• Start
  • Wiadomości
  • VII kadencja Rady Miasta Gdańska dobiega końca. Ostatnia sesja za nami

VII kadencja Rady Miasta Gdańska dobiega końca. Ostatnia sesja za nami

W czwartek, 8 listopada, niemalże w przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Rada Miasta Gdańska zorganizowała ostatnią w tej kadencji sesję. Miała ona uroczysty charakter. W jej trakcie odczytano oświadczenie, którego autorami byli radni obu klubów: PO i PiS, a prof. Cezary Obracht-Prondzyński wygłosił wykład poświęcony historii odzyskania niepodległości na Pomorzu.
08.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
8 listopada odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta Gdańska w kadencji 2014-2018. Zdjęcie grupowe na przedprożu Nowego Ratusza
8 listopada odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta Gdańska w kadencji 2014-2018. Zdjęcie grupowe na przedprożu Nowego Ratusza
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Uroczysta sesja odbyła się tradycyjnie w gmachu Nowego Ratusza, przy ul. Wały Jagiellońskie. Obecni radni pojawili się na sali obrad w odświętnych togach, ponieważ posiedzenie poświęcone było 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W czwartek prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, zwracał uwagę, że 100. rocznica to okazja, by zastanowić się czym była "tamta niepodległość".

- Kiedy dzisiaj powracamy do lekcji z 1918 roku, to nie mam wątpliwości, że odzyskana wówczas niepodległość nie była darem, że nikt nam jej nie ofiarował. Za odzyskaniem niezawisłego bytu stał zbiorowy wysiłek i niejedna recepta na odzyskanie państwowości – podobnie zresztą jak wiele dróg, często przeciwstawnych sobie, doprowadziło do wolnej Polski. Na tych drogach spotykali się, ale i walczyli ze sobą, przedstawiciele różnych nurtów ideowych: radykałowie i konserwatyści, socjaliści i narodowi demokraci, postępowcy i ludowcy, a na pytanie: "bić się czy nie bić" musiało sobie odpowiedzieć każde pokolenie porozbiorowe. I chociaż odpowiedzi bywały różne, to odzyskana w 1918 roku niepodległość pozostaje zasługą każdej z tych generacji. Tu nie ma żadnego monopolu – zaznaczał prezydent Adamowicz.

Podkreślał on też, że nie wolno współczesnym Polakom zapominać o spuściźnie tamtego okresu.

- Zwłaszcza o bardzo głębokim podziale polityki polskiej u progu niepodległości, za którym kryły się dwie koncepcje polityczne, dwie wizje przyszłej Polski. Symbolami tych odmiennych tradycji, żywotnych zresztą do dzisiaj, byli przywódcy polityczni: Piłsudski i Dmowski – mówił prezydent Gdańska.

Podkreślał on też splot podobnych wydarzeń i okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, a także niepodległości i wolności w 1989 r.

- Potrafiliśmy skutecznie i świadomie wykorzystać wszystkie, lub prawie wszystkie, swoje szanse – stwierdził. - Mam nadzieję, że nadchodząca rocznica będzie świętem wszystkich Polaków. Apeluję przede wszystkim do gdańszczan: zostawmy na boku różnice polityczne i światopoglądowe. Wszystkich serdecznie zapraszam na gdańską paradę niepodległości, a także 10 listopada- na uroczyste oddanie do użytku mostu na Wyspę Sobieszewską, które będzie nosić imię Niepodległości Polski.

 

8 listopada odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta Gdańska w kadencji 2014-2018
8 listopada odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta Gdańska w kadencji 2014-2018
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Przewodniczący klubu PO, Piotr Borawski, stwierdził, że ta uroczysta sesja... łączy.

- To nasza gdańska tradycja, że od wielu lat w Gdańsku odbywa się jeden marsz, który łączy wszystkie środowiska mieszkańców Gdańska, wielonurtowy, pokazujący, jakie jest nasze miasto. Myślę, że to dobrze, iż taka okazja jak święto odzyskania niepodległości, łączy wszystkich mieszkańców Gdańska, oddala bieżące spory polityczne. Taka jest też dzisiejsza sesja – podkreślał radny Borawski.

Przy okazji zaapelował on też, by przy takich okazjach jak parada, która odbędzie się 11 listopada czy uroczystości na Westerplatte 1 września, radni Gdańska uczestniczyli w nich wspólnie.

- Od kilku lat to się nie odbywa. Idziemy w tej samej paradzie, uczestniczymy w tych samych obchodach, ale nie obchodzimy ich wspólnie, nie składamy wspólnie kwiatów, nie świętujemy wspólnie jako radni miasta Gdańska. Myślę, że pora to zmienić. Dajmy dobry przykład mieszkańcom, tego od nas oczekują – podkreślał.

Przewodniczący klubu PiS, Kazimierz Koralewski, podkreślał, że dla młodych gdańszczan ważne jest świadectwo "troski o dobro mieszkańców".

- Warto toczyć spory, odróżniać dobro od zła na forum Rady Miasta Gdańska, bo do tego przecież została ona powołana. Dźwigamy na swoich barkach dumę ponad 1000-letniej historii miasta. Dziś mamy to szczęście, że jesteśmy miastem tolerancyjnym, w którym panuje pluralizm polityczny, wolność. I w duchu tej wolności chcemy się spierać o naszą przyszłość. Myślę, że rocznica odzyskania niepodległości jest taką chwilą refleksji i zadumy nad tym, jaka ta przyszłość będzie, bo jest ona przecież w naszych rękach – podkreślał radny Koralewski.

 

Zobacz relację wideo z czwartkowej, uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska:

 

Po wystąpieniach klubowych prof. Cezary Obracht-Prondzyński wygłosił wykład poświęcony "pomorskiej drodze do odzyskania niepodległości". Po tym odczytano oświadczenie Rady Miasta Gdańska dotyczące 100-lecia odzyskania niepodległości, przygotowane wspólnie przez radnych PO i PiS.

Na koniec czwartkowego posiedzenia kilku radnych, którzy nie otrzymali mandatu na kolejną kadencję, oficjalnie podziękowało za dotychczasową pracę.

 

19 listopada odbędzie się inauguracyjna sesja nowej Rady Miasta Gdańska w kadencji 2018 - 2023.

 

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury