Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Juwenalia Gdańskie: koncerty, parada, imprezy. Studenckie święto do niedzieli

Sześć gdańskich uczelni publicznych wspólnie organizuje juwenalia. W piątek 25 maja studenci przejmą symboliczny klucz do miasta. Do niedzieli (27 maja) odbędzie się mnóstwo atrakcji przygotowanych przez samorządy studenckie w ramach Juwenaliów Gdańskich. Z większości bogatego repertuaru wydarzeń skorzystać mogą wszyscy mieszkańcy Gdańska.

Juwenalia Gdańskie: koncerty, parada, imprezy. Studenckie święto do niedzieli
A
A
data publikacji: 25 maja 2018 r.
Technikalia Politechniki Gdańskiej, 2017 r. na Placu Zebrań Ludowych
Technikalia Politechniki Gdańskiej, 2017 r. na Placu Zebrań Ludowych
Mateusz Ochocki/KFP

Tradycją związaną z juwenaliami od wieków jest przejęcie kluczy do miasta przez brać studencką. I stanie jej się zadość także w 2018 r. - w piątek, 25 maja o godz. 15 na Targu Węglowym studenci przejmą klucze do Gdańska z rąk prezydenta Pawła Adamowicza. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wyruszą barwnym korowodem przebierańców w kierunku Placu Zebrań Ludowych - start o godz. 15.30.  

- Jestem pewien, że studenci nie zawiodą, i tłumnie, a także w przebraniach przybędą na paradę - mówi Marcin Palanis, koordynator projektu Juwenalia Gdańskie 2018 (który swojego przebrania zdradzić nie chciał). - Parady cieszą się popularnością wśród studentów w całej Polsce, a my nawiązujemy do przemarszu ulicami Gdańska sprzed 61 lat, w którym udział wzięły rzesze ówczesnych studentów.

Studenci jednak “opanują” miasto jeszcze zanim odbiorą klucze z rąk prezydenta. W piątek o godz. 11 przy Zielonej Bramie rozegrany zostanie wyścig łóżek szpitalnych, tradycyjne wydarzenie studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Tutaj także odbędzie się akcja “Zadyryguj nami” - każdy przechodzień będzie mógł pobawić się w dyrygenta studenckiego chóru Akademii Muzycznej. Będzie można także obejrzeć wystawę zaaranżowaną przez studentów Akademii Sztuk Pięknych opowiadającą o życiu studenckim w Gdańsku.

O godz. 12 zaś, na Targu Węglowym powstaną strefy/stoiska poszczególnych juwenaliowych uczelni, gdzie będzie można dowiedzieć się z czego słyną nasze uczelnie i w jakich organizacjach zrzeszają się ich studenci.

Oprócz tego: ASP zaprosi chętnych na warsztaty z sitodruku i malowania twarzy, na stoisku GUMed będzie można przejść badania profilaktyczne, albo kibicować studentom Politechniki Gdańskiej w biegach koni mechanicznych (co to będzie, niech pozostanie tajemnicą). Na scenie wystąpią finaliści przeglądu zespołów studenckich “Let`s Play” oraz dyplomanci Akademii Muzycznej.

Wracają do przemarszu studenckiego przez miasto, jego cel - Plac Zebrań Ludowych nie jest oczywiście przypadkowy. To tutaj znajduje się koncertowe centrum Juwenaliów. W piątek, od godz. 16 na scenie pojawią się bardzo zróżnicowani wykonawcy: Cleo, Danzel, Mesajah, Grubson, Pezet oraz Ørganek. Drugim i ostatnim dniem koncertów będzie sobota. Tego dnia granie rozpocznie się występem Jelonka o godz. 15. A później jeszcze: O.S.T.R., Kult, Smolik//Kev Fox, Chlöe Howl oraz Ella Eyre.

Rok temu każda z sześciu uczelni organizowała odrębną imprezę, w tym roku połączyły siły
Rok temu każda z sześciu uczelni organizowała odrębną imprezę, w tym roku połączyły siły
Mateusz Ochocki/KFP

Jak zapewniają organizatorzy, biletów na koncerty nie powinno zabraknąć. Można je kupić przez internet na portalu eventim.pl, w EMPiKu, sklepach Saturn i MediaMarkt.

Sobotnia odsłona imprezy (26 maja) to nie tylko wspomniane koncerty na Placu Zebrań Ludowych. “Skoro świt” o godz. 9 pod rektoratem UG przy ul. Bażyńskiego rozpocznie się gra miejska “Szlakiem Gdańskich Juwenaliów”. REJESTRACJA uczestników zakończy się 24 maja o godz. 14.30.

Jak piszą organizatorzy:

Uczestnicy gry odwiedzą najbardziej charakterystyczne miejsca Gdańska.

Pole gry będzie obejmowało kilka dzielnic, dlatego biorąc w niej udział uczestnicy będą poruszali się różnymi środkami komunikacji.

Każdy z uczestników będzie musiał wykazać się sprytem i spostrzegawczością.

Zadania na trasie będą dotyczyły nie tylko tegorocznych Juwenaliów ale także miasta Gdańsk i uczelni gdańskich.

Niedziela, 27 maja upłynie pod znakiem relaksu - o godz. 12 na Targu Węglowym rozpocznie się Śniadanie Na “Trawie” - Chillout Day. Zmęczeni świętowaniem studenci będą odpoczywać (ma być mnóstwo leżaków!), słuchać spokojnych dj`skich setów, korzystać ze strefy gier i spożywać bezpłatną jajecznicę (UWAGA, posiłek przygotowano z myślą o studentach).

Charakterystyczny plakat Juwenaliów Gdańskich
Charakterystyczny plakat Juwenaliów Gdańskich
Juwenalia Gdańskie

Sześć uczelni, które wspólnie organizują Juwenalia Gdańskie to: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademia Muzyczna w Gdańsku i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współorganizatorem jest Fundacja Gdańska, partnerem strategicznym jest Miasto Gdańsk.

 ZOBACZ FILM PROMUJĄCY JUWENALIA GDAŃSKIE 2018 

oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl