PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy rozpoczęty. Obrady fachowców i atrakcje dla mieszkańców

Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy rozpoczęty. Obrady fachowców i atrakcje dla mieszkańców
To jedno z najważniejszych wydarzeń branży drogowej na świecie. Tym razem XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy zorganizowany został w Gdańsku. We wtorek rano (20.02.) w Amber Expo miała miejsce uroczysta inauguracja tej imprezy. Kongres potrwa do 23 lutego.

Uroczyste otwarcie XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego

Kongres organizowany jest od 1969 r. co cztery lata. Ta edycja odbywa się pod hasłem „Zapewnić bezpieczne i trwałe utrzymanie dróg zimą”. Zaproszeni eksperci dyskutować będą na temat technicznych, społecznych i ekonomicznych wyzwań związanych z utrzymywaniem mobilności dróg w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Organizatorami są Światowa Organizacja Drogowa PIARC i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

Zobacz jak organizatorzy zachęcali do udziału w kongresie:

Kongres organizowany jest przez Światowe Stowarzyszenie Drogowe (PIARC) oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. To wydarzenie o globalnej skali, skupiające specjalistów z całego świata w dziedzinie eksploatacji dróg. Kongres odbędzie się pod hasłem „Zapewnić bezpieczne i trwałe utrzymanie dróg zimą”.

Podczas Kongresu o zimowym utrzymaniu dróg dyskutować będą eksperci

Zaproszeni eksperci przedstawią opracowania na temat technicznych, społecznych i ekonomicznych wyzwań związanych z utrzymywaniem mobilności dróg w ekstremalnych warunkach pogodowych.  

Podczas Kongresu odbędą się także trzy dodatkowe sesje.

  • Pierwsza z nich organizowana będzie przez CEDR (Europejska Konferencja Dyrektorów Dróg). Będą to warsztaty w zakresie zimowego utrzymania dróg i usług skierowanych na użytkowników dróg.
  • Kolejna sesja będzie zorganizowana przez Polski Kongres Drogowy. Zakres tematyczny obejmować będzie 100 lat historii polskiego drogownictwa.
  • Trzecia sesja będzie zorganizowana przez inicjatywę Aurora, która ma na celu promowanie automatyzacji transportu.

W progamie m.in. targi sprzętu i usług związanych z odśnieżaniem. O tym, jak działa taki sprzęt, będzie można się przekonać w czwartek, 22 lutego, podczas zawodów pługów śnieżnych.

Więcej o Kongresie TUTAJ

Kongresowi towarzyszą targi

Obradom Kongresu towarzyszą targi, na których swoje produkty, sprzęt i usługi prezentuje kilkadziesiąt firm z 18 państw. Wśród wystawców znajdują się stoiska narodowe Czech, Chin, Francji, Japonii, Korei Południowej, Norwegii, Polski, Słowacji i Włoch. Na ekspozycję targową składa się także prezentacja bogatego parku najnowszych maszyn związanych z utrzymaniem dróg w trudnych warunkach zimowych.

Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się towarzyszące Kongresowi zawody pługów śnieżnych


W czwartek, 22 lutego, gratka dla publiczości - zawody pługów śnieżnych, które odbędą się na parkingu przy Stadionie Energa Gdańsk.

Będą one polegały na możliwie najsprawniejszym pokonaniu około kilometrowej pętli przy jednoczesnym wykonywaniu różnorodnych konkurencji. Wśród nich znajdą się m.in. przejazd tyłem między przeszkodami, slalom między pachołkami, szybki najazd na płytę poślizgową czy przesuwanie przedmiotu w wyznaczone miejsce.

Jednocześnie po torze będą mogły poruszać się dwa identyczne pojazdy marki DAF w kilkuminutowym odstępie czasowym jeden od drugiego. Szacowany czas przejazdu jednego uczestnika to od 6 do 7 minut.

W trakcie oceny wykonania zadań jury weźmie pod uwagę umiejętności praktyczne (70 proc. oceny), czas przejazdu (20 proc.) oraz sprawdzenie zdatności pojazdu do jazdy (10 proc.).

W zawodach weźmie udział 20 zawodników zgłoszonych przez państwa członkowskie PIARC. Polskę reprezentują Andrzej Maliszewski oraz Zbigniew Parzyjagła. Poza tym m.in. zawodnicy z Niemiec, Francji, Kanady, Austrii i… Portugalii (czy tam pada śnieg?).

Więcej o zawodach TUTAJ.oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl