PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Teatr Leśny rozpoczyna sezon. Zobacz jakie atrakcje czekają nas w ten weekend
Teatr Leśny rozpoczyna sezon. Zobacz jakie atrakcje czekają nas w ten weekend
W ten weekend przede wszystkim będzie mnóstwo okazji do spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu - rozpoczynają się juwenalia i Święto Miasta, a Teatr Leśny zaprasza na inaugurację sezonu. Moc atrakcji czeka nas także z okazji Dnia Matki - i nie tylko.
technikalia2015_29_p
Fot. Karol Stańczak

W piątek, 25 maja rozpoczyna się coroczne święto studentów (i nie tylko) - organizowane przez aż sześć pomorskich uczelni gdańskie Juwenalia. To oznacza trzy dni wypełnione imprezami kulturalnymi, rozrywkowymi i sportowymi (a nawet cztery, bo pierwsze, mniejsze imprezy uczelniane ruszyły już w czwartek).

Na początek, o godz. 15, podczas oficjalnej inauguracji na Targu Węglowym w ręce studentów zostaną przekazane klucze do miasta. Po tym uroczystym geście wyruszy Wielki Przemarsz Studentów, i przejdzie ulicami naszego miasta na Plac Zebrań Ludowych, gdzie o godz. 16.30 rozpoczną się pierwsze koncerty gwiazd polskich i zagranicznych. Zagrają: Cleo, Danzel, Mesajah, Grubson, Pezet i Organek.

Następnego dnia na Placu Zebrań Ludowych początek zaplanowano nieco wcześniej - pierwszy koncert odbędzie się o 15.40. Wystąpią: Jelonek, O.S.T.R., Kult, Smolik//Kev Fox, Chlöe Howl i Ella Eyre.

Bilety na piątek: studencki 20 zł, normalny 40 zł, zniżka na Kartę Mieszkańca - 32 zł. Bilety na sobotę: studencki 30 zł, normalny 60 zł, zniżka na Kartę Mieszkańca - 48 zł. Karnet dwudniowy: studencki 40 zł, normalny 80 zł, zniżka na Kartę Mieszkańca - 64 zł.

Natomiast w niedzielę, 27 maja, będzie można po koncertowych szaleństwach odpocząć na Targu Węglowym, gdzie w ramach Juwenaliów odbędzie się Śniadanie na „Trawie” - Chillout Day. Początek o godz. 12. Wstęp wolny.

Więcej o programie tegorocznych juwenaliów tutaj: Juwenalia Gdańskie: koncerty, parada, atrakcje. Studenckie święto od czwartku.

Coroczna parada rozpoczynająca Święto Miasta, upamiętniające nadanie Gdańskowi w 1457 r. licznych przywilejów przez Polskiego Króla Kazimierza Jagiellończyka
Coroczna parada rozpoczynająca Święto Miasta, upamiętniające nadanie Gdańskowi w 1457 r. licznych przywilejów przez Polskiego Króla Kazimierza Jagiellończyka
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W piątek, 25 maja, rozpoczyna się także, już po raz 14., Święto Miasta. I tej okazji w Gdańsku, również przez trzy dni, czekać nas będzie sporo atrakcji muzycznych, sportowych - i nie tylko. Główne wydarzenia odbędą się na Targu Węglowym i potrwają do 27 maja (Targ Węglowy będzie w tym czasie będzie zamknięty dla ruchu samochodowego).

Szczegóły: Święto Miasta Gdańska 2018 - od dziś do niedzieli. Jakie atrakcje zaplanowano?

 Projekt: MATKA to przewrotna, pełna ironii i poczucia humoru opowieść o młodych matkach, odkrywających jasne i ciemne strony macierzyństwa, uroki i trudy bycia mamą
"Projekt: MATKA" to przewrotna, pełna ironii i poczucia humoru opowieść o młodych matkach, odkrywających jasne i ciemne strony macierzyństwa, uroki i trudy bycia mamą
Fot. Piotr Nykowski

I jeszcze jedno święto - święto kobiet, nawiązujące do stulecia przyznania praw wyborczych kobiet, które przypada w tym roku - rozpocznie się w piątek, 25 maja, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1). Podczas trzech wyjątkowych spektakli dowiemy się m.in. kim są kobiety wykluczone, i jak role społeczne i tożsamościowe wpływają na życie bohaterek.

Cykl rozpocznie się w piątkowy wieczór, o godz. 18, od spojrzenia Teatru Studio z Warszawy na „Dziewczynki”. Autorka Weronika Murek wraz z reżyserką Małgorzatą Wdowik zaproszą do przyjrzenia się temu, jak definiuje się dziewczynkę poprzez to, co wolno, i to, czego nie wolno. Warto wspomnieć, że Murek podczas prac nad scenariuszem przeprowadziła wywiad z kilkunastoma dziewczynkami. Ich rezultat to zderzenie społecznego stereotypu o czystej i niewinnej istocie z prawem młodej kobiety do wyrażania złości czy krzyku.

Bilety: 60 zł.

Dzień później, 26 maja, czyli w Dzień Matki, Teatr Kana ze Szczecina o godz. 18 zaprezentuje „Projekt: Matka”. Scenariusz do tego spektaklu to adaptacja tekstów z blogów i książek podejmujących temat macierzyństwa. Mateusz Przyłęcki, który podjął się oprócz przygotowania tekstów również reżyserii, pokazuje matkę jako postać zmagającą się z prozą życia. Niemal brutalnie szczerą prawdę znacznie różniącej się od wizerunku sielskiego macierzyństwa Przyłęcki równoważy sporą dawką humoru.

Bilety: 20-50 zł.

Natomiast w niedzielę, 27 maja, o 18 zobaczymy „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” w reżyserii Joanny Lewickiej. Tytułowy „Kobietostan” to wykreowane na potrzeby spektaklu państwo, w którym kobieta-aktorka staje się reprezentantką społecznego sumienia. To głos powstały z rozmów kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, mieszkających w Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz podopiecznych Fundacji Opieka i Troska. Agnieszka Bresler, autorka scenariusza, podejmuje trudny temat wykluczenia kobiet będących w miejscach poza społecznym radarem.

Bilety: 30-40 zł.

Dorota Miśkiewicz
Dorota Miśkiewicz
mat. prasowe

W ten weekend atrakcje przygotowała także Winda - Gdański Archipelag Kultury, która zaprasza na inaugurację sezonu w Teatrze Leśnym (Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina). W sobotę, 26 maja, odbędzie się tam Wielka Majówka - koncert, podczas którego wystąpi Piano.pl.

Będzie to unikalne przedsięwzięcie, w którym wezmą udział trzej pianiści reprezentujący trzy muzyczne pokolenia, oraz Atom String Quartet. Na program koncertu złożą się piosenki należące do kanonu polskiej muzyki, w nowych, ciekawych aranżacjach z fortepianem w roli głównej.

Zespół zaprezentuje się na scenie o godz. 19. w składzie: Dorota Miśkiewicz (śpiew), Włodzimierz Nahorny (fortepian), Michał Tokaj (fortepian), Dominik Wania (fortepian) oraz Atom String Quartet: Dawid Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka) i Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). Bilety: 5 zł.

Na wystawie Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0  prezentowane są zarówno naturalne okazy bursztynu i inkluzje, jak i biżuteria czy ekskluzywne przedmioty
Na wystawie "Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0" prezentowane są zarówno naturalne okazy bursztynu i inkluzje, jak i biżuteria czy ekskluzywne przedmioty
Fot. Maciek Nicgorski

Co prawda pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, ale warto też zajrzeć do gdańskich galerii. W Galerii Palowej w Gdańsku (Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47) w piątek, 25 maja, o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0”, będącą kontynuacją wystawy prezentowanej w 2015 r.

Na powiększoną o kolejne eksponaty ekspozycję składają się prace polskich projektantów i nie tylko, w tym wiele projektów nagradzanych i wyróżnianych podczas wspomnianych targów Amberif i Ambermart, czy w międzynarodowych konkursach wzorniczych. Łączna wartość eksponatów to ponad 1,5 miliona złotych.

Wśród nich perełki - repliki bransolet podarowanych Michelle Obamie i Rodowi Stewartowi, oraz bursztynowych prezentów dla księżnej Kate i księcia Williama, które otrzymali podczas ubiegłorocznej wizyty w Gdańsku.

Co poza tym? Naturalne okazy bursztynu i inkluzje (część ekspozycji zatytułowana „Wiedza o bursztynie”), biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu („Cytaty natury”), eksponaty pokazujące związek między pracami współczesnych artystów z tradycjami rzemieślniczymi XVI/XVII wieku („Ekskluzywne rzemiosło”), ekskluzywne obiekty na wysokim poziomie wzorniczym („Sztuka nowoczesna”), projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku („Innowacyjny design”) i kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look („Moda na bursztyn”). Ponadto. w ramach wystawy można zobaczyć prace z projektu Trend Book 2017, Gdańsk Baltic Amber Biennale 2017 i Międzynarodowych Warsztatów Bursztynniczych odbywających się w Gdańsku w latach 2009-2016.

Wystawa potrwa do 28 października 2018 r.

Szczegóły: Po Brukseli i Monachium wystawa Bursztyn Bałtycki ponownie w Gdańsku.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze