Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Joanna Bator, Irena Santor, Pablopavo i Ludziki i inni. Sprawdź, co w weekend dzieje się w Gdańsku

W ten weekend nie zabraknie atrakcji muzycznych, literackich, naukowych i teatralnych - rusza bowiem Tydzień Litewski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, ponadto w Gdańsku spotkamy się ze słynną pisarką Joanną Bator i z damą polskiej piosenki Ireną Santor, a klub Żak zaprosi na otwarcie kolejnego, 60. już sezonu artystycznego. Jest w czym wybierać!

Joanna Bator, Irena Santor, Pablopavo i Ludziki i inni. Sprawdź, co w weekend dzieje się w Gdańsku
A
A
data publikacji: 06 października 2017 r.

Słynny Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Dzieło wypłynęło na statku z niderlandzkiego portu Sluis do Anglii, a w końcu miało trafić do Włoch. Skończyło w Gdańsku
Słynny Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Dzieło wypłynęło na statku z niderlandzkiego portu Sluis do Anglii, a w końcu miało trafić do Włoch. Skończyło w Gdańsku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W Gdańsku trwa rok Memlinga. Z tej okazji miejskie instytucje kulturalne organizują szereg atrakcji i ciekawych wydarzeń. Na najbliższe, już w ten piątek, 6 października, zaprasza Muzeum Narodowe (Gdańsk, ul. Toruńska 1).

O godz. 18 odbędzie się tam kolejne, trzecie już spotkanie w ramach Akademii Sądu Ostatecznego: „Między Florencją a Brugią. Dlaczego Włosi cenili pittori fiamminghi? Portrety w Sądzie Ostatecznym Hansa Memlinga”.

Tym razem Prof. Marcin Kaleciński zaprosił do Akademii dr Beatę Purc-Stępniak. Rozmówcy będą mówić o tym, w jakim stopniu Sąd Ostateczny Hansa Memlinga należy do kultury włoskiej oraz w jakim zakresie jest dziełem związanym z renesansem i humanizmem. Dr Purc-Stępniak przedstawi swoje ustalenia na temat osób sportretowanych przez Memlinga oraz wyjaśni, kim, jej zdaniem, jest zleceniodawca dzieła.

Spotkanie odbędzie się w sali ekspozycyjnej Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Wstęp wolny.

Joanna Bator to obecnie jedno z najglośniejszych nazwisk na polskim rynku czytelniczym
Joanna Bator to obecnie jedno z najglośniejszych nazwisk na polskim rynku czytelniczym
mat. prasowe

Miłośników literatury zapraszamy z kolei na spotkanie autorskie z pisarką i laureatką Nagrody Literackiej Nike, Joanną Bator. Tematem to rozmowy będzie ostatnia książka autorki, zatytułowana „Rok królika”.

Joanna Bator jest pisarką, eseistką i autorką prac naukowych. Z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka, była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, japońskiego Ministerstwa Kultury, Cannon Foundation i Japan Foundation. Za książkę „Japoński wachlarz” otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków i doceniane w innych krajach. „Piaskowa góra” znalazła się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, a „Chmurdalia” nagrodzona została szwajcarską Spycher Prize. Za „Ciemno, prawie noc” dostała Nagrodę Literacką Nike.

Spotkanie z autorką odbędzie się w piątek 6 października, o godz. 18, w Filii nr 50 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Ignacego Paderewskiego 11). Wstęp wolny.

Dyrygent Jakub Chrenowicz poprowadzi muzyków tego wieczoru
Dyrygent Jakub Chrenowicz poprowadzi muzyków tego wieczoru
mat. prasowe

Także w piątek 6 października, w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) odbędzie się Koncert Symfoniczny - Październik w Rytmie Symfonii, którego gościem będzie wybitny polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka.

Urodzony w Gdańsku wirtuoz już jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui. Jest zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia.

W Filharmonii Bałtyckiej wystąpi z Piotrem Palecznym (fortepian) i Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jakuba Chrenowicza - który otrzymał m.in. w ubiegłym roku nagrodę dla najlepszego dyrygenta za widowisko baletowe „Casanova w Warszawie”, podczas X Gali Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

W programie znalazły się kompozycje dwóch polskich kompozytorów: Karola Szymanowskiego - Uwertura koncertowa E - dur op.12 oraz IV Symfonia Koncertująca op. 60, i Mieczysława Karłowicza Koncert skrzypcowy A-dur op. 8.

Koncert rozpocznie się o godz. 19, w Sali Koncertowej. Bilety: 15-45 zł.

Trupa Trupa otworzy koncertowy sezon 2017/2018 w klubie Żak przedpremierową prezentacją swojej najnowszej płyty Jolly New Songs
Trupa Trupa otworzy koncertowy sezon 2017/2018 w klubie Żak przedpremierową prezentacją swojej najnowszej płyty Jolly New Songs
Fot. Michał Szlaga

A na pierwszy koncert sezonu 2017/2018, w ramach cyklu Jesienna Nuda pod Nóż, zaprasza Klub Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197). Muzyczne otwarcie zapewni Janek Młynarski oraz zespół Trupa Trupa.

Jan Emil Młynarski, absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku, koncertował i nagrywał jako stały członek grup lub muzyk sesyjny m.in. z Wojciechem Pilichowskim, Kayah, Cesarią Evorą, Reni Jusis, Sistars, Smolikiem, Jonem Lordem (ex. Deep Purple), Marylą Rodowicz, Krzysztofem Herdzinem, Adamem Sztabą, Pinnawelą i Noviką.

Jako producent muzyczny kompozytor i instrumentalista stworzył swój autorski zespół „15 Minut Projekt”, z którym wydał dwie płyty. Członek grupy Oszibarack, lider i producent projektu Młynarski Plays Młynarski. W duecie J=J razem z Joanną Dudą koncertuje z wrocławską formacją Skalpel, a z Piotrem Zabrodzkim i Macio Morettim współtworzy 67,5 Minut Projekt. Na stałe uczestniczy w projekcie „Głosy Gór”, gdzie łączy jazz ze współczesną polską klasyką pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka z udziałem Janusza Olejniczaka, kwartetu Sebastiana Karpiela-Bułecki oraz muzyków jazzowych. We wrześniu z grupą Warszawskie Combo Taneczne, której jest założycielem, wydał płytę „Przyznaj Się”.

Trupa Trupa to z kolei nasz rodzimy, trójmiejski zespół, dobrze znany już w Polsce i za granicą. Został dostrzeżony i opisany jako jeden z najlepszych zespołów rockowych na świecie przez słynnego krytyka muzycznego Sashę Frera Jonesa, autora artykułów w Los Angeles Times, New York Times, Pitchfork czy Observer. Także poprzedni album zespołu, „Headache”, uzyskał znakomite recenzje na całym świecie, m.in. na łamach magazynu Rolling Stone.

W Żaku grupa koncert przedpremierowy z piosenkami ze swojej najnowszej płyty „Jolly New Songs”, będącej międzynarodową kooperacją dwóch prestiżowych wytwórni - francuskiej Ici d'ailleurs (w katalogu m.in. Yann Tiersen, Matt Elliott/The Third Eye Foundation, Stefan Wesołowski) oraz brytyjskiej Blue Tapes and X-Ray Records (w katalogu m.in. Jute Gyte, Tashi Dorji, Mats Gustafsson, Katie Gately).

Zespół wystąpi w składzie: Grzegorz Kwiatkowski (wokal, gitara), Wojtek Juchniewicz (bas, wokal), Tomek Pawluczuk (perkusja) i Rafał Wojczal (klawisze).
Początek koncertu o godz. 20. Bilety: normalny 45 zł, ulgowy 35 zł.

Tydzień Litewski to kolejne wydarzenie z cykly Teatry Europy. W jego ramach, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbył się już m.in. Tydzień Gruziński, Niemiecki i Ukraiński
Tydzień Litewski to kolejne wydarzenie z cykly Teatry Europy. W jego ramach, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbył się już m.in. Tydzień Gruziński, Niemiecki i Ukraiński
mat. prasowe

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) rozpoczyna się natomiast kolejna odsłona cenionego cyklu Teatry Europy. Tym razem na deskach gdańskiego teatru zagoszczą artyści i teatry z Litwy, w ramach Tygodnia Litewskiego.

Bogaty program miał otworzyć spektakl „Borys Godunow” Litewskiego Państwowego Teatru Dramatycznego w Wilnie, w piątek 6 października - niestety w ostatniej chwili Gdański Teatr Szekspirowski zmuszony był odwołać zaplanowane na godz. 18 wydarzenie, ponieważ grający główną rolę aktor trafił do szpitala. Widzowie, którzy zakupili bilety w kasie biletowej, proszeni są o zwrot biletów do 20 października 2017 r. Osoby, które zakupiły bilety za pośrednictwem strony BILETY.TeatrSzekspirowski.pl, otrzymają zwrot środków na konto, z którego dokonano zakupu.

Tego dnia odbędzie się za to wernisaż wystawy zdjęć Dmitrija Matvejeva „Maski i cienie”. Początek o godz. 17, wstęp wolny.

Dzień później znów czekają nas dwa wydarzenia. O godz. 15 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się spotkanie z literatura litewską: „Nijolė Miliauskaitė i inne głosy kobiet we współczesnej poezji litewskiej” - rozmowa tłumaczek Aliny Kuzborskiej i Agnieszki Rembiałkowskiej. Na to wydarzenie wstęp jest wolny.

A o godz. 17 odbędzie się pokaz filmu Audronisa Liugi, poświęcony słynnemu reżyserowi teatralnemu, który zaledwie dzień wcześniej zaprezentuje się przed polską publicznością: „Eimuntas Nekrošius: Przesuwając Horyzonty”. Wstęp wolny.

W niedzielę 8 października kolejna gratka dla kinomanów, jednak pokaz tym razem odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40). Zobaczymy tam film Kristijonasa Vildziunasa „Powrócić w twe ramiona”. Początek o godz. 17, wstęp wolny.

Natomiast w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Państwowy Wileński Teatr Mały przedstawi spektakl „Aktor Mintetti” według Thomasa Bernharda, w reżyserii kolejnej litewskiej sławy: Rimasa Tuminasa. Spektakl rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 25-75 zł.

Więcej o Tygodniu Litewskim pisaliśmy tu: Tydzień Litewski: głośne nazwiska, wielkie dzieła. Są jeszcze bilety.

Choć pogoda coraz mniej sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, w sobotę 7 października warto cieplej się ubrać i udać się na Targ Węglowy. Tam, od godz. 14 do 19, trwać będzie IX Festiwal Temperatury im. D.G. Fahrenheita.

Na Targ Węglowy zawitają goście w barwnych strojach z minionych lat i grupy rekonstrukcji historycznych z różnych epok. Główną gwiazdą Festiwalu będzie Namiestnik Chorągwi Husarskiej - Michał Ruda. Na przygotowanych stanowiskach będzie można nie tylko zobaczyć, ale również przymierzyć zbroje, hełmy, oraz inne elementy rycerskiego wyposażenia. Na gości czekają również liczne warsztaty m.in. z fechtunku, kowalstwa artystycznego i tańca. Nie zabraknie też wybuchowych pokazów na scenie i mrożących krew w żyłach eksperymentów naukowych.

Natomiast około godz. 16 wyruszy kolorowa parada na trasie Targ Węglowy - Zielona Brama, w której wezmą udział formacje historyczne i goście. Jak co roku, organizatorzy przygotowali również liczne atrakcje dla najmłodszych. Powstanie specjalna przestrzeń zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami i pneumatycznymi trampolinami. Podczas wydarzenia odbędzie się również charytatywna zbiórka dla Fundacji „Żyć z pompą”.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowy program tutaj: IX Edycja Festiwalu Temperatury im. D.G. Fahrenheita.

Pablopavo i Ludziki
Pablopavo i Ludziki
Fot. Bartek Muracki

Wieczorem warto zajrzeć natomiast do klubu Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197), gdzie wystąpi Pablopavo i Ludziki, który przed trójmiejską publicznością po raz pierwszy wykona materiał z nowej, czwartej płyty „Ladinola”.

- Nowa płyta Pablopavo i Ludzików wywołuje dreszcz, który muzyka daje nam dziś tak rzadko. Artysta wchodzi na nowe, ekscytujące terytoria - i nie chodzi tylko o sugerowaną w tytule muzykę latynoską - pisze dziennikarz Jacek Świąder w Gazecie Wyborczej.

Zespół wystąpi w składzie: Paweł „Pablopavo” Sołtys (głos), Rafał „Daddy Raffi” Kazanowski (gitara), Jakub „Jahcob Jr” Kinsner (perkusja, mpc), Emil „Emili Jones” Wojtczak (bas), Radosław Polakowski (skrzypce, akordeon), Andrzej „Dj Zero” Giegiel (dj, scratch) oraz Jakub „Earl Jacob” Sadowski (głos).

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: normalny 45 zł, ulgowy 35 zł.

A na zakończenie weekendu, w niedzielę 8 października, Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) zaprasza na koncert pierwszej damy polskiej piosenki: Ireny Santor.

Nagrała ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się niezapomnianymi przebojami jak np. „Tych lat nie odda nikt”, „Powrócisz tu”, „Już nie ma dzikich plaż” czy „Embarras”. Kryształowo czysty głos i wyjątkowa muzykalność oraz kunszt interpretacyjny czynią z niej ponadczasową artystkę wielkiego formatu. Jej piosenki są wciąż aktualne i nadal brzmią z tą samą ogromną siłą.

W programie niedzielnego koncertu usłyszymy znane i lubiane przeboje artystki, piosenki z okrytej platyną płyty „Kręci mnie ten świat” oraz utwory z najnowszej płyty „Punkt widzenia”, wydanej w listopadzie przez Polskie Radio, która entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów, zdobyła także serce i uznanie publiczności.

Na scenie Sali Koncertowej Irena Santor wystąpi z zespołem w składzie: Mariusz Dubrawski (fortepian), Wojciech Ruciński (kontrabas) i Grzegorz Poliszak (perkusja).

Początek koncertu o godz. 19.30. Bilety: 65-85 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora