• Start
  • Wiadomości
  • Jurewicz, Nowaczewski, Szubstarska - tych poetów spotkasz w lutym w bibliotece

Jurewicz, Nowaczewski, Szubstarska - tych poetów spotkasz w lutym w bibliotece

Koniec lutego będzie obfitował w wydarzenia literackie poświęcone poezji. Od 25 do 27 lutego w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na czytelników czekać będą poeci: Aleksander Jurewicz, Artur Nowaczewski i Gabriela Szubstarska, którzy opowiedzą o swojej twórczości. Wstęp wolny.
22.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Poetka Gabriela Szubstarska podczas jednego ze spotkań Gdańskiego Klubu Poetów, którego jest prezesem i pomysłodawczynią
Poetka Gabriela Szubstarska podczas jednego ze spotkań Gdańskiego Klubu Poetów, którego jest prezesem i pomysłodawczynią
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Na początek, dla miłośników poezji Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała spotkanie autorskie z Gabrielą Szubstarską i jej książką poetycką „Gdańskie Kresy”. Spotkanie odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, w Filii nr 50 (ul. Paderewskiego 11), w poniedziałek, 25 lutego.

Gabriela Szubstarska jest gdańszczanką. Z zawodu nauczycielka, w swoim dorobku ma jedenaście tomów poetyckich. Jej książki „Jednostronnie” i „Zamglenia” zostały kolejno najlepszymi książkami poetyckimi na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2014 i Costerina 2016. Publikowała także m.in. w „Zeszytach Literackich”, „Okolicy Poetów”, „De Musica”, „Migotaniach”, „Znaj”, i w kilkudziesięciu polskich antologiach, prasie, almanachach oraz w kilkunastu niemieckich antologiach haiku.

Jest założycielką i prezesem Gdańskiego Klubu Poetów, w ramach którego razem z poetą Piotrem Szczepańskim organizuje i prowadzi w Trójmieście spotkania literackie i konsultacje poetyckie. Więcej: Biblioteka Oliwska. Gdańscy (i nie tylko) poeci uczcili Światowy Dzień Poezji

Sama jest laureatką licznych konkursów poetyckich. Jej twórczość przekładana była na język niemiecki i szwedzki. Jest członkiem polskich literackich stowarzyszeń oraz Międzynarodowej Grupy Poetyckiej „QuadArt”.

Spotkanie z Gabrielą Szubstarską rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp wolny.


Poeta Aleksander Jurewicz i aktor Mirosław Baka podczas VI plebiscytu Orzeł Pomorski, 2008 r.
Poeta Aleksander Jurewicz i aktor Mirosław Baka podczas VI plebiscytu Orzeł Pomorski, 2008 r.
Fot. Maciej Kosycarz / KFP

Dzień później, we wtorek, 26 lutego, w Bibliotece pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113) odbędzie się promocja książki Aleksandra Jurewicza „Samotnia”.

To książka mistrza wrażliwej, lirycznej obserwacji rzeczywistości, gdzie ani przez moment nie idziemy tropem utartych schematów. Jest przestrzenią dla czytelnika, w której może doświadczyć tego, co w życiu najważniejsze: miłości, śmierci, uważności wobec świata, drugiego człowieka i siebie samego, wreszcie - przenikającej wszystko wrażliwości. Wewnętrzne rozważania samego autora łączą się tu z na wskroś realistycznym ujęciem rzeczywistości w której żyje. Można powiedzieć, że jest to właściwie postawa poety - filozofa, który przyglądając się sobie i światu stara się pamiętać o własnym człowieczeństwie. 

Aleksander Jurewicz - poeta i prozaik  urodzony w 1952 roku w Lidzie. Autor kilku tomików poetyckich, m.in. „Po drugiej stronie” (1977), „Nie strzelajcie do Beatlesów” (1983), „Dopóki jeszcze i inne wiersze” (1991), a także powieści: „W środku nocy” (1980), „Lida” (1990, 1994, 2004, 2015), „Pan Bóg nie słyszy głuchych” (1995), „Prawdziwa ballada o miłości” (2002) i „Dzień przed końcem świata” (2008), i zbiorów felietonów: „Życie i liryka” (1998) oraz „Popiół i wiatr” (2005). Jest m.in. laureatem Nagrody Czesława Miłosza, Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody bibliotekarzy „Pro libro legendo”. Był nominowany  do literackiej nagrody Nike.

Spotkanie z Aleksandrem Jurewiczem poprowadzą Ewa Miłek i Andrzej Fac. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.


Poeta Artur Nowaczewski mieszka w Gdyni, ale pracuje w Gdańsku
Poeta Artur Nowaczewski mieszka w Gdyni, ale pracuje w Gdańsku
Fot. Przemysław Kozłowski

Na zakończenie poetyckiego maratonu WiMBP w Gdańsku zaprasza w środę, 27 lutego do Biblioteki Kolonia (ul. Manifestu Połanieckiego 32-34) na spotkanie autorskie z Arturem Nowaczewskim, którego książka "Hostel Nomadów" była nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2017 w kategorii Literacka Książka Roku.

„Hostel Nomadów” to opowieść o wrażeniach, ludziach, obrazach, smakach i zapachach kraju, który przez ponad pięć wieków mieścił się w granicach Imperium Osmańskiego. Bułgaria, bo o niej mowa, przedstawiona jest jako ciepła i życzliwa, ale także tajemnicza, zmienna, a jednak bliska. Trójmiejski poeta opowiada o niej z perspektywy wędrowca, który przemierzył pieszo ten niezwykły kraj w latach 2009-2014. Książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.

Artur Nowaczewski to poeta, krytyk literacki i podróżnik. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1989-1991 mieszkał w Korei Północnej, swoje wspomnienia stamtąd zawarł w książce „Dwa lata w Phenianie”. Jest autorem książek literaturoznawczych i zbiorów wierszy, z których ostatni - „Kutabuk” - znalazł się w finale Orfeusza - Poetyckiej Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku 2015. Jego poezję tłumaczono na języki angielski, chorwacki, czeski, niemiecki, ukraiński i turecki. 

Spotkanie z Arturem Nowaczewskim poprowadzi Barbara Piórkowska. Początek o godz. 17:00.


TV

Pracownicy magistratu oddali krew