Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Julia Pietrucha, Raz Dwa Trzy, Solidarity of Arts i wiele innych w ten weekend w Gdańsku. Nie przegap!

W ten weekend będzie już ostatnia okazja, żeby skorzystać z atrakcji Jarmarku św. Dominika. W programie m.in. koncert aktorki znanej z serialu „Blondynka” - Julii Pietruchy - i występ zespołu Raz Dwa Trzy. Nie zabraknie też innych ciekawych wydarzeń w Gdańsku. Podpowiadamy, gdzie warto być.

Julia Pietrucha, Raz Dwa Trzy, Solidarity of Arts i wiele innych w ten weekend w Gdańsku. Nie przegap!
A
A
data publikacji: 18 sierpnia 2017 r.

Julia Pietrucha w Gdańsku występowała już kilkukrotnie. Każdy jej koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Czy podobnie będzie i tym razem, na Targu Węglowym?
Julia Pietrucha w Gdańsku występowała już kilkukrotnie. Każdy jej koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Czy podobnie będzie i tym razem, na Targu Węglowym?
mat. prasowe

Śpiewająca „Blondynka”, czyli aktorka Julia Pietrucha kojarzona m.in. z tytułowej roli w serialu telewizyjnym, wystąpi w piątek 18 sierpnia na Targu Węglowym, w ramach Jarmarku św. Dominika. W Gdańsku zagra utwory z płyty „Parsley” - subtelnej, ujmującej, lekkiej i radosnej, zawierającej piętnaście wpadających w ucho melodyjnych ballad. Aktorce, która śpiewa i gra na ukulele, przy tworzeniu płyty towarzyszyli znakomici muzycy, dzięki czemu powstał oryginalny materiał.

Początek o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Także w piątek rozpoczyna się druga edycja cyklu minimalistycznych działań artystycznych w nieodwiedzanych na co dzień zamkniętych przestrzeniach rozsianych na mapie miasta: „Miejsca”. Organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej wydarzenie tym razem odbędzie się w budynku kotłowni Królewskiej Fabryki Karabinów (Gdańsk, ul. Łąkowa 35/38), gdzie potrwa do niedzieli 20 sierpnia.

W programie znalazły się instalacje dwóch zaproszonych artystów - Marcina Zawickiego i Stendka. Pierwszy artysta przygotował projekt pt. „Życie”, natomiast drugi, ukrywający się pod pseudonimem Maciej Wojcieszkiewicz, zaprosi publiczność do muzycznego „Lasu”. Stendek odpowie za elektronikę, a towarzyszyć mu będzie Jacek Prościński na perkusji.

„Miejsca #2” czynne będą w dniach 18-19 sierpnia w godz. 17-1.00 oraz 20 sierpnia w godz. 12-20. Wstęp wolny.

50-dzwonowy carillon znajduje się na wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
50-dzwonowy carillon znajduje się na wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
Fot. GIWK

Miłośników muzyki klasycznej w niecodziennej odsłonie zapraszamy natomiast na Skwer Heweliusza - przy fontannie - gdzie w piątek 18 sierpnia o godz. 21 odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Wodowanie Sztuk - Letnie Koncerty Carillonowe”.

Wystąpi gdańszczanin Wojciech Lauer, który przygotował aranżacje utworów z... gier komputerowych. Wydarzeniu będzie towarzyszył konkurs, w którym będzie można wygrać wyjątkową nagrodę, czyli dedykowany utwór, który będzie można odsłuchać na żywo obok grającego go carillonisty.

- Tym razem w ramach naszych wieczornych spotkań z muzyką zachęcamy publiczność do rozpoznawania z jakich gier komputerowych pochodzą utwory, które zagramy w najbliższy piątek. Prawie każdy z nas przynajmniej raz zagrał w grę komputerową, albo zetknął się z tą formą rozrywki. Uczestnicy mają równe szanse - mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczny Letnich Koncertów Carillonowych.

Organizatorzy nie zdradzają szczegółowego repertuaru. Znana jest za to główna nagroda. Zwycięzca, który w dniu koncertu do godz. 22 jako pierwszy w prywatnej wiadomości na profilu facebookowym „Carillony Gdańskie“ prześle najwięcej tytułów gier komputerowych, będzie mógł, w porozumieniu z carillonistą, zamówić własny, ulubiony utwór. Zostanie on zagrany podczas cotygodniowych, całorocznych koncertów carillonowych (w piątki o godz. 14.45 z wieży kościoła św. Katarzyny, albo w soboty o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta).

- Mamy nadzieję, że ta dość niecodzienna nagroda spotka się z entuzjazmem naszych słuchaczy. Poza nią przygotowaliśmy także dwa bilety na koło widokowe Amber Sky, ufundowane przez Jarmark św. Dominika i koło widokowe Amber Sky, dwa bilety VIP-owskie do oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz gadżety od patrona medialnego. Tu również decyduje kolejność przesłania odpowiedzi na nas profil facebookowy - dodaje Kaźmierczak.

Wyniki konkursu zostaną podane w sobotę 19 sierpnia 2017 r. na profilu facebookowym Carillony Gdańskie. Nagrody będzie można odebrać od poniedziałku 21 sierpnia 2017 r. od godz. 10 w Muzeum Nauki Gdańskiej, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które mieści się w kościele św. Katarzyny.

W Katedrze Oliwskie (Gdańsk, ul. bp. Edmunda Nowickiego 5), trwa tymczasem 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. W piątek 18 sierpnia wystąpi urodzony w Belgii Etienne Walhain, organista the Ducroquet i Merklin oraz katedry Notre-Dame w Tournai.

Walhain jest laureatem ośmiu nagród, otrzymanych podczas studiów w the Royal Conservatory w Mons i Brukseli, the Conservatory w Luxembourg-Ville oraz the National Conservatory w Lyonie. Występował niemal w całej całej Europie, USA i Kanadzie.

W programie koncertu znajdą się utwory, takie jak: Johann Sebastian Bach - Fantazja chromatyczna i fuga d-moll BWV 932 (opracowanie na organy Etienne Walhain), Wolfgang Amadeusz Mozart - Andante F-dur KV 616, Franz Liszt - Poemat symfoniczny Orpheus, César Franck - Finał op.22, Max Reger - Introdukcja i passacaglia d-moll i Zbigniew Kruczek - Bolero (Preludium i fuga BACH nr 8).

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Normalny 23 zł, ulgowy 13 zł.

Kinomanów zapraszamy z kolei na ostatni pokaz w ramach cyklu Kino na Łóżkach, podczas którego publiczność będzie mogła rozłożyć się wygodnie na łóżkach ustawionych na świeżym powietrzu, i obejrzeć film. W piątek 18 sierpnia na parkingu przed Galerią Wnętrz City Meble (al. Grunwaldzka 211) wyświetlony zostanie komedia z 2008 roku z gwiazdorską obsadą: „Vicky Cristina Barcelona” w reżyserii Woody’ego Allena,

Film opowiada historię dwóch młodych Amerykanek - Vicky (Rebecca Hall) i Cristiny (Scarlett Johansson), które przyjeżdżają na wakacje do Barcelony. Vicky, inteligentna i czuła, ma niedługo wyjść za mąż, z kolei otwarta na emocjonalne i seksualne przygody Cristina to jej zupełne przeciwieństwo. Podczas pobytu, obie bohaterki dają się wciągnąć w niekonwencjonalną, romantyczną i seksualną przygodę z Juanem Antonio (Javier Bardem), charyzmatycznym malarzem, uwikłanym w burzliwą i skomplikowaną relację ze swoją byłą żoną, Marią Eleną (Penélope Cruz).

Początek o godz. 21.30. Wstęp wolny.

Dzień później z kolei zapraszamy na dach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1), gdzie odbędzie się pokaz filmu „Creative Control” w reżyserii Benjamina Dickinsona, w ramach cyklu „Kino na Szekspirowskim”.

Główny bohater filmu, David (w tej roli reżyser i scenarzysta filmu Benjamin Dickinson), to uzależniony od technologicznych nowinek, przemęczony pracownik agencji reklamowej. Przygotowuje kampanię o okularach nowej generacji, dających dostęp do „rozszerzonej rzeczywistości”. Jego związek z instruktorką jogi Julilette przechodzi kryzys. Zazdrości swojemu kumplowi fotografowi mody Wimowi wspaniałego życia z seksowną Sophie, tworzy więc przy pomocy okularów… bardzo udanego awatara Sophie. Granice między fantazją i rzeczywistością zacierają się. A namiętności sięgają zenitu i sprawy wymykają się spod kontroli.

Początek o godz. 21.30. Bilety: 10 zł.

Dylan.pl - polska grupa muzyczna grająca utwory Boba Dylana we własnych aranżacjach
Dylan.pl - polska grupa muzyczna grająca utwory Boba Dylana we własnych aranżacjach
mat. prasowe

Po muzyczne doznania, w sobotę 19 sierpnia udajemy się znów na Targ Węglowy, gdzie w ramach Jarmarku św. Dominika wystąpi projekt Dylan.pl, prezentujący śpiewane przekłady piosenek Boba Dylana na język polski.

Za całym projektem stoi Filip Łobodziński - dziennikarz, tłumacz, gitarzysta, wokalista, a także przed wieloma laty gwiazdy młodzieżowego kina, najbardziej zapamiętany z roli Dudusia Fąferskiego z filmu „Podróż za jeden uśmiech”. Podobno Łobodziński już w 1979 roku przewidział, że Dylan to autor na miarę literackiego Nobla - a jeśli nawet tego nie przeczuwał, to w każdym razie już wtedy rozpoczął swoją monumentalną pracę translatorską.

Z ponad 150. piosenek, jakie przełożył od tej pory, 29 znalazło się na płycie „Nie potrzeba pogodynki, żeby znać kierunek wiatru”, sygnowanej nazwą Dylan.pl. Są wśród nich sztandarowe protest songi młodego Dylana, jak „Blowin' In the Wind”, czy „Hard Rain's A-Gonna Fall”, przeboje jak „Mr Tambourine Man” czy „Like A Rolling Stone” oraz mniej znane, ale również urokliwe ballady.

Początek koncertu o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Tych, którzy od muzyki wolą sztukę, zapraszamy do 100czni (Gdańsk, ul. Narzędziowców), na trwającą do soboty 19 sierpnia wystawę „Polish Design Island”, prezentującą najciekawszy dizajn z Polski.

Zobaczyć tam można prace 30. dizajnerów z 10. regionów Polski i 5. miast europejskich. Co ciekawe, eksponaty umieszczone zostały w Mobilnym Instytucie Kultury - czarnym, ekskluzywnie prezentującym się̨ kontenerze morskim, zaaranżowanym na wzór pokoju mieszkalnego. A ponieważ hasłem edycji jest „ekologia”, 30 obiektów reprezentuje idee zrównoważonego rozwoju, pokazując różne metody projektowania formy, funkcji czy znaczenia przy minimalizacji tzw. eco footprint.

Po zakończeniu ekspozycji w Gdańsku, prace wyruszą dalej w Europę, by móc być prezentowane w innych miastach.

Wystawa czynna jest codziennie w godz. 20.30-00.00. Wstęp wolny.

Zespół Adama Nowaka - Raz dwa trzy - od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki, a przy tym osiągnąć popularność
Zespół Adama Nowaka - Raz dwa trzy - od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki, a przy tym osiągnąć popularność
mat. prasowe

W niedzielę 20 sierpnia będzie natomiast ostatnia okazja, by skorzystać z atrakcji Jarmarku św. Dominika. O godz. 20.30 trwające trzy tygodnie wydarzenie zakończy koncert Raz, Dwa, Trzy na Targu Węglowym. Po koncercie odbędzie się pokaz fajerwerków. Wstęp wolny.

Coś się kończy, coś się zaczyna… W niedzielę 20 sierpnia rozpoczyna się prawdziwa uczta dla melomana - XII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana”. Przed nami bardzo ambitny program artystyczny w różnych lokalizacjach Gdańska. Recital ukazujący muzyczne korzenie Mozarta (w tym utwory dotąd niewykonywane!) zaprezentuje znakomity brytyjski klawesynista Martin Ennis; a akordeonista Maciej Frąckiewicz udowodni, że muzykę salzburskiego geniusza można wykonywać także na takich instrumentach, których Mozart nie znał. Wystąpi również słowacka orkiestra Slovak Sinfonietta oraz francuski wirtuoz trąbki Romain Leleu, Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy wspólnie z flecistą Łukaszem Długoszem i harfistką Florence Sitruk. W programie również premiera spektaklu muzycznego napisanego dla festiwalu „Mozartiana”: Fantazja na oliwskie organy w reżyserii Jerzego Bielunasa, z udziałem marionet, orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wielu aktorów i śpiewaków, m. in. wybitnego Olgierda Łukaszewicza. Zwieńczeniem Festiwalu będzie Koncert finałowy z udziałem wspaniałych artystów: Robin Johannsen, Julii Leżniewej, Lothara Odiniusa czy Wojciecha Gierlacha.

Szczegółowy program: Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Wiemy, kto zagra

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora