• Start
  • Wiadomości
  • Kto zagra w gdańskim finale Ligi Europy UEFA? Transmisja meczu w 80 krajach

Kto zagra w gdańskim finale Ligi Europy UEFA? Transmisja meczu w 80 krajach

Dzisiejszy wieczór rozstrzygnie, które drużyny wybiegną 26 maja na murawę stadionu Arena Gdańsk, by rozegrać mecz finałowy - stawką będzie puchar Ligi Europy UEFA oraz nagroda 8,5 mln euro dla zwycięzcy. Tylko do piątku, 7 maja, do godz. 14 można zgłaszać chęć zakupu biletów na to wielkie sportowe wydarzenie, które będzie transmitowane przez telewizję do 80 krajów świata. 
( 06.05.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Centralnie stoi metalowy puchar rozgrywek, jest w kolorze srebrnym. Kształtem przypomina rozszerzający się ku górze wysoki kielich. W górnej część wygrawerowany jest znak UEFA. U podstawy znajduje się opasująca puchar płaskorzeźba, która przedstawia wielu zawodników, walczących o piłkę. Pod ich nogami znajdują się w dwóch rzędach kolorowe flagi krajów, które są członkami UEFA oraz napis Coupe UEFA
Puchar Ligi Europy UEFA gościł już raz na gdańskim stadionie - we wrześniu 2019 roku, podczas prezentacji Gdańska jako miasta gospodarza finału rozgrywek w 2020 roku. Ostatecznie z powodu pandemii, tamten finał odbył się w Kolonii, a Gdańsk otrzymał prawo organizacji finału 2021
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Manchester United czy AS Roma? Arsenal Londyn czy hiszpański Villarreal? Dziś wieczorem, o godz. 21, te drużyny rozegrają mecze rewanżowe w półfinałach i jeszcze przed północą będzie wiadomo, które z nich przyjadą do Gdańska na finał Ligi Europy UEFA 2021.

Prawie pewny awansu jest Manchester United, który w pierwszym meczu półfinałowym na własnym boisku wysoko 6:2 pokonał AS Roma. By przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, włoska drużyna musiałaby dziś w Rzymie wygrać 4:0, co przy tej klasie rywala wydaje się niemożliwe.  

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku półfinałowego rewanżu między Arsenalem Londyn a Villarrealem. W pierwszym meczu Hiszpanie wygrali na własnym boisku 2:1 - wyraźnie dominowali, ale ostatecznie ich zwycięstwo okazało się zbyt skromne, by mówić o rozstrzygnięciu. Dziś wieczorem w Londynie to Arsenal może zapewnić sobie awans. By tego dokonać, Anglicy muszą wygrać 1:0 lub wyżej. Wynik 2:1 dla Arsenalu będzie oznaczał dogrywkę. Co jeśli mecz zakończy się przy 3:2 dla Londyńczyków? Wówczas w gdańskim finale zagra Villarreal, bowiem przy wyrównanym stanie z dwóch meczów, zadecyduje to, kto więcej bramek zdobył na stadionie rywala. Każdy remis i każde zwycięstwo hiszpańskiej drużyny dziś wieczór, sprawi, że na finał do Gdańska przyjedzie Villarreal.

UEFA potwierdziła, że gdański finał Ligi Europy odbędzie się 26 maja z udziałem publiczności. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, na stadionie będzie miejsce dla 9500 kibiców, ale zaledwie dwa tysiące biletów znajdzie się w otwartej sprzedaży. Można o nie aplikować przez internet do piątku, 7 maja, do godz. 14. Szczęśliwcy będą wskazani w drodze losowania. Informacja o tym, czy losowanie zakończyło się sukcesem przyjdzie pocztą elektroniczną najpóźniej 14 maja. Każdy nabywca będzie mógł kupić nie więcej niż dwa bilety.

 

O bilety można aplikować za pośrednictwem strony internetowej UEFAWejściówki na mecz podzielono na cztery kategorie cenowe:

  • Kategoria 1: 130 euro - położenie centralne trybun
  • Kategoria 2: 90 euro - głównie w narożnikach trybun
  • Kategoria 3: 65 euro - za bramkami
  • Kategoria 4: 40 euro - za bramkami, na niższych poziomach trybun

 

Przewidziano specjalne wejściówki dla osób niepełnosprawnych - 40 euro (1 kibic na wózku inwalidzkim + 1 osoba towarzysząca lub 1 kibic niepełnosprawny + 1 osoba towarzysząca).

 

Ogółem 9500 biletów na finał Ligi Europy w Gdańsku będzie rozdzielone w następujący sposób: 

  • po 2000 wejściówek dla klubów kibica drużyn, które zagrają w finale
  • 2000 do otwartej sprzedaży
  • 3500 dla lokalnego komitetu organizacyjnego, UEFA i federacji krajowych, partnerów handlowych i nadawców