• Start
  • Wiadomości
  • Kilka tysięcy gdańszczan nie wymieniło jeszcze dowodów osobistych

Kilka tysięcy gdańszczan nie wymieniło jeszcze dowodów osobistych

Od 5 do 6 tysięcy mieszkańców Gdańska nie wymieniło dowodów osobistych, które straciły ważność z końcem roku 2017. Urzędnicy przypominają o konsekwencjach braku ważnego dowodu i ... zbliżających się feriach w pomorskiem, podczas których wiele osób wyjedzie za granice. A bez ważnego dowodu granicy przekroczyć nie można.
09.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nz. Urząd Miejski w Gdańsku, punkt odbioru dowodów osobistych. Urzędnicy czekają na mieszkańców Gdańska, którzy jeszcze nie wymienili dokumentów

W 2017 roku ok. 40 tysięcy dowodów mieszkańców Gdańska traciło ważność - ponieważ upłynął termin, do którego były wydane. Pracownicy Urzędu Miasta w Gdańsku szacują, że z tej liczby ponad 10 proc. czyli około 5-6 tysięcy gdańszczan nie wymieniło ich na nowe. W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w 2017 roku wydano 69 523 dowodów osobistych, rok wcześniej w 2016 roku - 57 tys. 340, w 2015 roku - 56 tys. 860.


Bez ważnego dowodu nie kupisz telefonu komórkowego

- Wbrew naszym przypuszczeniom w grudniu 2017 r. nastąpił spory spadek liczby osób ubiegających się u nas o dowód osobisty, wpłynęło 4398 wniosków przy średniej miesięcznej bliskiej 6 tys. osób - mówi Monika Wojda, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Gdańsku. - Zmiana nastąpiła w okresie między świętami a nowym rokiem. 27 grudnia w Referacie Dowodów Osobistych przyjęliśmy niemal tysiąc klientów składających wnioski bądź odbierających dowody osobiste, 28 grudnia ok. 800 osób, w kolejnych dniach ponad 700 osób dziennie. Wymiana dowodu czeka jeszcze od 5 do 6 tysięcy osób. 

Urzędnicy przypominają, że brak ważnego dowodu osobistego uniemożliwia np.: przekraczanie granicy, ubieganie się o paszport, załatwianie spraw w banku, zdawanie egzaminu na prawo jazdy, załatwianie spraw notarialnych, czy tak prozaiczne jak zakup telefonu komórkowego oraz oczywiście załatwianie spraw urzędowych wymagających potwierdzenia tożsamości.

Wniosek: przez internet, osobiscie lub przez ePUAP

Zanim odbierzemy nowy dowód, trzeba złożyć wniosek o jego wydanie. Można to zrobić składając dokumenty osobiście lub przez internet. W pierwszym wariancie warto zarezerwować wizytę przez internet, w którymś z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta w Gdańsku przy ulicach: Wilanowskiej, Nowe Ogrody lub Partyzantów. Wystarczy w formularzu rezerwacyjnym dokonać wyboru dnia, godziny i miejsca i przygotować komplet dokumentów na wizytę w urzędzie. To sposób, który cały czas cieszy się największą popularnością wśród osób składających dokumenty, najczęściej wybierają go seniorzy.

Mniej czasochłonną opcją wymiany lub wyrobienia dowodu osobistego jest złożenie wniosku za pośrednictwem ePUAP (Elektroniczny Urząd Podawczy). Wtedy do urzędu wystarczy przyjść raz - po odbiór dokumentu.

Osoba, która chciałaby skorzystać z takiej opcji załącza do elektronicznego wniosku zdjęcie w wersji cyfrowej. Zanim złoży wniosek musi wyrobić sobie profil zaufany ePUAP (formę elektronicznego podpisu). Każdy posiadacz konta bankowego może to zrobić za pośrednictwem swojego banku. To coraz popularniejszy sposób składania wniosków o wymianę dowodu. W styczniu 2017 roku wniosek w ten sposób złożyło 130 osób, w październiku br. zrobiło to już 417 osób. Większość to osoby 20 i 30- letnie, pozostali to rodzice wyrabiający dowód dla niepełnoletnich dzieci.  

- Szacunkowe dane wskazują, że około 13 - 14 tysięcy osób ubiegających się o dowód osobisty w gdańskim urzędzie to osoby zameldowane poza Gdańskiem - dodaje Monika Wojda. - Wiele osób decyduje się wyrabiać dowód osobisty w Gdańsku dla wpisu “wydany przez Prezydenta Miasta Gdańska”. Taki wpis to dla nich prestiż.

TV

Mevo się kręci!