PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jeżdżąca choinka. Świąteczny tramwaj wciąż kursuje WIDEO I ZDJĘCIA

Jeżdżąca choinka. Świąteczny tramwaj wciąż kursuje WIDEO I ZDJĘCIA
W czwartek, 20 grudnia, na gdańskie tory wyjechał zabytkowy świąteczny tramwaj. To już tradycja. Wzbudza on zainteresowanie pasażerów i wprowadza w mieście przedświąteczną atmosferę. Zobacz, jak wyglądał pierwszy kurs.
Jak jeżdżąca choinka - oceniają pasażerowie
Jak jeżdżąca choinka - oceniają pasażerowie
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Obsługa pojawiała się w zabytkowej N-ce kwadrans przed 15.00. O tej porze robi się już szaro. Za chwilę zapadnie grudniowy zmrok. Pada śnieg. Motorniczy sprawdzili mechanizmy sterujące, przejechali się jeszcze próbnie wewnętrznymi torami w zajezdni przy ul. Wita Stwosza, po czy ruszyli w miasto. Pierwszy przystanek Strzyża PKM.

- Super, bardzo fajnie, zupełnie jak jeżdżąca choinka - oceniła jedna z pierwszych pasażerek, która wsiadła do tramwaju.

Tramwaj zdobi świąteczna dekoracja, na którą składa się 150 metrów lampek choinkowych. Przyczepione są dookoła pojazdu, nie sposób nie zauważyć tramwaju, gdy podjeżdża do przystanku. Pasażerowie już po kilku przystankach dość szczelnie wypełnili wnętrze.

Zobacz relację wideo:Uwaga! Konkurs
Kto zrobi zdjęcia świątecznego tramwaju, a następnie opublikuje je na portalach społecznościowych i oznaczy #christmastram oraz #gaitgdansk może powalczyć o specjalne upominki, które przygotował GAiT.


- Nie jest łatwo go prowadzić, to nie to samo, co nowoczesne PESY. Trzeba mieć trochę zdolności manualnych i i silne ręce, a także używać nóg - mówił pracujący w Gdańskich Autobusach i Tramwajach (GAiT) od wielu lat Zbigniew Trafny. - Ludzie strasznie lubią N-kę, uśmiechają się składają nam życzenie. Wielu osobom nasz tramwaj przypomina dawne czasy. Wspominają, mówią, że tu się spotykali, a niektórzy nawet zakochali.

N-ka, jeździ codziennie, po zmroku od 20 do 23 grudnia oraz przed Nowym Rokiem od 27 do 30 grudnia.

- Przejażdżka jest darmowa, ale warto wesprzeć Fundację Hospicyjną i wrzucić jakiś datek wolontariuszom - przypomina Alicja Mongird, rzecznik Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Wesoła atmosfera w świątecznym tramwaju
Wesoła atmosfera w świątecznym tramwaju
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W tym roku w tramwaju można spotkać naturalnych rozmiarów maskotkę orangutanicy. To z kolei niespodzianka przygotowana przez Gdański Ogród Zoologiczny. W Polsce jedyne żyjące orangutany mieszkają właśnie w naszym ZOO. Pasażerowie nie tylko mogą sobie zrobić zdjęcie z orangutanem, ale też otrzymują ulotki informujące o sytuacji tych zwierząt. Niestety masowa produkcja oleju palmowego powoduje, że wycinane są lasy, w których mieszka ten gatunek. Jest on obecnie zagrożony wyginięciem. Dane są alarmujące: 86% tych zwierząt może wyginąć w ciągu najbliższych 7 lat.

Zobacz szczegółowy rozkład jazdy (kliknij, żeby powiększyć):

rozklad
oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl