Podstawowej nr 20 mówi się, że jest miejscem przyjaznym, otwartym, z wyjątkową atmosferą. Szkoła znajduje się też w bliskim sąsiedztwie plaży i morza, stąd związek z wodą zdaje się być oczywisty i trwały.

- Współpracujemy z Marynarką Wojenną, z załogą obecnego ORP "Orzeł", każdego roku przyjeżdżają do nas marynarze, którzy pasują uczniów i można powiedzieć, że marynarze towarzyszą nam w większości naszych świąt - wyjaśnia Krystyna Budzyńska, dyrektor SP nr 20 w Gdańsku. - Tak naprawdę szkoła kończy 75 lat w czerwcu przyszłego roku, w tym roku mieliśmy też 25-lecie nadania imienia szkoły. Oba jubileusze połączyliśmy w jedno święto, w dniu urodzin patrona, czyli Jana Grudzińskiego.

 
Sp nr 20 to kameralna placówka w której panuje rodzinna atmosfera. Pomimo tego szkoła ma wielu przyjaciół o czym świadczyć może frekwencja gości uczestniczących w podwójnym jubileuszu
SP nr 20 to kameralna placówka, w której panuje rodzinna atmosfera. Szkoła ma wielu przyjaciół, o czym świadczyć może frekwencja gości uczestniczących w podwójnym jubileuszu
gdansk.pl

 

W dniu bardzo ważnego dla szkoły święta, czyli podwójnego jubileuszu, przedstawicieli Marynarki Wojennej nie mogło więc zabraknąć. Wśród gości pojawili się też reprezentanci miasta z zastępcą prezydent Gdańska Piotrem Kowalczukiem na czele.

- Ten rok obchodów pokazuje nam to, co najważniejsze, pokazuje jakie wartości przekazał wam patron szkoły, w jaki sposób szkoła z fantastycznym zespołem pani dyrektor buduje tutaj narrację - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Każda placówka ma punkty odniesienia, wy macie te punkty związane z wodą oraz z tym, co niesie etos polskiego żołnierza. Korzystajcie z tego jak najczęściej. Cieszę się bardzo, że tak wielu absolwentów zechciało wziąć udział w dzisiejszym wydarzeniu. Aktualnym uczniom zazdroszczę bardzo, bo idąc do szkoły, zawsze idziecie na wczasy.

Te życzenia rozbawiły gości, ponieważ Piotr Kowalczuk trafił w punkt - szkoła mieści się przy ulicy Wczasy 3.

 

ZOBACZ FILM Z PODWÓJNEGO JUBILEUSZU SP NR 20

 

Frekwencja podczas szkolnej uroczystości zdecydowanie dopisała. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. absolwenci SP nr 20, grono zaprzyjaźnionej kadry nauczycielskiej, ale też poprzedni dyrektorzy placówki. Wśród nich znalazła się Justyna Dmitruk, która przewodziła szkolnej społeczności przez 11 lat.

- Ta szkoła może być dumna przede wszystkim ze swojej otwartości i rodzinności – wyjaśnia Justyna Dmitruk. - Otwartości na środowisko lokalne, na drugiego człowieka, ale przede wszystkim na ucznia. Wydaje mi się, że ta otwartość wynika z kameralności tej placówki, bo od wielu lat uczy się w niej około 300 dzieci.

Aktualnie do Szkoły Podstawowej nr 20 uczęszcza dokładnie 311 uczniów. Jest wśród nich Piotr Siudem, który opowiedział nieco o szkolnym klimacie.

- Chodzę do tej szkoły dopiero od trzech lat, ale jak na razie jestem z niej bardzo zadowolony – mówi Piotr. - Nauczyciele są bardzo fajni, młodzi, dobrze nastawieni, zabawni i dobrze uczą. Sama szkoła ma przyjacielski klimat i jest szkołą z którą da się związać.

Jak można było dostrzec podczas wtorkowej uroczystości, jest bardzo wiele osób, których więź z tą szkołą, pomimo upływu lat, wciąż jest silna. 

- To szkoła pokoleniowa, bo chodzą tu uczniowie, których rodzice, dziadkowie chodzili do tej szkoły i być może właśnie ten fakt przyczynia się do tego, że wielu ludzi mówi o panującej w tym miejscu wyjątkowej atmosferze - dodaje Krystyna Budzyńska.

 
Szanty w wykonaniu członków Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej bardzo przypadły publiczności do gustu
O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali Waldemar Klein i Jacek Grzywacz, członkowie Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej
gdansk.pl

 

Takie pyszności dla gości uroczystości przygotowali uczniowie Batorówki , czyli Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku
Takie pyszności dla gości uroczystości przygotowali uczniowie "Batorówki", czyli Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku
gdansk.pl

 

 

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze