• Start
  • Wiadomości
  • Już otwarte: Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do Oddziału Etnografii

Już otwarte: Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do Oddziału Etnografii

Po długiej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa i tymczasowym zamknięciem instytucji kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku ponownie zaprasza do Oddziału Etnografii mieszczącego się w zabytkowym Spichlerzu Opackim w Parku Oliwskim. Uwaga: obowiązują nowe zasady zwiedzania.
30.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Muzeum Narodowe w Gdańsku należy do najstarszych muzeów w Polsce. Dwa z jego oddziałów znajdują się w Oliwie - w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej, a w Spichlerzu Opackim Oddział Etnografii
Muzeum Narodowe w Gdańsku należy do najstarszych muzeów w Polsce. Dwa z jego oddziałów znajdują się w Oliwie - w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej, a w Spichlerzu Opackim Oddział Etnografii
fot. Andrzej Leszczyński / Muzeum Narodowe w Gdańsku

 

#CZASNAGDAŃSK - zostań turystą we własnym mieście z Kartą Mieszkańca i wygraj konkurs


Dotychczas Muzeum Narodowe w Gdańsku uruchomiło Oddziału Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) w Gdańsku - Oliwie (od 23 maja 2020 roku) i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (od 2 czerwca 2020 roku), Oddział Zielona Brama i Gdańską Galerię Fotografii (od 6 czerwca 2020 roku). Od 23 czerwca czynny jest także Oddział Etnografii (ul. Cystersów 19) w Spichlerzu Opackim - jedna z najpiękniejszych placówek Muzeum Narodowego, położona w malowniczym Parku Oliwskim.

W środku na zwiedzających czeka między innymi wystawa stała „Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego”, która prezentuje podstawowe formy gospodarki wiejskiej i zajęcia ludności Pomorza Gdańskiego - rybołówstwo, uprawę ziemi, hodowlę zwierząt oraz przetwórstwo domowe. Zgromadzone obiekty pochodzą z okresu od połowy XIX do połowy XX wieku, głównie z Kaszub, ale także z Kociewia, Żuław i Powiśla.

W jednej z części wystawy została zrekonstruowana żuławska izba mieszkalna, którą wyposażono w charakterystyczne, bogato zdobione sprzęty domowe i meble żuławskie oraz sprzęty, które służyły do przetwórstwa żywności. Tę część wystawy uzupełniają elementy zdobnictwa domów: pazdury szczytowe, ozdoby werand, wiatrowskazy oraz fotografie pokazują jak wyglądało budownictwo regionalne. Unikalnym eksponatem pokazanym na wystawie jest karak - ogromne radło koleśne, które było używane do ciężkich gleb żuławskich. Podobny eksponat jest jedynie w zbiorach Muzeum w Elblągu. W części wystawy opowiadającej o rybołówstwie można obejrzeć łódź, tzw. dłubankę, sadze oraz sprzęty i narzędzia do połowu i transportu ryb. Zwiedzaniu towarzyszą dźwięki tworzące klimat tradycyjnej pomorskiej wsi.

 

Otwarcie z pewnością ucieszy miłośników regionu, sztuki i zabytkowej architektury, ale uwaga - epidemia koronawirusa nadal nas nie opuszcza. Dlatego gości Oddziału Etnografii będą obowiązywać nowe zasady zwiedzania:

- Konieczne jest zakrywanie nosa i ust, a także dezynfekowanie rąk. W części recepcyjnej Oddziału Etnografii zostało przygotowane stanowisko z płynem dezynfekującym, jest on też dostępny w toaletach;

- W Oddziale Etnografii jednocześnie może przebywać nie więcej niż 42 osoby z rozłożeniem ich ilości na poszczególne sale wystawowe: sala na poziomie 0 - maksymalnie 6 osób, sala na poziomie +1 - maksymalnie 6 osób, ogród - maksymalnie 30 osób, przy czym należy pamiętać o zachowaniu dwumetrowego dystansu od innych gości i pracowników muzeum.

- Szatnie będą nieczynne, nie będzie więc możliwości zostawienia wierzchnich okryć. Zwiedzającym zostanie udostępnione miejsce do przechowania parasoli, walizek i plecaków podróżnych, przy czym muzeum nie ponosi za nie odpowiedzialności;

- Opłaty za bilet wstępu do muzeum będą przyjmowane zarówno w gotówce, jak i kartami płatniczymi. Nie będzie możliwości zakupu biletu wstępu przez internet.

 

W budynku cyklicznie będą wykonywane czynności sanitarne zapewniające czystość w udostępnianej przestrzeni, systematycznie będą dezynfekowane klamki, poręcze oraz toalety.

Zmieniają się także godziny otwarcia placówki. Do odwołania Oddział Etnografii będzie czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-17:00. Poniedziałek jest dniem, w którym ustawowo muzeum jest nieczynne.

Szczegółowy regulamin zwiedzania Oddziału Etnografii, a także wszystkie informacje na temat oferty kulturalnej, dni i godzin otwarcia oddziału, cen biletów oraz dostępności dla osób niepełnosprawnych ruchowo i udogodnień dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności są opublikowane na stronie www.mng.gda.pl.

 

Oliwa nie zapomina o artystach - zamontowano pierwsze tablice poświęcone twórcom

 

TV

To przedszkole jest wzorem